Artykuł Dodaj artykuł

Okna, drzwi i brama garażowa w modnym stylu – jak dopasować kolor stolarki do wyglądu domu?

Dziś okna nie muszą być już tylko białe – możemy wybierać z niezliczonej ilości kolorów i wykończeń.

Dziś okna nie muszą być już tylko białe – możemy wybierać z niezliczonej ilości kolorów i wykończeń. Wyróżniający element budynku mogą stanowić też drzwi wejściowe i brama garażowa. Jak wykorzystać te praktycznie nieograniczone możliwości i dobrze dopasować wygląd stolarki do elewacji domu? Czy zawsze musi być ona w jednym kolorze? Podpowiadamy, jakie są najmodniejsze trendy i jak stworzyć zgrany wizualnie zestaw.

Hormann - drzwi zewnętrzne wejściowe do domuHörmann - drzwi zewnętrzne wejściowe do domu

Przy wyborze okien, drzwi wejściowych i bramy garażowej zwracamy przede wszystkim uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane i jakie posiadają parametry użytkowe. Równie istotnym aspektem jest ich kolorystyka i wygląd. Coraz częściej nie traktujemy tych wyrobów tylko jako dodatek, lecz jako ważny, decydujący o postrzeganiu całego budynku element. Gdy wymieniamy więc starą stolarkę lub montujemy ją w nowym domu, stajemy przed decyzją – czy okna, drzwi i brama garażowa mają wizualnie wtapiać się w elewację domu, czy też stanowić jej wyróżnik?

Kolor ma znaczenie – okna, które zdobią i chronią

Dawniej dominowały okna wykonane z drewna, dziś najbardziej popularne są te z PVC, na znaczeniu zyskuje też aluminium. Nawet produkty z tworzywa sztucznego mogą wyglądać jednak jak drewniane, dzięki specjalnym okleinom, np. takich jak złoty dąb czy ciemny orzech. Lakierowanie daje z kolei możliwość pokrycia profili dowolnym kolorem z palety RAL lub NCS. Co więcej, możemy też dobrać okna dwukolorowe, które są wykończone w inny sposób od wewnątrz i inny od zewnątrz. Oferta jest bardzo bogata i wszystko zależy od naszych preferencji. Warto dobrze przemyśleć tą kwestię, gdyż stolarkę okienną użytkujemy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Jak zatem dobrać okna do swojego domu? Do nowoczesnych budynków o prostej bryle, z elewacją w jasnych kolorach dobrze pasują duże przeszklenia ze smukłymi profilami w odcieniach szarości, np. antracytu. To, co sprawdza się przy minimalistycznej architekturze nie zawsze koresponduje jednak ze stylem rustykalnym. Tutaj odpowiednie będą więc okna z drewna lub z wykończeniem w ciepłym odcieniu imitującym ten naturalny materiał. Można do nich dopasować również drewniane okiennice, które podkreślą całość kompozycji i zapewnią ochronę przed słońcem. W uniwersalnym budownictwie, gdzie króluje stonowanie, a na elewacji dominują ponadczasowe beże i brązy, można postawić na stolarkę okienną w ciemniejszym wybarwieniu.

Modna brama garażowa i drzwi zewnętrzne

Ważnym elementem budynku są również drzwi wejściowe, a także brama garażowa. Tutaj oferta dostępnych kolorów i wzorów powierzchni jest także bardzo szeroka. Możemy nadać tym produktom indywidualny rys i uczynić je elementem wyróżniającym nasz dom, sięgając np. po segmentową bramę garażową z powierzchnią Duragrain.

– Nasze bramy segmentowe LPU 42 z powierzchnią Duragrain wykonywaną w technologii druku cyfrowego dają szerokie możliwości aranżacji. To nie tylko 24 oryginalne wzory imitujące np. beton, bambus czy różne gatunki drewna, ale także możliwość indywidualnego zaprojektowania wyglądu bramy z wykorzystaniem własnych zdjęć lub dowolnego wzoru. Taka brama to unikat – mówi Michał Simon z firmy Hörmann Polska sp. z o.o., Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

Beton czy też zardzewiała stal są obecnie niezwykle modne w aranżacji wnętrz, a teraz możemy wykorzystać tego typu rozwiązania również na ścianach zewnętrznych budynku. Jeśli zestawimy bramę z taką powierzchnią z elementami elewacji w podobnym wykończeniu, uzyskamy niepowtarzalny efekt. Ciekawą opcją mogą być również drzwi wejściowe w niecodziennym kolorze, np. czerwonym, które będą wizytówką naszego domu. Drzwi wejściowe bez problemu dostosujemy do architektury budynku wybierając model nawiązujący do jego stylistyki.

Wygląd stolarki najlepiej wybrać podczas wizyty w stacjonarnym punkcie sprzedaży. Dostępne rozwiązania możemy też przeglądać na stronach internetowych producentów, jednak nie da nam to możliwości fizycznego kontaktu z produktem i zobaczenia go na żywo, co w przypadku aspektów wizualnych ma bardzo duże znaczenie.

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu oferta wykończenia okien, drzwi i bram garażowych była ograniczona do białego i trzech, czterech innych kolorów. Dziś stajemy przed bardzo trudną decyzją. Możliwości wyboru wręcz przyprawiają o zawrót głowy. Mnogość dostępnych opcji sprawia także, że możemy porzucić zachowawcze, tradycyjne rozwiązania i postawić na oryginalność. Jednocześnie nie znaczy to, że na elewacji zapanuje wizualny bałagan. Wystarczy wyróżniający się element w postaci bramy garażowej lub drzwi wejściowych, aby budynek zyskał wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

Artykuł sponsorowany

Artykuł został dodany przez firmę


 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.