Artykuł Dodaj artykuł

Zasady aranżacji małego ogrodu

Z małym ogrodem jest jak z małym mieszkaniem – dobrze urządzić kawalerkę i  wszystko w niej zmieścić jest trudniej niż w 100 metrowym apartamencie. Podobnie mały ogródek jest większym wyzwaniem. Warto więc trzymać się kilku podstawowych zasad aranżacji takiego ogrodu.

logo BRUK-BET

Z małym ogrodem jest jak z małym mieszkaniem – dobrze urządzić kawalerkę i  wszystko w niej zmieścić jest trudniej niż w 100 metrowym apartamencie. Podobnie mały ogródek jest większym wyzwaniem. Warto więc trzymać się kilku podstawowych zasad aranżacji takiego ogrodu.

Zasady aranżacji małego ogrodu BRUK-BET

Zacznijmy od przemyślenia, na czym zależy nam najbardziej – czy na ogrodzie pełnym efektownych roślin, czy raczej na uprawianiu ulubionych warzyw i ziół, a może najważniejsze jest wygodne miejsce relaksu urządzone meblami ogrodowymi? Z pewnością na niewielkim terenie trudno będzie zmieścić wszystkie wymarzone elementy, stąd konieczność dobrego planowania.

Najważniejsze zasady aranżacji małego ogrodu:

 • Dokładne, przemyślane rozplanowanie, które pomoże wyznaczyć poszczególne strefy ogrodu. Dobrym rozwiązaniem, które optycznie powiększy ogród jest zaprojektowanie kilku płaszczyzn na różnych poziomach. Wtedy każdy poziom będzie postrzegany jako osobna przestrzeń – radzi główny projektant z firmy BRUK-BET®.
   
 • Faliste ścieżki są lepszym pomysłem do małego ogrodu niż te ułożone w prostych liniach. Łuki, koła, fale powodują, że ogród wydaje się większy.
   
 • Wykorzystywanie murków z kamieni lub cegieł, które porządkują teren. Coraz częściej stosuje się także gotowe elementy betonowe do budowy murków. Zaletą gotowych bloczków z betonu jest to, że używając rozmaitych elementów możemy uzyskać spójny wygląd małej architektury i dopasować ją do stylu domu. Bardzo popularne są materiały, których tekstura przypomina łupany kamień. Takie wykończenie mają m.in. palisady, bloczki ogrodowe czy cegły z serii Uni Split firmy BRUK-BET®.
   
 • Wielofunkcyjność wyposażenia ogrodu. Na przykład skrzynia na narzędzia może być używana jako siedzisko – wystarczy wyłożyć ją miękkimi poduchami. Schodki ogrodowe mogą pełnić też rolę miejsca ekspozycji efektownych roślin w donicach czy lampionów.
   
 • Dekoracje stosowane z umiarem – w małym ogrodzie wszystko widzimy z bliska, więc bardzo istotne są jakość i design. Lepiej zastosować jedną dużą efektowną dekorację zamiast trzech mniejszych.
   
 • Oczko wodne dodaje przestrzeni i urozmaica ogród – nawet niewielkie spełni swoje zadanie.
   
 • Ścieżki ogrodowe lepiej układać z niewielkiej kostki, takiej jak na przykład kostka Logo® firmy BRUK-BET®, niż z dużych płyt betonowych. Kolekcja Logo® składa się z sześciu podobnych wymiarowo elementów, naśladujących kostki cięte lub łamane o kształcie trapezu. Można z niej układać różne kompozycje, w szczególności ścieżki w kształcie łuków i zakręconych alejek, dopasowując do potrzeb komunikacyjnych. Natomiast ciekawy klimat naszego ogrodu nadadzą obtłuczone elementy brukowe w formie postarzanej antic, dostępnej w produktach Kontur, Promenada, Logo, Urbanit.
   
 • Wybierając rośliny do małego ogrodu raczej zrezygnujmy z wielkich krzewów czy rozłożystych roślin, one bowiem przytłoczą ogród. Lepiej sprawdzą się niskie krzewy liściaste i byliny.
   
 • Im bardziej połączymy dom z otoczeniem – na przykład montując przeszklone drzwi tarasowe z szeroką panoramą – tym większa optycznie będzie przestrzeń.
   
 • Ogrodzenie małego ogrodu powinno być ażurowe, lekkie. Ogród otoczony pełnym murem straci na przestronności.

Artykuł został dodany przez firmę

BRUK-BET Sp. z o.o.

Nazwa Bruk-Bet® jednoznacznie kojarzy się z bogatą ofertą kostek brukowych oraz innowacyjnych płyt tarasowych. Jednak niezwykłą siłę firmy budują także trzy inne marki: Termalica®, Bruk-Bet Fotowoltaika, Georyt® i Intrac® będące liderami w swoich branżach na polskim rynku.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.