Artykuł Dodaj artykuł

Okna ALU czy PVC? - oto jest pytanie!

Właściwości okien ALU i PVC zestawiane są ze sobą od lat, jednak wskazanie lepszego rozwiązania wcale nie jest takie proste, a w zasadzie może okazać się niemożliwe.

Okna ALU i PVC OknoPlus

Właściwości okien ALU i PVC zestawiane są ze sobą od lat, jednak wskazanie lepszego rozwiązania wcale nie jest takie proste, a w zasadzie może okazać się niemożliwe. Okazuje się bowiem, że w obu przypadkach wciąż pokutuje wiele niesłusznych mitów, a powiedzieć o nich, że nie mają wiele wspólnego z prawdą, to jak nie powiedzieć nic. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii plastikowe profile oferują dziś znacznie więcej, a aluminiowe produkty poprawiły swoje parametry cieplne i ekonomiczne. Przyjrzyjmy się temu bliżej i rozprawmy ze stereotypami raz na zawsze!

Jeszcze kilka lat temu ograniczone aspekty techniczne oraz pozostawiająca wiele do życzenia jakość wykonania znacząco determinowały właściwości stolarki otworowej, a to z kolei pociągało za sobą złe opinie użytkowników. Na szczęście to już przeszłość! Rozwój technologii nowej generacji wpłynął na zwiększenie funkcjonalności i estetyki okien PVC oraz aluminiowych, zaś producenci prześcigają się w propozycjach, oferując klientom produkty wysokiej klasy.

Rozmiar już nie ma znaczenia – gabaryty okien ALU i PVC

Stolarka plastikowa debiutowała kilka dekad temu i była charakterystycznym elementem wielkiej płyty i blokowisk. Klasyczne drzwi balkonowe, standardowe okna niezbyt pokaźnych rozmiarów i o szerokich ramach – koniecznie w odcieniach bieli odmienianych przez wszystkie przypadki. Znamy to dobrze. Jednak czasy się zmieniają i poszerza się również spektrum zastosowań dla rozwiązań PVC.

Współczesna technologia umożliwia tworzenie znacznie większych przeszkleń, które z roku na rok są coraz chętniej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym.

– Specjalne wzmocnienia profili, mechanizmy ułatwiające operowanie ciężkimi skrzydłami i przystosowanie do większych gabarytów sprawiło, że okna PVC OknoPlus mogą być produkowane w naprawdę imponujących formatach. Wystarczy spojrzeć na konstrukcję podnoszono-przesuwną HST Swiss Form, której rozmiary sięgają nawet 6 x 2,5 metra. Jeszcze kilka lat temu o takich parametrach nie mogliśmy nawet marzyć – mówi Kamil Ochojna, doradca klienta firmy OknoPlus.

Okna PVC podnoszono-przesuwne HST SwissForm OknoPlus

Jeśli zależy nam na naprawdę gigantycznych przeszkleniach, to mimo wszystko warto zastanowić się nad wyborem okien ALU. To właśnie aluminiowym konstrukcjom zawdzięczamy widok majestatycznych, szklanych tafli, będących synonimem nowoczesnego designu.

– To zasługa niezwykle stabilnych, metalowych profili. Dzięki ich właściwościom możemy tworzyć przeszklenia o zaskakujących wymiarach, będące hybrydą elementów stałych i przesuwnych lub rozwieranych. W ten sposób możemy dopasować stolarkę otworową nawet do najbardziej nietypowych i śmiałych projektów – podkreśla Kamil Ochojna, ekspert marki OknoPlus. Przykładów nie trzeba szukać daleko.

Drzwi podnoszono-przesuwne Reveal Slide czy konstrukcje narożne HST zupełnie zmieniają postrzeganie takich pojęć jak „XXL” i „MEGA”. Całoszklane ściany czy przeszklone fasady są dziś na wyciągnięcie ręki – dodaje ekspert OknoPlus.

Okna ALU i PVC – bo liczy się trwałość

Żółte, wypaczone od słońca ramy, widoczne zabrudzenia i zarysowania – zdecydowanie nie tego oczekujemy od profili okiennych. Jednak taki obrazek okien PVC często rzucał się w oczy jeszcze kilka lat temu. Było, minęło. Teraz te problemy można uznać za relikt przeszłości.

