19-05-2023, 15:00
Dźwigi i żurawie to urządzenia stosowane w niemal każdej gałęzi gospodarki. Przydają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przeniesienia, wyciągnięcia czy podniesienia ciężkiego ładunku. Ułatwiają i przyspieszają pracę, eliminując konieczność ręcznego dźwigania lub podnoszenia ciężkich urządzeń i ładunków. Często też ich udział jest wręcz niezbędny.
Żurawie marki BIOX to niewielkie, lekkie, łatwe w montażu i demontażu, wielozadaniowe urządzenia, które można wykorzystać na budowie, w zakładach i halach produkcyjnych, przetwórstwie spożywczym, hodowli ryb, oczyszczalniach i w wielu innych miejscach. Dzięki temu, że są wyposażone w ręczne wyciągarki linowe, nie wymagają podłączenia do prądu oraz zgłoszenia Urzędowi Dozoru Technicznego.
Żurawie kolumnowe BIOX, zwane też żurawikami, stanowią specyficzną grupę urządzeń dźwigowych. Ich podstawowe zastosowanie to instalacja i obsługa pomp, mieszadeł, natleniaczy strumieniowych czy koszy kratkowych w zlewniach, przepompowniach i oczyszczalniach ścieków. Żurawiki BIOX mają dość długą historię. Marka uzupełniła o nie swój asortyment w 1997 r. Traktowane były wtedy jako sprzęt wspomagający produkowane już wówczas natleniacze i mieszadła. Oczywiście urządzenia zmieniły się od tego czasu, a ofertę poszerzono o kolejne modele. Rozleglejsze jest też zastosowanie żurawi.
Wszystkie żurawie kolumnowe proste mają wysięgnik mocowany poziomo. Zapewniają stałą maksymalną wysokość podnoszenia dla każdego wysięgu oraz kąt obrotu względem osi pionowej wynoszący 360°.
Żurawie proste BIOX dostępne są w 2 typoszeregach w zależności od udźwigu:
W obydwu wariantach, w wersji standardowej wysięg maksymalny żurawika to 1,2 m, a wysokość podnoszenia 2 m. Na życzenie klienta BIOX może zwiększyć wysięg lub wysokość żurawia.
Standardowa lina żurawia ma długość 10 m i zapewnia maksymalne opuszczenie ładunku na głębokość 5 m, jednak opcjonalnie można zamówić model z dłuższą liną.
Żurawie ukośne zapewniają zróżnicowaną wysokość podnoszenia, zależną od wysięgu. Tak samo, jak w przypadku żurawi prostych, żurawiki ukośne obracają się wokół osi pionowej o 360°.
Żurawie ukośne BIOX występują w 2 typoszeregach w zależności od udźwigu:
Wysięg maksymalny i wysokość w wersji standardowej są takie same, jak dla żurawi prostych. W nich również na życzenie klienta można wydłużyć wysięgnik lub zwiększyć wysokość żurawia. Standardowa długość liny w przypadku żurawi ukośnych z dedykowanymi wyciągarkami to 10 m, a głębokość opuszczania – 5 m. Na życzenie klienta lina żurawika może być dłuższa.
Atutem żurawi składanych jest ich łatwy transport ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary po złożeniu. Żurawie składane mogą udźwignąć od 150 do 350 kg. Zaopatrzone są w samohamowną ręczną wciągarkę linową i standardowo w linę 10 m, która pozwala na maksymalne opuszczenie 6 m poniżej poziomu posadowienia. Wysięg maksymalny w wersji standardowej wynosi do 1,5 m, a wysokość podnoszenia do 2,2 m. W wersjach kompaktowych skrócono długość wysięgnika o 45 cm co zmniejsza rozmiary żurawia po złożeniu i jeszcze bardziej ułatwia jego transport – zmieści się nawet w samochodzie osobowym. Kąt obrotu względem osi pionowej wynosi 360°.
Żurawie dostępne są w dwóch wariantach materiałowych: ze stali ocynkowanej oraz ze stali nierdzewnej. Druga wersja przeznaczona jest do stosowania w środowiskach agresywnych chemicznie, wilgotnych oraz tam, gdzie wymagane jest zapewnienie wysokich standardów higieny.
Główne zalety żurawi kolumnowych BIOX to ich niewielki rozmiar, brak konieczności zasilania energią elektryczną oraz mobilność.
Żurawiki montuje się i demontuje tak łatwo i szybko, że powszechnie uchodzą za sprzęt przenośny. Warto podkreślić, że modele składane zmieszczą się nawet w samochodzie osobowym, dlatego świetnie sprawdzą się przy remontach i niewielkich, indywidualnych budowach.
Oczywiście urządzenia BIOX nie zastąpią dużych żurawi budowlanych, jednak świetnie radzą sobie w specyficznych warunkach, np. tam, gdzie nie ma miejsca na rozstawienie ciężkiego sprzętu.
Żurawie stosowane są także w hodowli ryb, niektórych gałęziach przemysłu chemicznego, produkcji materiałów budowlanych czy przetwórstwie spożywczym.
Żurawie kolumnowe BIOX pozwalają na pionowe podnoszenie i opuszczanie oraz poziome przemieszczanie ładunków na wysokość zależną od konstrukcji, długości zastosowanej liny i typu wciągarki.
Dzięki tym cechom, a także szybkiemu montażowi i demontażowi (wystarczy wkręcić lub wykręcić 4 śruby mocujące podstawę) klienci BIOX znajdują dla żurawików ciągle nowe zastosowania, niekoniecznie związane z branżą wodno-kanalizacyjną, z której się wywodzą.
Artykuł sponsorowany
Komentarze