Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Kotwy stalowe – testy na wagę życia

29-11-2019, 09:15

Słone, morskie powietrze oraz wysoka wilgotność: firma fischer testuje odporność mocowań stalowych na wpływ korozji, w wymagającym klimacie niemieckiej wyspy Heligoland.

Mocowania stalowe marki fischer, odbyły długą podróż, by ponownie znaleźć się na wyspie. Z zakładu produkcyjnego w Tumlingen do portu w Hamburgu przewieziono je samochodem, zaś z portu zabrał je prom na Heligoland na jedyną głębinową wyspę w Niemczech. 

Tutaj, pośrodku Morza Północnego, wyroby stalowe pozostaną przez kolejne lata, poddawane wnikliwej obserwacji oraz analizie. Stanowiska testowe są położone na platformach na zaledwie 1 km2 „czerwonej skały”. Nie zawsze pozostają niezauważone przez turystów, którzy przybywają do pobliskiego południowego portu katamaranem lub łodzią. Cel ekspozycji  starannie ułożonych kotew, wkrętów i innych elementów mocujących, spoczywających na wyrównanych płytach lub betonowych i drewnianych klockach, niejednokrotnie stanowi zagadkę dla nowoprzybyłych.

fischer

Grupa fischer poddaje swoje wyroby stalowe testom wytrzymałości na platformach testowych zlokalizowanych na wyspie Heligoland, aby zaoferować swoim klientom najlepszą możliwą ochronę przed korozją.
Zdjęcie: fischer

Platforma testująca jest urządzeniem do ekspozycji na zewnątrz, do którego grupa firm fischer oddaje swoje produkty od 2006 roku w celu zbadania ich właściwości korozyjnych. Obejmuje to sprawdzenie, czy stal zmienia się w wyniku reakcji fizycznej lub chemicznej z otoczeniem, co wpływa na pogorszenie funkcji produktu. „Heligoland jest silnie korozyjnym obszarem”, wyjaśnia Sebastian Schilling, odpowiedzialny za laboratorium badań korozji i materiałów Grupy fischer. „Nasze wyroby stalowe są narażone na wilgotne środowisko i wysoką zawartość soli w powietrzu, zwłaszcza że stanowiska testowe znajdują się w pobliżu portu”. Firma fischer samodzielnie sprawdza rozwiązania w zakresie mocowania pod kątem ich korozji, a także montuje je w betonie, drewnie, kamieniu naturalnym lub jako złożony system, na przykład jako system izolacji termicznej. „Próbki są dokumentowane, usuwane lub wymieniane przynajmniej raz w roku”, mówi Schilling. „Testujemy produkty z nowymi materiałami lub powłokami na Heligoland w dających się oszacować ramach czasowych i w rzeczywistych warunkach”.

Testy praktyczne zwiększają bezpieczeństwo

Testy te są ważne, ponieważ w samych Niemczech korozja powoduje roczne koszty w wysokości miliardów, nie mówiąc już o wypadkach i obrażeniach. Jednym z niezapomnianych przykładów jest zawalenie dachu sali konferencyjnej Kongresshalle w Berlinie w maju 1980 r. Jedna osoba zginęła pod gruzami budynku. Zawalenie spowodowane było rdzą na elementach nośnych. W 1999 r. Doszło również do tragicznego incydentu na wybrzeżu Bretanii: 11 000 ton ropy wyciekało do morza przez zardzewiały kadłub tankowca „Erika”, zanieczyszczając 500 kilometrów plaży. Uszkodzenia mocowań przez korozję mogą być równie fatalne w skutkach. Była to przyczyna zawalenia się 200-tonowego, betonowego dachu krytego basenu Uster w Zurychu w 1985 roku, grzebiąc pod nim 40 osób. 12 osób straciło życie w wyniku wypadku. Aby zapobiec takim tragicznym zdarzeniom, takie projekty wymagają profesjonalnej ochrony antykorozyjnej dla najmniejszych elementów, takich jak stalowe kotwy. Odpowiednie materiały i środki różnią się w zależności od warunków środowiskowych.

„Fasady, dachy czy inne elementy konstrukcyjne mogą ulec zawaleniu właśnie z powodu skorodowanych zamocowań”, potwierdza Sebastian Schilling. „Dlatego testujemy nasze produkty stalowe w rzeczywistych warunkach. Pozwala nam to chronić nasze rozwiązania przed korozją, a tym samym zapobiegać wypadkom, obrażeniom i wysokim kosztom ”. Grupa fischer korzysta z dodatkowych stanowiska testowe, na przykład w tunelu drogowym Gotthard, a także w tunelach Wersten (Düsseldorf) i Burgholz (Wuppertal). W zakładach produkcyjnych Grupy fischer planowane jest utworzenie dodatkowych obiektów, obejmujących w ten sposób wszystkie dominujące globalne strefy klimatyczne.

Wyniki testów są bezpośrednio uwzględniane w zaleceniach technicznych, publikacjach, prezentacjach i działaniach komitetu fischera.

Źródło: fischer Polska sp. z o.o.

Artykuł został dodany przez firmę

fischer Polska sp. z o.o.

fischer Polska należy do niemieckiego producenta: systemów zamocowań, wyrobów dla przemysłu samochodowego i zabawkarskiego, który obecny jest w 18 krajach na całym świecie z kilkoma zakładami produkcyjnymi.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły