Artykuł Dodaj artykuł

Jak zadbać o ciepły dom?

Przed nadejściem zimy pytanie: „Jak zatrzymać ciepło w domu?” zadaje sobie wielu właścicieli budynków jednorodzinnych.

Przed nadejściem zimy pytanie: „Jak zatrzymać ciepło w domu?” zadaje sobie wielu właścicieli budynków jednorodzinnych. Najprostsze rozwiązanie to mocne odkręcenie grzejników, jednak wobec rosnących cen energii – kosztowne dla kieszeni. Co można więc zrobić, żeby cieszyć się ciepłem, a jednocześnie nie wydrenować domowego budżetu?

Penosil - piana uszczelniająca

Penosil - piana uszczelniająca

Obecny sezon grzewczy zapowiada się na bardzo drogi. Podwyżki cen gazu, prądu oraz węgla sprawiły m.in., że do łask wróciły piece wolnostojące – czyli tzw. kozy, a przy domach rosną zapasy drewna opałowego. W takiej sytuacji warto przede wszystkim sprawdzić, gdzie możemy zyskać oszczędności i co zrobić, żeby ciepło nie uciekało na zewnątrz. Jednym ze skutecznych sposobów jest termomodernizacja i wymiana starych, nieszczelnych okien oraz drzwi.

Sprytne oszczędności

Poprzez codzienne nawyki i wybory możemy zwiększyć swój komfort termiczny, a przy tym zaoszczędzić pieniądze. Często nie trzeba do tego wcale wielkich inwestycji – wystarczy zastosować kilka prostych trików. Po pierwsze, dla zapewnienie efektywnego ogrzewania i przepływu ciepła w pomieszczeniach, nie zasłaniajmy kaloryferów zasłonami czy też meblami. Gdy wychodzimy z domu lub idziemy spać, możemy spokojnie przykręcić grzejniki (ale nie całkowicie je zakręcić) i ustawić temperaturę około 17-18 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem jest też zainstalowanie mat zagrzejnikowych, które odbijają ciepło – możemy kupić je np. w markecie budowlanym i samodzielnie zamontować. Dom wietrzmy krótko, ale intensywnie i na ok. 10 minut przed uchyleniem okien zmniejszmy ogrzewanie. Po zakończeniu wietrzenia możemy znów ustawić grzejniki na poprzedni poziom.

Podobne praktyczne porady znajdziemy w Internecie. Nadal będziemy jednak tracić ciepło a wraz z nim pieniądze, jeśli mamy w domu nieszczelne okna i drzwi. Tą drogą może „uciekać” nawet 20-30% energii cieplnej, a więc potencjał zysków jest tu bardzo duży. Doszczelnienie starych wyrobów (np. z użyciem uszczelek) może pomóc, ale będzie tylko działaniem doraźnym.

– Niezależnie od źródła ogrzewania, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii są wymiana starych okien, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej na energooszczędne produkty. Co ważne, to rozwiązanie długofalowe – ograniczenie kosztów eksploatacji budynku nie tylko na najbliższą zimę, ale i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD, organizatora kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ – Zadbaj o ciepły dom”.

Jeśli do tego zadbamy o izolację termiczną dachu i ocieplenie ścian zewnętrznych, zyskamy znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku. To spora inwestycja, ale możemy pozyskać wsparcie finansowe, np. z programu „Czyste Powietrze”. Od początku 2023 roku ma on działać na nowych zasadach, a dofinansowanie na termomodernizację ma wynieść ponad 100 tys. złotych.

Dobry montaż – stempel jakości

Możemy wybrać nawet najlepsze, najcieplejsze okna czy drzwi. Jeśli będą one jednak źle zamontowane, zmarnujemy ich potencjał i zainwestowane środki. Dlatego pamiętajmy o prostej zasadzie: dobry montaż jest tak samo ważny, jak dobry produkt. W przypadku okien i drzwi zewnętrznych, w zależności od specyfiki budynku, można zastosować ciepły montaż warstwowy, który skutecznie eliminuje straty energii cieplnej. Jeszcze inną techniką, wykorzystywaną przede wszystkim w nowopowstających domach jest wysunięcie okna i drzwi w warstwę izolacji termicznej (ocieplenia), dzięki czemu ryzyko powstawania mostków termicznych jest ograniczone do minimum.

Jak zadbać o ciepły dom? Przede wszystkim przełączmy się na tryb „oszczędzanie”. Nawe pozornie proste działania mogą dać duży efekt, jeśli wejdą nam w nawyk. Zadbajmy również o to, żeby ciepło, które dużym kosztem wytworzymy, zostało w domu. Wymiana okien i drzwi to inwestycja w wyższy komfort użytkowania pomieszczeń i ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Wielu producentów stolarki otworowej oferuje specjalne „zimowe” promocje, a technologie montażowe umożliwiają przeprowadzenie prac nawet w ujemnych temperaturach. Nie musimy więc czekać aż do wiosny.


Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/ 

Artykuł reklamowy