– Dzisiejsza technologia umożliwia zabezpieczenie ramy szkłem akrylowym, czyli najtrwalszym materiałem na świecie. OknoPlus poszedł o krok dalej, wprowadzając na rynek okna Morlite acrylcolor ze zredukowaną ilością PVC. Warstwa pokrywająca profil pozwala zapomnieć o ubytkach, przebarwieniach i uszkodzeniach na długie lata – nawet w obliczu niezwykle intensywnej eksploatacji i niekorzystnych warunków atmosferycznych – zapewnia ekspert.

O trwałości metalu nie trzeba nikogo zapewniać. Okna aluminiowe są odporne na odkształcenia wywoływane dużymi amplitudami temperatury czy długotrwałą ekspozycją na słońce, a ich statyka świetnie radzi sobie z obciążeniami pakietów szybowych. Dzięki procesowi anodowania, metalowych profili rdza się nie ima – podobnie jak zabrudzenia!

Jeśli zaś chodzi o kwestie estetyczne, producenci doskonale wiedzą, że okna, przez które wyglądamy, same muszą… świetnie wyglądać! Nowoczesna technologia pozwala dziś pokrywać okienne ramy specjalnymi powłokami. Możemy zatem wybierać spośród szerokiej palety RAL oraz różnorodnych faktur, postawić na opcję bicolor, błysk, mat, a nawet imitację drewna w dowolnym odcieniu. Dzięki temu zyskujemy niemal nieograniczone możliwości kompozycyjne i możemy precyzyjnie dopasować wygląd naszych okien do wystroju wnętrz oraz koloru fasady.

Energooszczędność – okna ALU kontra PVC

Obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. nowe Warunki Techniczne dotyczące energooszczędności mają spory wpływ na wybór stolarki okiennej. Jednym z największych atutów okien plastikowych są ich znakomite parametry termoizolacyjne. Potwierdzeniem tego jest okno SwissForm Activ – dzięki 6-komorowemu profilowi PVC oraz trzyszybowemu pakietowi jego współczynnik przenikania ciepła U plasuje się na poziomie 0,7 W/m2K.

A jak wygląda kwestia termoizolacyjności aluminium? Ze względu na wysokie parametry techniczne metal ten doskonale sprawdza się w produkcji tzw. ciepłych ramek, które znajdują zastosowanie m.in. w domach pasywnych.

Okna ALU OknoPlus

– Okna ALU niczym nie ustępują swoim plastikowym „konkurentom”, a ich chłodne oblicze wyraża się dziś wyłącznie w barwie samego surowca – podkreśla Kamil Ochojna. – Najnowsza linia okien Reveal stanowi połączenie pakietu trzyszybowego z aluminiową stolarką, czego efektem jest Uw równe 0,7 W/m2K. To idealny wybór do domów energooszczędnych i zeroenergetycznych – rekomenduje ekspert.

And the winner is…

Funkcjonalność, energooszczędność i poszanowanie środowiska to cechy, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze okien, jednak równie ważną kwestią są czynniki ekonomiczne. Nowoczesne okna to inwestycja w przyszłość i już dziś stały się symbolem oszczędzania. Więcej ciepła i światła w domu, to niższe rachunki za ogrzewanie i prąd, dlatego możemy być pewni, że ich zakup zwróci się w miarę użytkowania – i to z nawiązką.

Choć mogłoby się wydawać, że o stolarce otworowej powiedziano już wszystko, producenci każdego roku zaskakują czymś nowym. W 2020 roku na rynku okien pojawiło się kilka interesujących propozycji. Kolekcja Reveal marki OknoPlus zawiera w sobie wszystkie cechy produktów premium, a atrakcyjna cena (niemal 40% niższa, niż innych modeli o porównywalnych parametrach) zachęca klientów do postawienia na nowoczesne rozwiązania. Tym samym okna ALU OknoPlus można umiejscowić na tej samej półce cenowej, co ich plastikowych „rywali”.

Niezależnie od tego, na jaki produkt ostatecznie się zdecydujemy, korzystając z rozwiązań firmy OknoPlus zyskujemy pewność, że będzie dbał o nasz komfort przez długie lata.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.