Artykuł Dodaj artykuł

Wynajem kontenerów - poradnik dla wykonawcy

Każda inwestycja budowlana nie może obejść się bez odpowiedniego zaplecza w postaci obiektów biurowych, socjalnych, czy magazynowych. Jeżeli wykonawca nie dysponuje własnym zapleczem warto skorzystać z usługi wynajmu kontenerów. Na rynku istnieje wiele firm działających zarówno lokalnie jak i w całym kraju, a każda z nich oferuje trochę inny profil usług. W tym artykule podpowiadamy jakie kontenery można wynająć, a także jakie poczynić przygotowania i na co zwrócić uwagę podpisując umowę.

Wynajem kontenerów - poradnik dla wykonawcy

Każda inwestycja budowlana nie może obejść się bez odpowiedniego zaplecza w postaci obiektów biurowych, socjalnych, czy magazynowych. Jeżeli wykonawca nie dysponuje własnym zapleczem warto skorzystać z usługi wynajmu kontenerów. Na rynku istnieje wiele firm działających zarówno lokalnie jak i w całym kraju, a każda z nich oferuje trochę inny profil usług. W tym artykule podpowiadamy jakie kontenery można wynająć, a także jakie poczynić przygotowania i na co zwrócić uwagę podpisując umowę.

Oszacowanie potrzeb i przygotowania miejsca pod kontenery

Punktem wyjścia powinna być zawsze dokładna analiza potrzebnego sprzętu, który ma służyć pracownikom na budowie. Zupełnie inne wymagania będą miały duże firmy budowlane, a zupełnie inne mniejsi specjalistyczni podwykonawcy, często pojawiający się na budowie tylko na niektórych jej etapach. Duże firmy mogą szukać wielkopowierzchniowych budynków kontenerowych na czas trwania całej budowy, natomiast mniejsi podwykonawcy z reguły szukają pojedynczych kontenerów. Niezależnie od skali wynajmu warto jest przygotować wstępny plan zaplecza obejmujący rodzaje i ilość kontenerów. Dużo łatwiejsze i szybsze będzie wtedy uzyskanie ofert od firm świadczących usługi wynajmu kontenerów.

Bardzo ważne jest miejsce, gdzie powstanie kontenerowe zaplecze budowy. Przede wszystkim musi być do niego odpowiedni, najlepiej utwardzony dojazd. Kontenery budowlane są przywożone samochodami ciężarowymi, które często są wyposażone w dźwig typu HDS. Zasięg takiego dźwigu jest jednak mocno ograniczony i z reguły pozwala na rozładunek w bezpośredniej bliskości samochodu ciężarowego.

Po drugie teren na którym staną kontenery powinien być równy, a dla większych zestawów najlepiej utwardzony. Praktykuje się ustawianie kontenerów na bloczkach betonowych, który powinny być wypoziomowane i zapewniać stabilne podparcie kontenera co najmniej w jego czterech narożnikach. W przypadku wyposażenia sanitarnego chociaż bywają kontenery wyposażone we własny zbiornik (ale są to raczej mało dostępne i mało wydajne rozwiązania) to raczej należy przewidzieć podłączenie ich do tradycyjnej sieci wodno-kanalizacyjnej, o czym należy pamiętać podczas przygotowywania placu pod zaplecze.

Czy na wynajem kontenerów potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Kwestie prawne związane ze stawianiem kontenerowego zaplecza budowy precyzuje art. 29 prawa budowalnego, a konkretnie punkt 24, którego brzmienie jest następujące: „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych”. Przepis jest więc jasny, a jedynym warunkiem jest to żeby cała budowa była realizowana na podstawie prawidłowo wydanego pozwolenia na budowę, a także żeby kontenery znalazły się na jej terenie.

Jakie kontenery można wynająć

Najchętniej wynajmowanymi kontenerami są te służące na biura, zaplecza socjalne oraz magazyny. Kontenery biurowe występują w rozmiarze 20’ (długość 6m, szerokość 2,44 m) i oferują około 15 m2 kwadratowych ocieplonej powierzchni mogącej pełnić funkcję biura w każdych warunkach atmosferycznych. Oczywiście standardem jest wyposażenie kontenera w instalację elektryczną, grzejnik, okna, czasami rolety lub kraty. Większe powierzchnie uzyskuje się poprzez łączenie kontenerów w zestawy i możliwe jest wtedy wydzielenie oddzielnych pomieszczeń, korytarzy, części sanitarnej lub konferencyjnej. Jeżeli na placu budowy jesteśmy ograniczeni przestrzenią możliwe jest także piętrzenie kontenerów i dobudowanie do nich stalowych schodów z podestami.

Kontenery pełniące zaplecze socjalne mogą być zwykłymi kontenerami biurowymi (na przykład jako małe stołówki), kontenerami sanitarnymi wyposażonym w prysznice, umywalnie, wc, albo szatniami z szafkami BHP dla pracowników.

Ostatnią grupą izolowanych kontenerów, o której można wspomnieć to stróżówki i portiernie. Są to z reguły kontenery biurowe o małych rozmiarach (na przykład 2,4 x 2,4 m) posiadające okna z kilku lub ze wszystkich stron, co umożliwia odpowiednią widoczność dla stróża.

Kontenery magazynowe są niemal niezbędne na każdej budowie. Służą do magazynowania wszelkich materiałów budowlanych, narzędzi, sprzętu itp. zapewniając ich bezpieczne składowanie. Do tego celu używa się prawie wyłącznie kontenerów morskich, najczęściej występujących w dwóch rozmiarach:

  • kontener morski 20’ o wymiarach 6 x 2,4 x 2,6 metra
  • kontener morski 40’ o wymiarach 12 x 2,4 x 2,6 lub 2,9 metra

Zdecydowanie bardziej popularne są kontenery 20’ co wynika z dość dużych gabarytów kontenera 40’ i trudności związanych z jego transportem i rozładunkiem. Na budowach często droga dojazdowa jest wąska, a miejsce na placu zaplecza mocno ograniczone i z reguły łatwiej jest ustawić 2 kontenery 20’ niż manewrować dużym 12 metrowym kontenerem 40’.

Istnieją jeszcze inne rodzaje kontenerów na wynajem, jak na przykład zbudowane na bazie kontenera morskiego rozwiązania typu 2 w 1 – kontenery magazynowo-biurowe. To sprytna konstrukcja, w której izolowane biuro stanowi mniej więcej 2/3 długości kontenera, a pozostałą część wraz z dostępem przez dwuskrzydłowe wrota kontenerowe stanowi oryginalna przestrzeń magazynowa kontenera morskiego.

Wynajem kontenerów - poradnik dla wykonawcy

Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę wynajmu kontenerów.

Na pewno bardzo ważne jest, aby w działalności gospodarczej opierać swoje działania o korzystne i zabezpieczające obie strony umowy. Nie inaczej jest w przypadku najmu kontenerów, warto więc poświęcić chwilę żeby wybrać partnera, który oferuje przejrzystą i zrozumiałą umowę, a w przypadku ewentualnych problemów lub wątpliwości będzie można je rozstrzygnąć w zgodzie z jej zapisami.

Oprócz podstawowych elementów takiej umowy, jak przedmiot umowy najmu, adres dostawy, stawki najmu oraz warunki płatności możemy spotkać się z dodatkowymi zapisami nakładającymi pewne obowiązki na najemcę. Może pojawić się na przykład wymóg wpłacenia kaucji będącej zabezpieczeniem na poczet ewentualnych zniszczeń, czy uszkodzeń kontenera. Warto również zwrócić uwagę na czas na jaki będzie podpisana umowa. Z reguły im na dłużej zobowiązujemy się wynajmować kontener tym lepsze miesięczne stawki najmu jesteśmy w stanie wynegocjować u dostawcy kontenerów. Oczywiście z drugiej strony ciężko jest przewidzieć ile dokładnie będzie trwała budowa więc warto zadbać o zapis umożliwiający przedłużenie umowy na czas nieokreślony.

Umowa powinna również precyzować po czyjej stronie pozostają kwestie transportu – tutaj z reguły można liczyć na kompleksową obsługę wraz z dowozem oraz rozładunkiem i załadunkiem kontenerów. Może się jednak zdarzyć, że po stronie najemcy będzie na przykład ciążył obowiązek zorganizowania wymaganych pozwoleń wjazdu dla samochodów ciężarowych w przypadku ograniczeń tonażowych lub innych.

Podobne artykuły