Artykuł Dodaj artykuł

Jak dobrać sprężarki śrubowe do zastosowań firmowych i nie tylko?

Czym jest sprężarka? To urządzenie, które pozwala w sprawny sposób podwyższyć ciśnienie powietrza, zmieniając go w surowiec wspomagający pracę układów pneumatycznych.

Czym jest sprężarka? To urządzenie, które pozwala w sprawny sposób podwyższyć ciśnienie powietrza, zmieniając go w surowiec wspomagający pracę układów pneumatycznych. Na rynku znajdziemy wiele różnych odmian takich urządzeń, a jednym z najważniejszych typów są sprężarki śrubowe. Co warto o nich wiedzieć? W jaki sposób znaleźć odpowiednią sprężarkę śrubową do zastosowania w profesjonalnych i dużych zakładach produkcyjnych? Czy sprawdzą się w przydomowych warsztatach?

Jak dobrać sprężarki śrubowe do zastosowań firmowych i nie tylko?

Sprężarki śrubowe działają przez zmniejszanie się przestrzeni pomiędzy śrubami oraz pracą specjalnych wirników, wbudowanych w mechanizm. Wykorzystując te elementy, gaz zaczyna poddawać się ciśnieniu, generując odpowiednie parametry. Tego typu urządzenie ma niewątpliwie wiele zalet, stąd jest często spotykane w renomowanych zakładach produkcyjnych.

Dlaczego zakup sprężarki śrubowej to dobry pomysł?

Chociaż sprężarki śrubowe to droższe typy urządzeń (ich cena jest wyższa niż w przypadku tłokowych sprzętów), są warte inwestycji. Przede wszystkim stosowanie takich sprzętów oznacza zdecydowanie bardziej kulturalną i bezpieczną pracę. Śrubowe urządzenia, które oferuje renomowany producent sprężarek są także trwalsze i wydajniejsze od tych tłokowych. Do tego to urządzenie ciche i bardzo nowoczesne. Na pewno sprawdzi się w większych zakładach produkcyjnych czy usługowych.

Jaka sprężarka śrubowa powinna pracować w Twojej firmie?

Zwróć uwagę na ciśnienie generowane przez sprężarkę i możliwościach w ilości generowanego powietrza. Jeżeli np. używasz powietrza do obrabiarek, specjalnych podnośników o sporym obciążeniu czy do malowania – warto postawić na bardziej wydajne urządzenie. Zwróć uwagę też na to czy wybrany sprzęt ma system uzdatniania powietrza, pracuje w formie stacjonarnej czy mobilnej. Przed zakupem sprawdź też opinie na temat firmy, z której chcesz nabyć sprężarkę. Dobrze jest wybrać cenionego, polskiego producenta.

Czy sprężarki śrubowe można wykorzystać w celach niekomercyjnych?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb, jednak śrubowe urządzenia są zwykle przeznaczone do prac na sprzętach wymagających efektywnej i wydajnej pracy na dużą skalę. Do warsztatowych rozwiązań lepiej zastosować mniejsze sprężarki tłokowe, spełniające dobrze swoje zadanie i dostępne w niższej cenie.

W przypadku jednak dużych zakładów korzystających z urządzeń pneumatycznych, sprężarki oparte na mechanizmie śrubowym sprawdzą się o wiele korzystniej.