Artykuł Dodaj artykuł

Na jakie kwestie zwrócić uwagę projektując biuro?

Bez względu na to, jak duża jest nasza firma i jak jest rodzaj prowadzonej przez nią działalności, szukając pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni biurowej nie możemy ignorować ciążącego na nas wyzwania. Pomieszczenia biurowe muszą być funkcjonalne, choć nie wolno zapominać o tym, że przyjemność powinno nam też sprawiać samo przebywanie w nich. Jeśli mamy problemy ze stworzeniem takiego wnętrza, nie obawiajmy się skorzystania ze wsparcia ze strony specjalistów.

Bez względu na to, jak duża jest nasza firma i jak jest rodzaj prowadzonej przez nią działalności, szukając pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni biurowej nie możemy ignorować ciążącego na nas wyzwania. Pomieszczenia biurowe muszą być funkcjonalne, choć nie wolno zapominać o tym, że przyjemność powinno nam też sprawiać samo przebywanie w nich. Jeśli mamy problemy ze stworzeniem takiego wnętrza, nie obawiajmy się skorzystania ze wsparcia ze strony specjalistów.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę projektując biuro?

Projekt biura - czym się charakteryzuje?

Obserwując doskonałe projekty biur Grid, często przyznajemy sami przed sobą, że przebywanie w takiej przestrzeni byłoby dla nas dużą przyjemnością. Być może właśnie ta ochota, aby zająć miejsce za biurkiem i zacząć wykonywać swoją pracę, jest najważniejszym wyznacznikiem dobrego biura. Komfort korzystania z służbowej przestrzeni sprawia, że zaciska się nasza więź z firmą. Często trudno nam nawet uwierzyć, że dopiero od niedawna przywiązuje się do niego obecną wagę.

Udany projekt biura powinien być kluczem do stworzenia wnętrza eleganckiego i praktycznego. Zasady jego tworzenia są niezmienne. Warto jednak pamiętać, że kopiowanie wnętrz już gotowych biur zwykle nie przynosi spodziewanego rezultatu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pomieszczenie biurowe nie może powstawać w oderwaniu od specyfiki wykonywanej działalności. Dobrze jest też, jeśli projekt biura uwzględnia pewne cechy związane z identyfikacją wizualną firmy.

Pierwszym etapem na drodze prowadzącej ku atrakcyjnemu wyglądowi biura jest niezmiennie koncepcja wizualna. Dopiero wtedy, gdy ona jest przedmiotem porozumienia z zamawiającym, można myśleć o detalach. Także one nie mogą być wybierane w przypadkowy sposób. Najpierw należy więc stawiać na odpowiednie meble, potem na wyposażenie biurowe, a dopiero na końcu – na dekoracje. Każdy ze wspomnianych elementów jest ważny w projekcie biura. Każdy ma jednak sens jedynie wtedy, gdy jest dopasowany do pozostałych.

Jak dobrze zaprojektować biuro?

Projektując biuro należy pamiętać, że musi być ono nie tylko wizualnie atrakcyjne, ale również funkcjonalne. Obie cechy idealnego biura muszą być przy tym uwzględnione już na etapie jego tworzenia. Teoretycznie, nie ma w tym nic zaskakującego. W praktyce, praca nad obiema kwestiami potrafi być żmudna.

O funkcjonalności biura mówi się zwykle krótko. Jest przecież czymś oczywistym. Tymczasem wiele osób zapomina, że nie ma rozwiązań uniwersalnych, zapewniających ja w każdym bez wyjątku projekcie. Funkcjonalność zawsze musi być analizowana pod kątem konkretnych zadań wykonywanych w danej przestrzeni. Przywykliśmy już do tego, że nad konkretnym projektem pracuje przedstawiciel firmy oraz biura projektowego. Jeśli jednak funkcjonalność ma być niezaprzeczalna, warto dopuścić do głosu także samego pracownika biura. Ten zwykle wie najlepiej, jakie rozwiązania są mu potrzebne, a bez jakich może się obyć.

Strona wizualna projektu biura zakłada przede wszystkim dbanie o to, aby było ono spójne stylistycznie. Estetyka przestrzeni musi być przy tym przemyślana. Jeśli zależy nam na przestrzeni, w której tak pracownicy, jak i osoby pojawiające się w biurze tylko na chwilę mają czuć się dobrze, nie ma elementów nieważnych. Spójność estetyczną można najłatwiej osiągnąć wtedy, gdy stawia się na rozwiązania proste i eleganckie. Owszem, imponują także biura, w których dominują wyszukane rozwiązania. Bardzo łatwo można jednak zepsuć ich spójność, jeśli nie na etapie projektu, to wtedy, gdy przestrzeń ta zaczyna funkcjonować. Konieczne wydaje się też wspomnienie o uporządkowaniu kompozycji pod kątem kolorystyki. Błędy w tym zakresie nie tylko rażą, ale również utrudniają nam pracę.

Kiedy warto skorzystać z pomocy biura projektowego?

Czy projekt biura można przygotować samodzielnie? Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to żmudna praca. Za skorzystaniem z pomocy biura projektowego przemawia wiele argumentów.

Pracownicy biura mają większą wiedzę i doświadczenie.

Praca z ekspertem zawodowo zajmującym się urządzaniem wnętrz pozwala uniknąć wielu błędów.

Projekty biur nie należą do drogich.

Jeśli tylko mamy taką potrzebę, pracownik biura projektowego może czuwać nie tylko nad powstaniem koncepcji pomieszczenia biurowego, ale i nad jej wykonaniem.

Jak znaleźć dobrych specjalistów?

Szukając biura projektowego pamiętajmy przede wszystkim o tym, że na poziomie deklaracji każdy podmiot tego rodzaju jest wartościowy. Jeszcze przed nawiązaniem współpracy domagajmy się więc konkretnych dowodów, w tym zwłaszcza – projektów biur, które zostały zamówione przez innych klientów i doczekały się realizacji. Pozwoli nam to na określenie, jakie są szanse na nawiązanie satysfakcjonującej współpracy.

Artykuł sponsorowany