Artykuł Dodaj artykuł

Walcówka, jako rodzaj walcowanego metalu

Walcówka jest rodzajem walcowanego metalu, który jest drutem o okrągłym przekroju, wykonanym z gatunków stali węglowej lub metali kolorowych lub stopów metali kolorowych zgodnie z przyjętym TU.

Walcówka (https://metinvestholding.com/pl/products/long-products/wire-rod) jest rodzajem walcowanego metalu, który jest drutem o okrągłym przekroju, wykonanym z gatunków stali węglowej lub metali kolorowych lub stopów metali kolorowych zgodnie z przyjętym TU.

Walcówka jest wykonywana ze stali węglowej o średnicy 5,0; 5,5; 6,0; 6,3; 6,5; 7,0; 8,0; 9,0; 10,0 i 12,0 mm. Jednocześnie dopuszczalne są odchylenia średnicy +/- 5%, a owalne zacienienie drutu jest dozwolona nie więcej niż 50% jego średnicy.

Technologia produkcji

Produkcja walcówki odbywa się na maszynach do walcowania i utleniania metalu. Najpierw stalowy kwadrat jest wprowadzany do wałów maszyny walcującejі o przekroju poprzecznym 14 х 14 mm. Kilka kolejno montowanych wałów ściska stalowy przedmiot, nadając mu okrągły przekrój o określonej średnicу. Jednocześnie podczas walcowania i wpływu wałów na materiał, który pod wpływem sił tarcia sam się nagrzewa.

Po zakończeniu procesu walcowania, walcowany metal o pożądanej średnicy podawany jest do instalacji, która skręca walcówkę za pomocą pierścienia. Po skręceniu dzwońca jest przenoszony specjalnymi automatycznymi mechanizmami do strefy chłodzenia.

Obszary zastosowania walcówki

Walcówka stalowa jest najczęściej stosowana do wzmocnienia monolitycznych konstrukcji betonowych. Na przykład przy produkcji ram wzmocnieniowych zaciski montażowe o kształcie kwadratowym, okrągłym lub prostokątnym wykonuje się bezpośrednio z walcówki. Za pomocą ram wzmacniających wzmocniany są monolityczne kolumny, poprzeczki, pasy, zworki i fundamenty taśmowe.

Oprócz zastosowania walcówki w ramach, jest ona również wykorzystywana w produkcji. Siatka zbrojąca zastosowana jest przy zbrojeniu płaszczyzn monolitycznych np., podłogi betonowej, antresol albo jastrycha.

Walcówka stalowa stosowana jest również do układania ścian nośnych lub części ściany z cegły między otworami okien i drzwi, bloku żużlowego, bloku piankowego lub bloku gazowego. W zależności od kamienia użytego do murowania, drut stalowy jest prowadzony co 2 - 4 rzędy zaprawy, zwiększając w ten sposób ogólną wytrzymałość muru.