Knauf Industries Polska Sp. z o.o.
RECTOR Polska Sp. z o.o.	Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE Sp. z o.o.	Test-Therm Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny?

02-08-2019, 02:00

Budowa domu energooszczędnego jest podporządkowana ograniczaniu zużycia energii przy późniejszej eksploatacji obiektu. W dużej mierze sprowadza się to do obniżania kosztów wytwarzania ciepła. To jego straty, związane z błędami projektowymi i wykonawczymi, będą miały negatywne skutki - tak ekonomiczne, jak i ekologiczne. Jakie działania możemy podjąć, by ich uniknąć?

Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny?

Reguły związane z oknami i drzwiami

Ciepło najczęściej ucieka przez okna. Jeśli więc chcemy obniżyć wykorzystanie użytej do jej wytworzenia energii, w najważniejszych pomieszczeniach powinniśmy zamontować okna o małej powierzchni. Gdy istnieje zapotrzebowanie na  pomieszczenie dobrze oświetlone, powinniśmy umieścić je w części południowej. Taki pokój powinien mieć jednak zupełnie inne zastosowanie. W nim możemy - a nawet powinniśmy - zamontować duże okna. Nie powinny one jednak sięgać aż do podłogi. Najważniejsza jest szczelność drzwi i okien. Jeśli nie zadbamy o nią w dostatecznym stopniu, będziemy wykorzystywać energię na próżno. Popełnione przy budowie i montażu błędy odczujemy zaś na własnej kieszeni.

Termoizolacja domu energooszczędnego

Wszystkie materiały, których używamy do budowy domu, mają znaczenie z punktu widzenia oszczędzania energii. Nie chodzi tylko o dobór takich surowców, które są zgodne z projektem. Bardzo ważna jest również po prostu ich jakość. W tym wypadku wydanie jednorazowo większej kwoty może skutkować oszczędnościami w dłuższej perspektywie. Pustaki, styropian, wełna mineralna - każdy z tych materiałów powinien być najwyższego gatunku. Pamiętajmy, że we współcześnie budowanych obiektach standardową grubością warstwy ocieplenia jest dwadzieścia centymetrów.

Projekt budynku

Starania o energooszczędny dom warto zacząć od wyboru odpowiedniego projektu. Domy, w których nie dochodzi do strat ciepła, mają co do zasady kształt bliski prostopadłościanowi lub sześcianowi. Niech nie zdziwi nas, że plany energooszczędnych budynków często pozbawione są balkonów - niestety, powodują one duże straty termiczne. Ogólnie rzecz biorąc, z punktu widzenia ograniczania zużycia energii korzystna jest prostota bryły.

To tylko kilka z zasad budowy energooszczędnego domu. Dobrze, gdyby ich zastosowanie zostało uzupełnione o technologie i związany z nimi sprzęt. O ile w najbliższych latach będziemy z pewnością świadkami dynamicznego rozwoju budownictwa energooszczędnego i związanych z nim rozwiązań, to jednak możemy być pewni, że wskazane w niniejszym artykule reguły, ponieważ oparte są o zasady fizyki, nie stracą swojej aktualności.

Źródło: BRUK-BET Sp. z o.o.

Artykuł został dodany przez firmę

BRUK-BET Sp. z o.o.

Nazwa Bruk-Bet® jednoznacznie kojarzy się z bogatą ofertą kostek brukowych oraz innowacyjnych płyt tarasowych. Jednak niezwykłą siłę firmy budują także trzy inne marki: Termalica®, Bruk-Bet Solar®, Georyt® i Intrac®

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły