Artykuł Dodaj artykuł

Wszystko, Co Musisz Wiedzieć O Nawiewnikach Okiennych

Nawiewniki okienne to jeden z najprostszych sposobów na zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza z zewnątrz.

Nawiewniki okienne to jeden z najprostszych sposobów na zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. Kwestia ta jest niezwykle ważna - prawidłowy przepływ powietrza nie tylko zapobiega gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni, ale także ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie osób stale przebywających w danym wnętrzu. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące nawiewników.

Wszystko, Co Musisz Wiedzieć O Nawiewnikach Okiennych

Czym właściwe są nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne to niewielkich rozmiarów urządzenia mechaniczne, których podstawowym zadaniem jest umożliwienie stałego, kontrolowanego przepływu powietrza bez konieczności otwierania okien. Charakterystycznymi cechami tych urządzeń jest prosta budowa (standardowy nawiewnik okienny składa się praktycznie tylko z dwóch elementów: wewnętrznego regulatora i zewnętrznej czerpni) i bardzo intuicyjna obsługa (większość modeli działa całkowicie samoczynnie i wymaga od użytkownika wyłącznie okazjonalnych zabiegów konserwacyjnych). Ponadto montaż nawiewników okiennych to również bardzo prosta kwestia - pojedynczą sztukę instaluje się w mniej niż 40 minut (wliczając w to wycięcie otworu, jeśli jest to konieczne).

Nawiewniki okienne można montować we wszystkich budynkach wyposażonych w systemy wentylacyjne grawitacyjne, mechaniczne wywiewne lub hybrydowe. Można je założyć w każdym typie okien i drzwi balkonowych (choć niektóre konstrukcje, np. aluminiowe, powinny być do tego fabrycznie przygotowane).

Automatyczne nawiewniki powietrza wykorzystujące najnowsze technologie możesz znaleźć w ofercie polskiej firmy Brevis.

Drzwi balkonowe
Rodzaje nawiewników okiennych

Podstawowym kryterium podziału nawiewników jest sposób, w jaki sterowany jest dopływ powietrza. Nawiewniki odróżnia od siebie także sposób montażu.

Metody sterowania

Pod względem sposobu sterowania ich pracą, nawiewniki dzieli się na dwie ogólne grupy — ręczne i automatyczne. Nawiewniki sterowane automatycznie dzielą się na kolejne trzy podgrupy — higrosterowane, ciśnieniowe i hybrydowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawiewniki automatyczne cieszą się obecnie znacznie większą popularnością.

Ręczne

Grupa z największym stażem. Szerokość strumienia powietrza wpuszczanego przez nawiewnik tego typu jest uzależniona od ustawienia pokrętła (lub dźwigni) odpowiedzialnego za stopień rozwarcia klapy regulatora. W zależności od danego modelu sterowanie może być płynne lub skokowe (to drugie jest spotykane przede wszystkim w starszych urządzeniach). Nawiewniki powietrza sterowane ręcznie cechują się najprostszą budową. Ich największą zaletą jest bardzo niska cena. Niestety, ich eksploatacja jest dość uciążliwa - bardzo łatwo można zapomnieć o regulacji ich pracy, a tym samym wychłodzić wnętrza w okresie grzewczym np. gdy nie przymkniemy ich, wychodząc na dłużej z domu. W wyniku tej niedogodności, z urządzeń tego typu korzysta się obecnie raczej rzadko - głównie dlatego, że nie ma już aż tak dużego rozstrzału między cenami ręcznych i automatycznych nawiewników jak jeszcze kilkanaście lat temu, a te drugie często mają wbudowane dodatkowe sterowanie ręczne.

Higrosterowane

Dopływ powietrza zewnętrznego przez automatyczny nawiewnik okienny tego typu jest sterowany za pomocą higrometru. Sterowanie opiera się zatem na zmianach poziomu wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu - im wyższa będzie jej wartość, tym szerzej otworzy się klapa nawiewnika. Zdecydowana większość nawiewników higrosterowanych pracuje w zakresie wilgotności od 35 do 70% (wartości te odpowiadają minimalnemu i maksymalnemu otwarciu). Część modeli, zwłaszcza starszych, jest też wyposażona w możliwość ręcznego zablokowania poziomu otwarcia.

Ciśnieniowe

Nawiewniki ciśnieniowe są sterowane na podstawie różnicy ciśnień między powietrzem na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Ilość powietrza wentylacyjnego wpuszczanego do budynku jest regulowana przez umieszczony w czerpni i unoszący się bezpośrednio w obrębie strumienia powietrza aluminiowy płat o aerodynamicznym kształcie. Reaguje on na zmiany prędkości powietrza wywołane różnicą ciśnień, przymykając lub otwierając prześwit nawiewnika. Dzięki temu nie są one zależne od warunków atmosferycznych i działają prawidłowo przy każdej pogodzie, eliminując ryzyko wyziębienia pomieszczenia. Ponadto, nawiewniki ciśnieniowe mają również wbudowaną blokadę ograniczającą ilość napływającego powietrza. Warto także wspomnieć, że wysokość ma znikomy wpływ na efektywność takiego nawiewnika - jest to więc idealne rozwiązanie kwestii wentylacji, np. bloków mieszkalnych.

Hybrydowe

Nazywane też dwusystemowymi. To w zasadzie połączenie dwóch poprzednich typów, wykorzystując ich najlepsze cechy - czerpnia działa na podstawie różnicy ciśnienia, natomiast objętość powietrza napływającego do wnętrza zależy od wilgotności. Dzięki temu gwarantują stały dopływ odpowiedniej ilości powietrza w każdej sytuacji. Dodatkowo mogą być też sterowane ręcznie.

