Artykuł Dodaj artykuł

Certyfikat ETA w dekarstwie. Dlaczego jest ważny przy zakupie membran?

Oznaczenie o wydanej Europejskiej Ocenie Technicznej (ETA) to jedno z ważniejszych, jakie powinna posiadać jakościowa, nowoczesna membrana. Potwierdza ono spełnienie wymagań Unii Europejskiej oraz przestrzeganie założonych standardów wytwarzania, przechowywania oraz dystrybucji materiałów budowlanych. To znak dobrej jakości i gwarancja bezpieczeństwa w użyciu innowacyjnego produktu. Dlaczego jest ona aż tak istotna w dekarstwie i jakie mogą być skutki użycia membrany, która nie przeszła takiej weryfikacji?

Certyfikat ETA w dekarstwie. Dlaczego jest ważny przy zakupie membran?

Oznaczenie o wydanej Europejskiej Ocenie Technicznej (ETA) to jedno z ważniejszych, jakie powinna posiadać jakościowa, nowoczesna membrana. Potwierdza ono spełnienie wymagań Unii Europejskiej oraz przestrzeganie założonych standardów wytwarzania, przechowywania oraz dystrybucji materiałów budowlanych. To znak dobrej jakości i gwarancja bezpieczeństwa w użyciu innowacyjnego produktu. Dlaczego jest ona aż tak istotna w dekarstwie i jakie mogą być skutki użycia membrany, która nie przeszła takiej weryfikacji?

Europejska Ocena Techniczna jest metodą potwierdzania zgodności innowacyjnego, wchodzącego na rynek produktu ze standardami Unii Europejskiej w przypadku materiałów używanych do konstrukcji. ETA otwiera granice handlowe na europejskim rynku producentom nowoczesnych rozwiązań takich jak membrany dachowe. Jednocześnie poświadcza o tym, że nowoopracowany wyrób jest niezawodny i jakościowy. Pomaga to w odniesieniu większego sukcesu innowacyjnym twórcom oraz wzmacnia globalną konkurencyjność Europy w sektorze budowlanym. Jednak dla samych dekarzy, użycie membrany z oznaczeniem ETA, to przede wszystkim gwarancja znacznie bezpieczniejszej pracy. Dla inwestorów natomiast pewność, że użyty materiał będzie w pełni wydajny i trwały, dokładnie w taki sposób, jak zapowiada producent.

ETA w dekarstwie- gwarancja bezpieczeństwa i funkcjonalności

ETA jest gwarancją maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności nowoopracowanych rozwiązań. To szczególnie istotne w branży dekarskiej, bo praca na wysokości wiąże się z ryzykiem niebezpiecznego, a nawet śmiertelnego upadku. Niesprawdzone materiały mogą mieć niską jakość i nie spełniać w pełni swojej roli. Nagłe rozerwania czy niska odporność na czynniki atmosferyczne to tylko kilka z wielu zagrożeń, które mogą utrudniać wykonywanie pracy. Wykorzystanie produktu z certyfikatem ETA zgodnie ze wskazaniami producenta, gwarantuje pełną ochronę podczas robót budowlanych i minimalizuje ryzyko wypadku.

Przejście takiej weryfikacji świadczy o tym, że membrana rzeczywiście spełni swoje funkcje i będzie chronić dach przez określony czas. Dla budujących to gwarancja, że wytrzyma ona okres deklarowany przez firmę i -zgodnie z zapewnieniami- zabezpieczy konstrukcję m.in. przed silnym deszczem, wiatrem czy skrajnymi temperaturami. Dzięki temu można w pełni zaufać dostawcy, że materiał jest wytrzymały i funkcjonalny.

–Certyfikat ETA to jeden z najważniejszych w branży budowlanej. Pozytywne przejście weryfikacji, oprócz zapewnienia o bezpieczeństwie pracy z produktem i jego niezawodności, daje także gwarancję, że każda zakupiona membrana spełni swoją funkcję. Oznaczenie jest jednocześnie potwierdzeniem, że jakikolwiek wyrób jest tak samo testowany, dlatego można w pełni polegać na jego wydajności – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.

