Artykuł Dodaj artykuł

Co warto wiedzieć przed malowaniem ścian w kuchni?

Malowanie ścian w kuchni zazwyczaj opiera się na nieco innych zasadach w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami w domu czy mieszkaniu.

Malowanie ścian w kuchni zazwyczaj opiera się na nieco innych zasadach w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami w domu czy mieszkaniu. Przyrządzaniu posiłków często towarzyszy powstawanie wilgoci, tłuszczu i pary, co z kolei może mieć wpływ na cały kuchenny obszar. Dlatego farbę do ścian, którą pomalujemy tego typu pomieszczenie, trzeba dobierać z rozwagą. Powinien być to produkt nie tylko charakteryzujący się wysokimi walorami dekoracyjnymi, ale i odpowiednią trwałością.

kitchen

Jak wybrać kolor farby do ścian w kuchni?

Odcień farby, który wybierzemy do malowania ścian w kuchni, wpłynie na atmosferę, panująca w tym pomieszczeniu na co dzień. Znalezienie idealnego koloru nie jest trudnym zadaniem. Podczas zakupu farby do ścian można posłużyć się kilkoma sprawdzonymi zasadami, by nadać danej przestrzeni ponadczasowy wygląd.

Dla przykładu – ciepłe, neutralne kolory stworzą przyjazną atmosferę i zapewnią doskonałe tło do wyróżnienia mebli kuchennych i akcesoriów. Warto zestawiać ze sobą takie odcienie jak np. delikatny beż i kremowa biel, a także dodawać odrobinę koloru pastelowymi tonami, np. bladym różem, pudrowym żółtym i subtelnym błękitem. Neutralne barwy świetnie wypadają w połączeniu z naturalnymi teksturami, takimi jak drewniane meble lub granitowe blaty.

Jak przygotować ściany kuchni do malowania?

O ile nie malujemy powierzchni w zupełnie nowej kuchni, ważne jest, aby ściany zostały wyczyszczone przed nałożeniem farby. Najpierw należy odkurzyć całe pomieszczenie, nawet w miejscach, w których nie planujemy malować. Zmniejszy to ryzyko przywierania kurzu do mokrej farby. Następnie trzeba dokładnie wyczyścić wszystkie ściany – można wykorzystać do tego mieszankę ciepłej wody z płynem do mycia naczyń, który świetnie usuwa tłuste plamy. Po oczyszczeniu warto przemyć ściany czystą wodą, aby pozbyć się pozostałości płynu i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeśli np. wokół zlewu lub okien zauważymy pleśń, należy ją usunąć przed malowaniem.

Jaką farbę do ścian zastosować w kuchni?

Farba do ściany w kuchni powinna charakteryzować się przede wszystkim trwałością. Idealny produkt po aplikacji na ścianę utworzy odporną na intensywne czyszczenie powłokę, która dodatkowo będzie paroprzepuszczalna (ułatwi odprowadzanie wilgoci). Farby lateksowe są tutaj świetnym przykładem – mają strukturę utrudniającą wnikanie zanieczyszczeń, więc wiele plam, powstałych podczas gotowania, można usunąć bez konieczności uciążliwego szorowania. Dobrym wyborem będą farby z wykończeniem o średnim połysku, np. satynowe, ponieważ ich tekstura ułatwia czyszczenie bez wpływu na jakość koloru.