Artykuł Dodaj artykuł

Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą

O niepowtarzalności wnętrza decydują oryginalne meble i dodatki przyciągające uwagę. Istnieje wiele sposobów aranżacji wnętrz, wśród których jednym z ciekawszych jest styl shabby chic, czyli postarzane meble i dodatki, które możemy wykonać sami.

O niepowtarzalności wnętrza decydują oryginalne meble i dodatki przyciągające uwagę. Istnieje wiele sposobów aranżacji wnętrz, wśród których jednym z ciekawszych jest styl shabby chic, czyli postarzane meble i dodatki, które możemy wykonać sami.

Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą
fot. Dragon Poland

Shabby chic to połączenie elegancji istaroci. Pomysł na tego typu aranżacje powstał w latach 80., a jego autorką jest Rachel Ashwell, która spopularyzowała ten styl na całym świecie. Jej pomysły przypadły do gustu wielu osobom, co zaowocowało tym, że Rachel wydała poradniki aranżacyjne oraz założyła sklep w Kalifornii, w którym do dziś można nabyć wyposażenie w stylu shabby chic.

To, co wielu ujmuje w shabby chic, to urok starego stylu, a także ponadczasowość, która się z tym wiąże. Typowe meble często noszą ślady upływu czasu, czyli różnego rodzaju przetarcia, pęknięcia, nadszarpnięcia. Najlepiej, jeśli taki mebel jest rzeczywiście stary, a ślady użytkowania są naturalne.  Obecnie, przy wzroście popularności shabby chic, wiele osób postanawia na własną rękę postarzyć dany mebel, by uzyskać pożądany efekt i mieć satysfakcję z własnoręcznie wykonanej dekoracji. 

Jak samodzielnie wykonać meble w stylu shabby chic

Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą
fot. Dragon Poland

Możemy bardzo łatwo na własną rękę zmienić wygląd starego mebla. Wielu z nas posiada na strychu lub w piwnicy zapomniane, niepotrzebne „starocie”, mogące zyskać drugie życie. Wystarczą chęci i kilka artykułów do renowacji, które ułatwią pracę. - Do odnowienia mebla wystarczą często środki odtłuszczające powierzchnię, jak np. benzyna ekstrakcyjna, a do malowania sprawdzi się idealnie bejca dekoracyjna do drewna -  stosuje się ją na surowym, nielakierowanych drewnie, podkreśla strukturę słojów, jest dostępna w wielu kolorach, skutecznie zabezpiecza powierzchnię i może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu, za pomocą jednego produktu, możemy wykonać dekoracje zarówno w domu jak i w ogrodzie – radzi Dorota Turska Marketing Manager z firmy Dragon Poland, producenta chemii gospodarczej, budowlanej i motoryzacyjnej. Do wykonania mebli w stylu shabby chic najlepiej nadają się meble drewniane, ponieważ najbliżej oddają klimat tego stylu i łatwo wykonać na nich efekt postarzenia. Jeżeli mamy mebel już wcześniej pomalowany, możemy użyć emalii akrylowej Sentic do ogólnego stosowania. Tworzy ona wytrzymałą, półmatową powłokę i jest na tyle uniwersalna, że nadaje się do malowania elementów drewnianych i metalowych.

Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą
fot. Dragon Poland

Mając już tę wiedzę, możemy przystąpić do pracy. Bez względu na to, czy będzie to komoda, szafa, stół lub toaletka, pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do malowania – należy najpierw usunąć stary lakier lub farbę, zetrzeć ją papierem ściernym, lub wykorzystać zmywacz do farb i lakierów, który usuwa nawet do 10 warstw, co ułatwi potem ścieranie papierem. Bezpośrednio przed malowaniem powierzchnię trzeba jeszcze odtłuścić, np. benzyną ekstrakcyjną. Po tych czynnościach możemy przejść do malowania – pokrywamy wybranym produktem całą powierzchnię. Nic skomplikowanego, jednak w odróżnieniu od tradycyjnego malowania nie musimy się starać – niedociągnięcia, zacieki, prześwity będą nawet wskazane. Po całkowitym wyschnięciu wszystkich warstw, dla uzupełnienia efektu, wybrane partie przecieramy jeszcze papierem ściernym, przez co podkreślamy „zużycie” mebla. Stopień przetarcia dobieramy wedle własnego uznania – subtelny, lub bardzo mocny. Kolejnym, ostatnim krokiem jest zabezpieczenie przedmiotu lakierem, jednak unikamy takich o wysokim połysku. Efektem jest odnowiony mebel, który poprzez postarzenie, zyskuje duszę, a nasze wnętrze nowy klimat.

Szykowne barwy

Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą
fot. Dragon Poland

Ważną rolę odgrywają kolory, wśród których dominuje biel. Ten kolor sprawia, że pomieszczenia stają się jaśniejsze, a dzięki temu wnętrze wydaje się świeże i eleganckie. Pozostałe barwy występują w pastelowych odcieniach, takich jak: beż, róż, żółć, fiolet, niebieski i mięta. Pojawiają się one w postaci dodatków – naczyń, tekstyliów, dekoracji. Kolorowe dodatki wzmacniają kompozycję, a dzięki nim pomieszczenie wydaje się przytulniejsze. Możemy ich intensywność i liczbę dobierać dowolnie i nie ma ścisłych wytycznych w tej kwestii.

Detale tworzą całość

Jeśli nie chcemy całkowicie zmieniać umeblowania, a jedynie wprowadzić drobne zmiany by wnętrze nabrało charakteru shabby chic, możemy ograniczyć się do ozdób i dodatków. Odpowiednio dobrane z pewnością będą kojarzyć się z minioną epoką np.: koronkowe obrusy, haftowane poszewki i serwety, postarzana ceramika, porcelanowe figurki. Motywami dominującymi są kwiaty, szczególnie róże oraz koronki. Dobierając tego typu dodatki osiągniemy sielski klimat, kojarzący się w wiejską chatką. Zastosowany styl sprawdzi się zarówno w domku na wsi jak i w mieście. Obecnie wiele sklepów oferuje dodatki w stylu shabby chic, jednak możemy z powodzeniem szukać ich również na targach staroci czy w sklepach z antykami.

Urządzenie pomieszczenia w stylu shabby chic nie wymaga dużego nakładu finansowego, a jedynie wyobraźni i wiedzy jak wykorzystać stare wyposażenie oraz produkty do renowacji dostępne na rynku. Pozwala to w pełni dowolnie aranżować przestrzeń i dobierać dodatki, a każda zmiana wystroju sprawi, że wnętrze nabierze oryginalnego charakteru i chętniej będziemy przebywa we własnym domu. 

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły