Artykuł Dodaj artykuł

Czym jest wózek terenowy? Zobacz, co potrafi ta maszyna!

Wózek widłowy terenowy - ta nazwa nie kojarzy się z maszyną podnośnikową a raczej z wydajnymi samochodami terenowymi, pokonującymi nawet największe przeszkody. I nie bez powodu! Sprawdź, skąd wzięła się nazwa tych pojazdów i w jakim stopniu oddaje to, co naprawdę potrafią!

Czym jest wózek terenowy? Zobacz, co potrafi ta maszyna!

Wózek widłowy terenowy - ta nazwa nie kojarzy się z maszyną podnośnikową a raczej z wydajnymi samochodami terenowymi, pokonującymi nawet największe przeszkody. I nie bez powodu! Sprawdź, skąd wzięła się nazwa tych pojazdów i w jakim stopniu oddaje to, co naprawdę potrafią!

Pierwsze wózki terenowe

Mogłoby wydawać się to nieprawdopodobne, ale pierwsze wózki widłowe terenowe powstały na bazie odwróconego schematu ciągnika rolniczego. Dodano do niego maszt oraz elementy hydrauliczne, które pozwoliły maszynom zyskać możliwość unoszenia ładunków. Miało to miejsce w 1958 roku za sprawą innowacyjnego pomysłu Marcela Brauda, pracującego dla firmy, która obecnie występuje na rynku jako Manitou - jeden z największych i najbardziej znanych producentów wózków jezdniowych podnośnikowych oraz maszyn rolniczych.

Od tamtej pory sporo zmieniło się w konstrukcji wózków widłowych terenowych. Współcześnie to jedne z najbardziej wydajnych pojazdów podnośnikowych wyposażonych w widły, które obsługiwane mogą być przez osoby posiadające uprawnienia na wózki widłowe. Swoją budową wózki terenowe najbardziej przypominają czołowe wózki widłowe spalinowe, posiadające siedzisko przodem ustawione do kierunku jazdy.

Wózek widłowy terenowy - parametry i możliwości

Największym atutem wózków terenowych jest ich napęd. Urządzenia te (w większości) dysponują napędem na dwie osie, który daje im dużą moc do pokonywania wzniesień i nierównych terenów. To właśnie te umiejętności jezdne przyczyniły się do sposobu określania tego typu urządzeń jako "terenowe". A wpływ na nie ma nie tylko wydajny napęd, ale również odpowiedni sposób montażu kół i właściwego ogumienia.

Wózki widłowe terenowe wyposażone są w znacznie większych rozmiarów koła z przodu oraz mniejsze z tyłu - ma to pomóc w poruszaniu się o grząskich podłożach oraz pod górę a także zapewnić dobrą przyczepność. Dodatkowo, opony wózków terenowych posiadają głębokie bieżniki, które także mają wpływ na sposób poruszania się oraz możliwości pojazdów.

Czym jest wózek terenowy? Zobacz, co potrafi ta maszyna!

Poza umiejętnością pokonywania trudnych tras bardzo istotny w przypadku wózków widłowych terenowych jest duży udźwig. Parametr ten jest znacznie wyższy dla wózków terenowych niż dla mniejszych widlaków spalinowych i może wynieść nawet do 10 ton.

A co jeśli chodzi o wysokość podnoszenia? Dla tej kategorii pojazdów waha się ona zazwyczaj od 6 do 8 metrów - w zależności od konkretnego modelu urządzenia.

Wózki widłowe terenowe w codziennej pracy

Wózek widłowy terenowy to wydajna maszyna, która świetnie radzi sobie z transportowaniem ciężkich ładunków na duże odległości - te możliwości wpływają bezpośrednio na to, w jaki sposób wykorzystuje się tego typu maszyny.

Swoje główne zastosowanie wózki terenowe znajdują w branżach takich jak:

  • rolnictwo,
  • budownictwo,
  • górnictwo,
  • transport.

Dlaczego właśnie tam? Wózek widłowy terenowy idealnie sprawdza się zarówno w transporcie bliskim, jak i dalekim. Bez problemu jego widły można wymienić na inny dowolny osprzęt do wózków widłowych, np. chwytaki do bel siana, czy umożliwiające transport sypkich materiałów - duże łyżki. Z uwagi na swoje rozmiary i spalinowy napęd z pomocy wózków terenowych korzystać można tylko na świeżym powietrzu, co jednak nie przeszkadza im w solidnym wykonywaniu ciężkich zadań.

Przeciętny wózek widłowy terenowy ma możliwość pracy wielozmianowej, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (dzięki zabudowanej kabinie), transportując stabilnie ładunki po trudnym terenie takim jak: błoto, piach, trawa, wyboiste drogi czy pagórki. Właśnie dlatego wózki widłowe terenowe są znacznie bardziej użyteczne w pracach na zewnątrz niż tradycyjne widlaki spalinowe, które radzą sobie wyłącznie na równym terenie.

Jednocześnie pojazdy te zapewniają operatorom bezpieczeństwo i wygodę pracy, która sprawia, że w czasie jazdy i obsługi wózki są komfortowe.

Czym jest wózek terenowy? Zobacz, co potrafi ta maszyna!

Nietypowe zastosowanie

O ile oczywiste jest, że wózek terenowy bez problemu radzi sobie z przewożeniem dużych elementów, ciężkich palet, czy wielotonowych ładunków innego typu, o tyle, nie każdy wie, że te solidne urządzenia posiadają również bardziej nietypowe zastosowanie. Chodzi mianowicie o wykorzystanie wózków terenowych w armii.

Pojazdy zapewniają transport dostaw do baz wojskowych. Są również użyteczne w trakcie ich budowy.

A jeszcze więcej o tym, gdzie wykorzystuje się wózki widłowe terenowe dowiesz się tutaj.

Podsumowanie

Wózek widłowy terenowy to maszyna stworzona do wymagających prac. Dzięki wydajnemu silnikowi, dużej wartości udźwigu oraz napędowi posiada warunki odpowiednie, by wykonywać zaawansowane zadania związane z transportem. Gdzie szukać tego typu pojazdów? Na przykład w firmie Lemarpol Wózki Widłowe, gdzie znaleźć można szeroki wybór wózków terenowych najbardziej znanych marek.

Podobne artykuły