Duży salon z oknami

Sposoby montażu nawiewników okiennych

Pod względem przebiegu instalacji, nawiewniki okienne można podzielić na trzy grupy — szczelinowe, wrębowe i montowane na ramie.

W szczelinie

Podstawowy sposób, stosowany praktycznie od powstania tych urządzeń. Niestety jest to metoda inwazyjna - wymaga użycia frezarki i wycięcia nią specjalnego otworu w przylgach ościeżnicy i skrzydła (okna PVC) lub tylko ościeżnicy/tylko skrzydła (okna drewniane). Jak już wspomnieliśmy na początku, w przypadku okien aluminiowych otwór na nawiewnik powinien być wykonany już na etapie produkcji. Dokładne wymiary otworu są podawane przez producenta i zależą od danego modelu nawiewnika — niezwykle istotne jest ścisłe przestrzeganie tych wytycznych. Nawiewniki szczelinowe montuje się najczęściej poziomo w górnej części okna, choć część modeli można również zakładać pionowo na bocznej ramie. Ze względu na stopień trudności tej procedury, najlepiej zdać się w tej kwestii na doświadczonego fachowca.

We wrębie

Wrębowy nawiewnik okienny montuje się znacznie prościej - wystarczy tylko wyciąć i wymienić trzy fragmenty uszczelki (jeden w skrzydle i dwa w ramie) i przykręcić nawiewnik w odpowiednim miejscu. Wielkość i umiejscowienie wycinanych fragmentów uszczelek jest uzależniona od danego modelu nawiewnika - podaje je producent. Ogólne zasady jednak pozostają takie same - nawiewnik powinien znaleźć się w górnej części ramy, między elementami okuć i nie przeszkadzać przy zamykaniu okna. Nawiewniki wrębowe są przeznaczone do montażu w każdym typie okien.

Ze względu na mniejsze rozmiary (w porównaniu z tradycyjnymi nawiewnikami) wydajność tych urządzeń jest często podawana w wątpliwość.

Na ramie

Jest to całkowicie nieinwazyjna metoda - kanały przelotowe ulokowane są między nadprożem a górną częścią ramy. Urządzenia te można montować na oknach każdego typu oraz drzwiach podnoszono-przesuwnych typu HS, a nawet oknach z roletą zewnętrzną. Jest jednak pewien haczyk — montaż takich nawiewników może być wykonany wyłącznie w momencie wprawiania okna i nie można instalować ich na założonych wcześniej oknach.

Nowoczesne okna

Jak rozmieścić nawiewniki powietrza w budynku?

Ogólne zalecenia dotyczące wymiany powietrza wewnątrz budynków użyteczności publicznej i domów prywatnych sugerują, żeby w każdym pokoju i kuchni z oknem znalazł się przynajmniej jeden nawiewnik. Nie zaleca się jednak zakładania ich w łazienkach - panująca w nich wysoką wilgotność w połączeniu z nawiewnikiem może wywoływać nieprzyjemne wrażenie przeciągu podczas kąpieli. Kwestię wentylacji łazienki trzeba zatem rozwiązać w sposób pośredni - montując drzwi ze specjalnymi otworami w dolnej części.

Wróćmy jednak do kwestii kuchni, bo to bardziej rozbudowany temat. Obecność nawiewnika jest uzależniona od jej wyposażenia. Przy kuchence elektrycznej można zrezygnować z nawiewnika i wykorzystać wentylację pośrednią. Jednak gdy wyposażono ją w kuchenkę gazową lub kocioł dwufunkcyjny, konieczny będzie nawiewnik o zwiększonej wydajności - musi on bowiem nie tylko zapewnić przepływ powietrza, ale też dostarczyć go na tyle, żeby procesy spalania paliwa przebiegały prawidłowo.

Okna w kuchni

Ilu nawiewników potrzebuję?

To, ile sztuk nawiewników trzeba będzie zamontować w danym domu/budynku użyteczności publicznej, zależy od sumy strumieni powietrza usuwanych z pomieszczeń z kanałami wentylacyjnymi.

Wartości dla poszczególnych pokoi podaje Polska Norma PN-83/B-03430, której treść jest dostępna w internecie. Obliczoną na tej podstawie sumę trzeba następnie podzielić przez deklarowany przepływ danego nawiewnika. Otrzymany wynik po zaokrągleniu w górę da nam minimalną wymaganą ilość nawiewników.

Również kwestia rozmieszczenia ich po poszczególnych pokojach nie jest przesadnie skomplikowana - wszystko zależy od wymiarów danego pomieszczenia. W pokojach o standardowej wysokości (do 3 m) i powierzchni do 20 m2 wystarczy zamontować jeden nawiewnik, w większych zaś zaleca się zakładać przynajmniej dwie sztuki.

Nawiewniki okienne - podsumowanie

Nawiewniki to wręcz zadziwiająco proste urządzenia zapewniające dopływ świeżego powietrza z zewnątrz bez konieczności otwierania okien. Właśnie przez tę prostotę bardzo często nie docenia się ich. Tymczasem te niepozorne urządzenia nie tylko wpuszczają strumień powietrza z zewnątrz, ale także umożliwiają prawidłową pracę systemu wentylacji. Jeśli więc chcesz, aby Twoja wentylacja działała zawsze prawidłowo, sięgnij po nawiewniki okienne już dziś!

Podobne artykuły