Założenia Europejskiej Oceny Technicznej

Europejską Ocenę Techniczną stosuje się, gdy dla danego wyrobu nie można użyć wcale lub w całości zharmonizowanej normy (hEN- Harmonised Standards), m.in. z powodu potrzeby szybkiego wprowadzenia nowoopracowanych i rewolucyjnych wyrobów na rynek. Ma to duże znaczenie w osiąganiu celów Europejskiego Zielonego Ładu i cyfrowej dekady Europy. Zrównoważone i innowacyjne produkty zwykle nie są przynajmniej w pełni objęte istniejącymi normami zharmonizowanymi. ETA ma pomóc we wdrożeniu ich w bezpieczny i terminowy sposób na europejski rynek. Ocenę może przeprowadzić jedna z powołanych przez Europejską Organizację ds. Oceny Technicznej (EOTA- European Organisation for Technical Assessment) Jednostek Oceny Technicznej (TAB- Technical Assessment Bodies). W Polsce są to m.in. Instytut Techniki Budowlanej, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej i Instytut Badawczy Dróg i Mostów.[1] Cała procedura trwa średnio 5 miesięcy.[2]

ETA stała się również rozpoznawalną marką, która przynosi sukces w sprzedaży. Według badań Centre for Industrial Studies, wśród ankietowanych producentów wyrobów budowlanych, odpowiednich stowarzyszeń biznesowych i Jednostek Oceny Technicznej, 87 proc. przyznało, że uważa ETA za znaną markę, którą można wykorzystać w działaniach marketingowych. Certyfikat przynosi też pozytywne skutki ekonomiczne. 69 proc. ankietowanych[3] uznało, że posiadanie go ma dobry wpływ na reputację firmy, co w niektórych przypadkach było kluczowe dla utrzymania się na rynku lub zwiększenia udziału w nim i podniesieniu poziomu sprzedaży.[4]

– ETA buduje zaufanie klientów do nowych produktów i metod oceny. Przyznanie certyfikatu wymaga transparentności, dzięki której specyfikatorzy, projektanci i wykonawcy mogą opierać swój wybór produktów na wiarygodnych danych dotyczących wydajności produktów, porównywalnych w całej Europie i zgodnych z dominującymi europejskimi normami projektowymi i wykonawczymi. Z tego powodu zawsze dbamy o to, aby wszystkie membrany Dorken posiadały certyfikat ETA – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.

Podczas dokonywania wyboru materiałów do budowy dachu, ETA jest jednym z ważniejszych certyfikatów, na które powinno zwrócić się uwagę. To właśnie to oznaczenie pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa pracy na dachu oraz realnie poświadczy o niezawodności produktu i jego jakości.

Dorken Delta jest liderem w zakresie innowacyjnych produktów i rozwiązań systemowych najwyższej jakości dla dachów skośnych oraz płaskich, aranżowanych także jako dachy zielone. Specjalizuje się w obszarze membran dachowych i elewacyjnych, a także kompleksowych akcesoriów. To przedsiębiorstwo rodzinne ze 125-letnią tradycją. Obecnie działa na skalę międzynarodową, posiadając oddziały w 11 krajach oraz licznych przedstawicieli handlowych. Na polskim rynku Dorken obecny jest od 1992 roku. Jest najchętniej wybieranym partnerem wśród sprzedawców detalicznych, handlowców, architektów i wykonawców w zakresie realizacji dachów skośnych i zielonych. Wyróżnikami Dorken Delta są innowacyjność, jakość i troska o środowisko.

 


[1] EOTA, TABs - Find a partner for your ETA, https://www.eota.eu/tabs
[2] EOTA, What is an ETA?, https://www.eota.eu/what-is-an-eta
[3] EOTA, How the ETA route to CE marking benefits the construction sector, https://www.eota.eu/sites/default/files/uploads/News%20Articles%27%20Docs/20211129_vle_10plus_ETA_benefits.pdf ​
[4] Centre for Industrial Studies, EADs and ETAs: Added value to the construction sector, https://www.eota.eu/sites/default/files/uploads/EOTA%20positions/2020-csil-eota-report-0109.pdf

Artykuł reklamowy

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.