Artykuł Dodaj artykuł

Młotowiertarki przy pracach z drewnem. Jak dobrać rodzaj wiertła do drewna?

Przez lata do obróbki drewna używano ręcznych świderków. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór elektrycznych sprzętów, które znacznie ułatwiają i usprawniają pracę. Warto wiedzieć, w jaki sposób działa młotowiertarka oraz w jaki sposób dobrać właściwe wiertło do drewna.

Młotowiertarki przy pracach z drewnem. Jak dobrać rodzaj wiertła do drewna?

Przez lata do obróbki drewna używano ręcznych świderków. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór elektrycznych sprzętów, które znacznie ułatwiają i usprawniają pracę. Warto wiedzieć, w jaki sposób działa młotowiertarka oraz w jaki sposób dobrać właściwe wiertło do drewna.

Co jest potrzebne do obróbki drewna?

Drewno to bardzo wdzięczny materiał do obróbki. Można z niego stworzyć praktycznie wszystko. Jednak, aby jego obróbka była możliwa, a utworzone produkty prezentowały się dobrze i były wystarczająco wytrzymałe, należy zaopatrzyć się we właściwe narzędzia, a przede wszystkim w młotowiertarki. 

W jaki sposób działa młotowiertarka?

Młotowiertarka to wielofunkcyjne i wszechstronne narzędzie, które służy do wiercenia w twardych materiałach. Wybierając właściwą funkcję, można także za jej pomocą wbijać gwoździe w płytę. 

Bardzo ważną zaletą młotowiertarki jest moc. Połączenie szybkich uderzeń oraz wysokich obrotów pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Można także zmieniać dostępne funkcje zależnie od tego, z jakimi materiałami się pracuje. 

Wiertła do drewna - jakie wybrać?

Drewno to bardzo ciekawy materiał o specyficznych właściwościach. Przede wszystkim wyróżnia się niejednorodną twardością oraz strukturą. Młode drewno jest zwykle dość miękkie, ale z czasem i pod wpływem warunków atmosferycznych zmienia się i twardnieje. 

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów wierteł przeznaczonych specjalnie do obróbki drewna. Można wyróżnić wiertła kręte, spiralne oraz płaskie. 

Kręte wiertła do drewna – do czego służą?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są kręte wiertła do drewna. Zazwyczaj są one wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe i precyzyjne. Przy ich pomocy można wykonać nawet bardzo małe otwory. 

Wiertła kręte są zbudowane z podwójnych krawędzi, które najpierw tworzą obwody, a później środkowe wgłębienia. Ważnych ich elementem jest także centrujące ostrze, dzięki któremu można się swobodnie zagłębić w drewnie. 

Spiralne wiertła do drewna – do czego służą?

Wiertła spiralne to kolejny rodzaj wierteł, które pozwalają na stworzenie otworów o większej średnicy, a także większej głębokości. Są one także bardzo precyzyjne, dzięki czemu można z łatwością nimi operować. 

Warto zaznaczyć, że wiertła spiralne posiadają specjalny uchwyt wielokątny, który ułatwia pracę, gdy natrafi się na twardy fragment drewna. 

Płaskie wiertła do drewna – do czego służą?

Płaskie wiertła także pozwalają na wykonywanie większych i głębszych otworów. Posiadają one specjalne, płaskie krawędzie przeznaczone do skrawania, a ich głowica w trakcie pracy działa w układzie cylindrycznym. 

Nie są one tak precyzyjne jak wiertła kręte i spiralne, dlatego przede wszystkim nadają się do prostych i nieskomplikowanych prac. 

Wiercenie w drewnie – na czym polega?

Używając młotowiertarek, należy dobrać idealne wiertła, a także ustawić właściwą prędkość. W przypadku wykonywania szerszych i większych otworów idealnie sprawdzą się wolne obroty. Z kolei na szybkich obrotach można pracować z twardszymi gatunkami drewna, a także kiedy chce się osiągnąć idealnie precyzyjny otwór. 

Jeżeli materiał jest bardziej delikatny, warto w pierwszej kolejności wykonać niewielki otwór, a potem powoli go powiększyć szerszym wiertłem. 

Za pomocą młotowiertarki można z łatwością wiercić otwory różnej wielkości i głębokości w drewnie. Większość modeli posiada uchwyty, które są kompatybilne z klasycznymi wiertłami, dzięki czemu można dobrać idealny rodzaj i wielkość wiertła bez problemów. Wiele zależy od charakteru wykonywanych prac. 

Artykuł sponsorowany