Artykuł Dodaj artykuł

Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania i domu? Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku

Jak prezentują się ceny materiałów budowlanych w 2023 roku?

Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania i domu? Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku

Jak prezentują się ceny materiałów budowlanych w 2023 roku?

Jak wynika ze statystyk, najlepsze miesiące na przeprowadzenie remontu to niezmiennie maj, czerwiec i lipiec. Co ciekawe, w zeszłym roku aż 85% Polaków zdecydowało się na odświeżenie lub remont mieszkania. Jest to o tyle zaskakujący wynik, ponieważ ceny materiałów budowlanych są dziś na jednym z najwyższych poziomów w historii. Co więcej, nie zanosi się na to, żeby sytuacja ta miała ulec poprawie. Jak remontować mieszkanie w dobie szalejącej inflacji i wyraźnego wzrostu płacy minimalnej? Czy istnieje sposób na oszczędność pod tym względem?

Grupa PSB Handel S.A. od dłuższego czasu śledzi zmiany zachodzące na rynku materiałów budowlanych. Jak wynika z ich analiz, ceny materiałów budowlanych w lutym 2023 roku wzrosły średnio o 15% w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Wzrosty cenowe odnotowane zostały we wszystkich 20 grupach towarowych, jednak najmocniej odczuwalne jest to w przypadku cementu i wapna (drastyczny wzrost o 38%) oraz elementów suchej zabudowy, które są dziś droższe o 25%.

Ta trudna sytuacja ma swoje podłoże w wielu czynnikach, w tym m.in. w rekordowo wysokich cenach energii, surowców i półproduktów. Istotnym parametrem są tu także podwyżki opłat transportowych, wzrost płacy minimalnej, wysokie stopy procentowe i bardzo wysoki poziom inflacji. Dołożyć do tego należy jeszcze trwającą za wschodnią granicą wojnę w Ukrainie, która spowodowała przerwanie łańcucha dostaw wielu surowców i materiałów, jak również ograniczyła napływ pracowników fizycznych z Ukrainy. Wszystko to sprawia, że ceny materiałów budowlanych są na tak wysokim poziomie, a prognozy specjalistów również nie wyglądają obiecująco. Zanosi się bowiem na to, że czeka nas kolejny skok cen artykułów budowlanych i to nawet o 20%.

Jak zaoszczędzić na remoncie mieszkania?

Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania i domu? Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku

Remont mieszkania czy też jego wykończenie to potężna inwestycja, która pochłania ogromne środki finansowe. Widmo szalejących cen materiałów budowlanych nie ułatwia sprawy i coraz częściej skłania nas do odsunięcia tej decyzji w czasie. Dobra informacja jest jednak taka, że istnieją sposoby na to, by nawet w tak trudnych czasach obniżyć koszty związane z remontem. Jednym z nich jest rezygnacja z tradycyjnego systemu suchej zabudowy i wybór gotowych formatek z płyt GK FlexGips.

Są to elementy frezowane na wymiar pod dany projekt, klejone i przygotowywane do bezpośredniego montażu. Ich niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że pozwalają nam na skrócenie czasu remontu nawet o 75% i obniżenie kosztów całkowitych nawet o 40%. Jak to możliwe? Formatki FlexGips nie wymagają stosowania wielu elementów konstrukcyjnych i materiałowych. Co więcej, są one niezwykle proste w montażu, w związku z czym nie musimy zatrudniać wyspecjalizowanej ekipy remontowej, by pomogła nam w stworzeniu sufitu podwieszanego, osłony karnisza czy też ścianki działowej.

Więcej informacji na temat gotowych formatek FlexGips można znaleźć na: https://sklep.flexgips.com/.

Artykuł sponsorowany

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.