Odpady wytwarzane podczas remontów i budowy stanowią nawet 30% masy wszystkich śmieci produkowanych w Europie. Co z odpadami, których nie widać, czyli szkodliwymi substancjami? Czy modne obecnie podejście less waste, zakładające zmniejszenie emisji odpadków, jest możliwe do wdrożenia także podczas budowy?
Remonty mieszkań zawsze generują wiele gruzu i odpadów, które należy usunąć w sposób zgodny z obowiązującymi w naszym kraju przepisami.
Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych (Construction and Demolition Waste, C&DW). Obecnie jedynie około 40% tych odpadów jest ponownie wykorzystywanych lub poddawanych recyklingowi . W Polsce sektor budowlany zużywa rocznie aż 228,6 mln ton materiałów, co stanowi 37% całkowitego śladu materiałowego kraju . Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia, szczególnie w kontekście globalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Cechą charakterystyczną drzewnych odpadów poużytkowych jest ich zróżnicowanie postaci. Wynika to z różnorodności produktów drzewnych oraz z wielości miejsc, w których powstają.
Targi Ekotech to jedno z najważniejszych wydarzeń dla sektora komunalnego w Polsce, skupiające producentów nowoczesnych maszyn, technologii oraz usług związanych z gospodarowaniem odpadami. Od 8 do 10 kwietnia w Targach Kielce prezentowane będą najnowsze rozwiązania w zakresie segregacji, recyklingu oraz transportu odpadów, które odpowiadają na współczesne wyzwania środowiskowe i legislacyjne. Wydarzenie jest skierowane do samorządów, przedsiębiorców oraz specjalistów z branży, którzy poszukują efektywnych i zrównoważonych metod zarządzania odpadami.
Prezentacja innowacyjnych rozwiązań od startupów z branży ochrony środowiska, warsztaty tworzenia biodegradowalnych doniczek, testy specjalistycznego pojazdu elektrycznego i wykład o przekształcaniu odpadów w energię - to tylko część wydarzeń zaplanowanych dla samorządów i przedstawicieli branży komunalnej podczas targów Ekotech, od 8 do 10 kwietnia w Targach Kielce. W jubileuszowej 25. edycji wydarzenia wezmą udział wiodące firmy z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu recyklingu, ekologii i gospodarowania odpadami. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
Na terenie wysypiska w Zakurzewie, które obsługuje miasto Grudziądz, została zakończona budowa obiektów technologicznych, magazynowych oraz socjalno-biurowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Miejsce gromadzenia odpadów stałych - czyli potocznie mówiąc śmietnik - podlega szeregom reguł wynikających ze specyficznych warunków użytkowania i regulowań prawnych. Na dodatek oczekujemy, że nie będą psuły estetyki posesji.
Niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym, aspektem w racjonalnej utylizacji odpadów komunalnych jest dbałość o środowisko naturalne.
Polscy inwestorzy i firmy budowlane stopniowo dostosowują place budowy do norm Unii Europejskiej i promowanego przez nią zrównoważonego budownictwa. Choć branża budowlana coraz chętniej wykorzystuje materiały oraz technologie, które nie zanieczyszczają środowiska, to wciąż marginalizowaną kwestią pozostaje segregacja i recycling odpadów budowlanych. O znaczeniu takich działań dla środowiska i budżetu inwestycji mówi Eric Agnello - Dyrektor Generalny firmy RD bud Sp. z o.o.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zwana potocznie ustawą śmieciową wzbudza spore emocje. Zmiany, które wejdą w życie 1. lipca br. dotyczą zarówno mieszkańców, jak i samorządów, ale także firm zajmujących się transportem i utylizacją odpadów.
25 marca br. Zespół CBE Polska zorganizował drugą edycję międzynarodowego Seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa, technologie”. W odbywającym się w Warszawie wydarzeniu udział wzięło blisko 150 ekspertów reprezentujących branże: odpadową, energetyczną i rozwijający się sektor WTE.
Razem z Organizatorami – Zespołem CBE Polska – zapraszamy do uczestnictwa w drugiej edycji międzynarodowego Seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa technologie”, które odbędzie się 25 maca 2014 roku w warszawskim hotelu Marriott.
Podpoznańska gmina Czerwonak rozstrzygnęła przetarg na wykonanie rekultywacji składowiska odpadów w Owińskach. Prace wykona firma Budownictwo Drogowe Siedlecki Sp. z o. o.
Konferencja Metody zagospodarowania osadów ściekowych powraca w wielkim stylu, oferując najciekawsze i najbardziej aktualne zagadnienia z branży wodno-kanalizacyjnej. Grupą docelową konferencji są przede wszystkim wytwórcy osadów ściekowych poszukujący sposobu ich zagospodarowania, odbiorcy produktów, które powstają w procesie przetwarzania odpadów ściekowych oraz każdy podmiot zainteresowany branżowymi zagadnieniami.