Artykuł Dodaj artykuł

Męczą Cię nieznośne upały? Sprawdź, jak możesz ochronić siebie i swoją rodzinę!

Mamy pełnię lata, co oznacza nie tylko przyjemne chwile nad jeziorem i długie ciepłe wieczory, ale także zmagania z wysokimi temperaturami, zwłaszcza w domach.

ROCKWOOL Polska Sp. Z o.o. logo

Mamy pełnię lata, co oznacza nie tylko przyjemne chwile nad jeziorem i długie ciepłe wieczory, ale także zmagania z wysokimi temperaturami, zwłaszcza w domach. Chociaż większość z nas uwielbia lato, to jednak warto pamiętać, że upał, szczególnie  długotrwały, może prowadzić do wielu bardzo przykrych konsekwencji, takich jak przegrzanie, udar cieplny czy odwodnienie. O tej porze roku szczególnie ważne jest to, żeby uchronić przed przegrzaniem nasz dom, aby pozostał oazą i komfortowym schronieniem dla całej rodziny.

Męczą Cię nieznośne upały? Sprawdź, jak możesz ochronić siebie i swoją rodzinę!

Klimatyzacja to nie jedyne rozwiązanie

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem na domowe upały są wszelkiego rodzaju klimatyzatory, wiatraki i tym podobne urządzenia, które ochładzają powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Jednak rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Po pierwsze: urządzenia te zużywają więcej energii, co generuje dodatkowe koszty po stronie inwestora indywidualnego. Po drugie warto pamiętać o tym, że ciągłe korzystanie z klimatyzacji może obniżyć jakość powietrza i wysuszać je, co obniża komfort oddychania i może podrażniać śluzówkę nosa, a w konsekwencji prowadzić do przeziębienia. W przypadku takich urządzeń trzeba także regularnie pamiętać o dokładnym czyszczeniu filtra, by nie zagnieździły się tam pleśń czy bakterie – na to powinni uważać wszyscy, zwłaszcza osoby z przewlekłymi chorobami lub alergiami układu oddechowego. Generalnie, w pomieszczeniach z naturalnym, nieklimatyzowanym powietrzem zdecydowanie lepiej się oddycha i zdecydowanie przyjemniej przebywa. Tylko jak to zrobić?

Chłodzenie przez… docieplenie!

Pomysłem na to, by „ochłodzić” trochę nasze mury jest… ocieplenie! To rozwiązanie w pierwszej chwili wydaje się być absurdalne, jednak użycie odpowiednich materiałów izolacyjnych pozwala nie tylko na utrzymanie ciepłego domu w zimie, ale także na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach w lecie, chroniąc budynek przed przenikaniem ciepła z zewnątrz. – Stosując odpowiedni materiał izolacyjny do ocieplania, dajemy sobie tak naprawdę całoroczne korzyści. Nie tylko utrzymujemy ciepło w sezonie jesienno-zimowym, ale także zabezpieczamy dom przed słońcem i gorącem w lecie. Wśród skutecznych rozwiązań możemy wymienić np. wełnę skalną, która dzięki małym przestrzeniom powietrza między splątanymi włóknami zapobiega jego krążeniu i tym samym wpływa na poprawę efektywności energetycznej ściany oraz zmniejsza jej przegrzanie lub wychłodzenie – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.

Dach – najważniejszy element w walce z upałem

Dach jest niezwykle istotnym dla izolacji elementem domu. „Ucieka” przez niego ok. 30% ciepła zimą, z kolei w lecie sytuacja jest odwrotna – dach staje się pochłaniaczem ogromnej ilości ciepła, co sprawia, że poddasze szybko się nagrzewa, stając się najgorętszym pomieszczeniem w domu. Często to właśnie tam znajdują się dziecięce pokoje czy miejsca zabaw najmłodszych, dlatego ochrona tych pomieszczeń jest niezwykle ważna, by zapobiec konsekwencjom takim jak udar czy odwodnienie. Dobra izolacja dachu sprawi, że ciepło nie przedostanie się do wnętrza domu. – Warto pamiętać, że poddasze ma szczególnie dużą powierzchnie do nagrzewania, w porównaniu do niewielkiej objętości. Poza tym konstrukcje dachowe mają bardzo niewielką masę. Dlatego warto podjąć prosty krok – wykonać izolację termiczną poddasza materiałem o wysokiej zdolności akumulacji ciepła. Latem kluczowe jest także to, by nie dopuszczać do przedostawania się gorącego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia, np. poprzez otwieranie okien – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski.

Dzięki właściwej izolacji obniżamy temperaturę wewnątrz pomieszczeń, a tym samym  poprawiamy jakość powietrza w domu. Odpowiednie materiały nie pozwolą na przesuszenie powietrza, zapewniając naturalną cyrkulację i odpowiednią wilgotność, bez względu na pogodę. Rezygnacja z klimatyzacji to nie tylko zdrowsze powietrze, ale także niższe rachunki za prąd. Dobrze wykonana izolacja będzie znacznie trwalsza i zdrowsza niż mechaniczne urządzenia, dzięki czemu raz wydane pieniądze na jej montaż będą zwracać się przez kolejne lata - oszczędność będzie więc podwójna!

Artykuł został dodany przez firmę

ROCKWOOL Polska Sp. Z o.o.

ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. należy do Grupy ROCKWOOL - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej- dostawcy produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły