Artykuł Dodaj artykuł

Najważniejsze maszyny na każdej budowie

Żadna budowa nie będzie możliwa do skończenia, jeśli zabraknie na niej podstawowych maszyn. Niezależnie czy chodzi o dom jednorodzinny, blok czy biurowiec, na każdym placu budowy musi znaleźć się sprzęt, który usprawni i przyspieszy pracę. Podpowiadamy, jakie maszyny budowlane są najbardziej potrzebne.

Najważniejsze maszyny na każdej budowie

Żadna budowa nie będzie możliwa do skończenia, jeśli zabraknie na niej podstawowych maszyn. Niezależnie czy chodzi o dom jednorodzinny, blok czy biurowiec, na każdym placu budowy musi znaleźć się sprzęt, który usprawni i przyspieszy pracę. Podpowiadamy, jakie maszyny budowlane są najbardziej potrzebne.

Koparki i ładowarki

Koparka to jedna z niezbędnych maszyn budowlanych. Wykorzystuje się ją do różnego rodzaju prac ziemnych, na przykład do wykopywania fundamentów pod budynek. Przed kupnem lub wypożyczeniem odpowiedniego typu koparki należy pamiętać o kilku kwestiach. Koparki dzielą się na dwa rodzaje: pracujące w cyklu przerywanym lub w cyklu ciągłym. Pierwszy typ posiada jedno naczynie urabiające, a pomiędzy poszczególnymi etapami pracy, niezbędne będą etapy pomocnicze. Koparki pracujące w trybie ciągłym, jak sama nazwa wskazuje, mogą pracować bez przerw. Są wyposażone w kilka naczyń urabiających. Zazwyczaj jednak koparki z jednym naczyniem są w zupełności wystarczające, a dodatkowo są tańsze, dlatego ten typ jest częściej spotykany na budowach.

Ładowarka łyżkowa to z kolei maszyna, która służy do załadunku i transportu tego, co zostało urobione przez koparkę. Firmy budowlane najczęściej wybierają uniwersalne koparko-ładowarki, zbudowane na bazie ciągnika. To maszyny bardzo praktyczne, które łączą w sobie wiele funkcji. Do budowy mniejszych obiektów można również wybrać minikoparki.

Betoniarki

Kolejną maszyną niezbędną na każdym placu budowy jest betoniarka, służąca do mieszania składników, z których otrzymuje się beton. Modele różnią się między innymi kształtem mieszalnika. Betoniarki bębnowe są bardziej wydajne, używane podczas stawiania większych budynków. Betoniarki kielichowe są natomiast mniejsze, ale również bardziej funkcjonalne, ponieważ niewielki rozmiar pozwala na używanie ich zarówno na budowach, jak i podczas prac remontowych.
Betoniarki można podzielić też na stacjonarne, przenośne i samochodowe. Najbardziej popularne są betoniarki przenośne, ponieważ są najlżejsze, dzięki czemu można je swobodnie transportować na miejsce budowy. Standardowo wykorzystuje się betoniarki o pojemności 100-150 litrów.

Zagęszczarki

Zagęszczarki to maszyny, które wykorzystuje się do zwiększania gęstości podłoża. Tworzone wibracje pozwalają na ubicie prawie każdego rodzaju gruntu, m.in. ziemi, pasku czy betonu. Są niezbędne na przykład podczas przygotowywania gruntu pod kostkę brukową. Zagęszczarki dzieli się na podczepiane, kroczące, ręczne i samoprzesuwne. Najczęściej wybierane są dwa ostatnie typy, ponieważ są najbardziej praktyczne. Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru zagęszczarki, to między innymi częstotliwość wibracji, wydajność ubijania oraz głębokość zagęszczania. Jeśli potrzebujecie tego typu maszyn budowlanych do pracy, a nie macie możliwości aby je zakupić to dobrym rozwiązaniem może być wynajem maszyn budowlanych lub sprzętu na godziny czy dni.

Pozostałe ważne maszyny na budowie

Najważniejsze maszyny na każdej budowie

Wymienione wyżej maszyny to nie jedyne sprzęty potrzebne na każdej budowie. Równie przydatne będą między innymi wywrotki, służące do dostarczania lub wywożenia różnych materiałów. Modele mogą mieć skrzynię ładunkową przechylaną na bok lub do tyłu – wybór zależy wyłącznie od tego, który sposób rozładunku będzie wygodniejszy. W usprawnieniu transportu materiałów pomocne będą także wózki widłowe. Oprócz tego warto wyposażyć się w spycharkę. Ta maszyna posiada gąsienice, dzięki czemu poradzi sobie na każdym gruncie. Będzie przydatna między innymi podczas wykopów oraz profilowania terenu.
Zazwyczaj ekipy budowlane posiadają w swoim wyposażeniu także agregaty prądotwórcze, czyli samodzielne źródła prądu wykorzystywane w miejscach, w których nie ma dostępu do innych źródeł. Mogą służyć również jako zasilanie pomocnicze.

Koparki, betoniarki czy wywrotki to maszyny, które znacznie przyspieszą i ułatwią prace budowlane. Należy jednak pamiętać, że powinny być obsługiwane przez osoby ze specjalistycznymi uprawnieniami, ponieważ użytkowanie maszyn budowlanych w nieodpowiedni sposób może stanowić zagrożenie zdrowia lub nawet życia kierującego oraz pozostałych członków ekipy budowlanej.

Te wszystkie maszyny budowlane i urządzenia dostępne są w wypożyczalni maszyn budowlanych Bau-PL. Szczegóły na temat wynajmowanych urządzeń i maszyn znajdziecie na stronie internetowej https://www.baupl.com/ na którą was serdecznie zapraszamy.

Podobne artykuły