Artykuł Dodaj artykuł

Wózek spalinowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Zakup wózka spalinowego do przedsiębiorstwa to niemała inwestycja. Jeśli przyjdzie Ci się z nią mierzyć w nowym roku, warto abyś wiedział jak najwięcej o tym, z czym wiąże się taka transakcja, jakie obowiązki na Tobie spoczną oraz czego możesz oczekiwać pracując na wózku spalinowym.

Wózek spalinowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Zakup wózka spalinowego do przedsiębiorstwa to niemała inwestycja. Jeśli przyjdzie Ci się z nią mierzyć w nowym roku, warto abyś wiedział jak najwięcej o tym, z czym wiąże się taka transakcja, jakie obowiązki na Tobie spoczną oraz czego możesz oczekiwać pracując na wózku spalinowym.

Wózek spalinowy należy do kategorii wózków jezdniowych podnośnikowych, a jego charakterystycznym elementem, mocowanym na karetce są widły, za pomocą których wykonuje większość operacji związanych z transportem czy unoszeniem ładunków. Jednak nie tylko widły umożliwiają wózkom spalinowym przeprowadzanie tego typu czynności - istotny jest również wymienny osprzęt, o którym więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jaki wózek spalinowy kupić?

Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie - jaki wózek widłowy kupić? Jak wiadomo - wózki widłowe spalinowe przeznaczone są głównie do pracy na zewnątrz lub wewnątrz dużych hal i magazynów o dobrej cyrkulacji powietrza. Dzięki nowoczesnym systemom i filtrom, emisja spalin w nowoczesnych wózkach widłowych została znacznie ograniczona - przez co stały się bardziej uniwersalne i ekologiczne. Jednak nie straciły na swojej mocy.

Poza standardowymi różnicami w udźwigu czy wysokości unoszenia, wózki spalinowe mogą posiadać dwa różne typy zasilania, które docelowo mają spory wpływ na ich wykorzystanie czy konserwację:

  • zasilanie typu Diesel - dotyczy wózków widłowych, które są tankowane. Tego typu napęd przypomina nieco napęd samochodowy. Wózki, podobnie jak auta są tankowane i posiadają silnik. Podczas pracy należy zwracać uwagę na poziom zbiornika paliwa oraz oleju, który należy uzupełnić, w przypadku, gdy jest za niski. Warto pamiętać również o tym, aby nie zostawiać wózków spalinowych z pustym zbiornikiem paliwowym po skończonej pracy, gdyż może skutkować to problemami z odpaleniem pojazdu na następnej zmianie lub nawet zamarznięciem resztek paliwa.
  • zasilanie LPG - z uwagi na budowę wózki spalinowe zasilane gazowe wyposażone są w butlę z gazem, która znajduje się za karetką operatora. Butla musi zostać zamontowana przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia (nauka montażu i wymiany butli jest jednym z elementów kursu na wózki widłowe), gdyż przeprowadzona nieprawidłowo może grozić ulatnianiem się gazu. Wózki gazowe są tańsze w eksploatacji, należy jednak pamiętać, iż wymagają one specjalnych przeznaczonych do widlaków butli gazowych ( nie tych kuchennych).
    Butle gazowe należy również przechowywać w odpowiedni sposób. Powinny być składowane w zamkniętym pomieszczeniu, spełniającym wymogi ochrony przeciwpożarowej. Ważne jest również wyznaczenie tzw. strefy zagrożenia wybuchem: 1 m - w przypadku magazynowania na przestrzeni otwartej; 2 m. dla magazynowania w pomieszczeniu budynku.

Wózek spalinowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Mimo istotnych różnic w budowie i zasilaniu, obydwa pojazdy można wykorzystywać w ten sam sposób w ramach transportu bliskiego.

Praca na wózku spalinowym

Wózki widłowe spalinowe zasilają głównie flotę pojazdów transportu bliskiego w branży logistycznej, magazynowej czy transportowej. Wykorzystuje się je również w przedsiębiorstwach i zakładach pracy gdzie produkowane towary mają dużą wagę lub większe gabaryty.

Zaletą wózków spalinowych jest to, że dobrze radzą sobie w pracach na zewnątrz - zarówno w gorszych warunkach pogodowych - takich jak śnieg czy wiatr (należy jednak wtedy zadbać o zabudowę kabiny pojazdu), jak i na trudniejszych podłożach.

Niezmiennie, w celu obsługi wózków widłowych spalinowych konieczne jest zdobycie uprawnień na wózki widłowe. Wiąże się to z ukończeniem szkolenia oraz zdaniem egzaminu na wózki przed państwową komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin ma za zadanie sprawdzenie umiejętności obsługi urządzenia w warunkach zbliżonych do naturalnych, a część teoretyczna - przetestowanie wiedzy egzaminowanego pod kątem znajomości zasad poruszania się wózkami jezdniowymi, ich budowy itp. Ponadto, z uwagi na zachowanie maksimum bezpieczeństwa, uprawnienia operatorów wózków widłowych wydawane są na określony czas - w zależności od typu urządzenia. Tego typu działanie ma na celu utrzymanie aktualności zaświadczeń tylko i wyłącznie pracowników, którzy korzystają z nich na bieżąco, a odnawianie tych, którzy od dłuższego czasu nie mieli styczności z pracą na wózkach widłowych.

Wózek spalinowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Obowiązki właściciela wózka spalinowego

Wchodząc w posiadanie wózka spalinowego stajesz się jego prawnym właścicielem i zaczynają ciążyć na Tobie pewne nowe obowiązki. Pierwszym i podstawowym z nich jest zarejestrowanie urządzenia w najbliższym oddziale Urzędu Dozoru Technicznego. Bez tego, obsługa i wykorzystanie wózka spalinowego byłoby bezprawne, a w przypadku kontroli Twoja firma mogłaby dostać sporą karę.

Nie wiesz jakie dokumenty musisz przygotować w celu zarejestrowania wózka spalinowego? Wszystkie informacje znajdziesz w artykule na: www.lemarpol.com.pl/formalnosci-zwiazane-z-zakupem-wozka-krok-po-kroku.

Zaraz po zarejestrowaniu urządzenia, powinieneś zaplanować:

  • jak prowadzona będzie dokumentacja urządzenia (w formie papierowej czy elektronicznej);
  • kto zajmie się konserwacją wózka spalinowego - czy będzie to zatrudniony konserwator, czy profesjonalny serwis wózków widłowych;
  • gdzie będzie przechowywane urządzenie.

Ponadto, zwróć szczególną uwagę na dotrzymywanie terminów przeglądów wózka widłowego. Jest to bardzo istotne.

Gdzie kupić tani wózek spalinowy?

Chcesz wiedzieć, gdzie kupić tani wózek spalinowy? Pamiętaj, iż na sprzęcie, który ma służyć w Twojej firmie przez wiele lat, nie warto oszczędzać. Dlatego też skoncentruj się przede wszystkim na dobrej jakości, wydajnym urządzeniu. Warto skorzystać z doświadczenia renomowanych producentów wózków widłowych - takich jak np. Manitou, Still, Toyota, Linde i inne spośród wielu cenionych marek. Urządzenia tego typu są gwarancją dobrego wykonania, solidności i wytrzymałości, o którą trudno w przypadku niefirmowych spalinowych wózków widłowych.

Jak jednak powiązać wysoką jakość z niską ceną? Uda się to - wybierając wózki widłowe używane. Dzięki temu rozwiązaniu w szybki sposób można nabyć markowy wózek za nawet 50% jego regularnej ceny rynkowej.

Co z dodatkowym osprzętem?

Wózek spalinowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Jak zaznaczyliśmy na wstępie wózek widłowy spalinowy ma nie tylko możliwość montażu wideł, ale także innego rodzaju osprzętu, takiego jak choćby łyżki czy chwytaki. To dzięki tym nietypowym akcesoriom, widlak w szybki sposób przeobraża się w jedno z wielu przydatnych na budowach pojazdów - np. koparkę, mini dźwig; czy przydatną do utrzymania porządku na placu załadowczym - zamiatarkę.

Zakup osprzętu jest zdecydowanie tańszy niż kupno dodatkowego urządzenia. A do wykorzystania wózka spalinowego z dodatkowym elementem nie są potrzebne więcej niż standardowe uprawnienia.

Zakup wózka spalinowego - podsumowanie

Spalinowe wózki widłowe to wydajne i bardzo użyteczne pojazdy, które cechuje łatwa obsługa oraz długa żywotność. Warto korzystać z ich pomocy, gdyż dzięki tym urządzeniom, obsługa transportu bliskiego i magazynowego staje się łatwiejsza. Towary z łatwością są składowane a także pobierane z wysokich regałów, a przewożenie ich przebiega sprawnie i bez najmniejszego wysiłku.

Podobne artykuły