Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Które warzywa można siać jesienią w domu i ogrodzie?

Aby przyspieszyć termin zbioru wybranych warzyw, można zastosować siew przedzimowy.

Aby przyspieszyć termin zbioru wybranych warzyw, można zastosować siew przedzimowy. Ozime warzywa można siać od października do połowy grudnia. Umożliwi to przyspieszenie zbiorów o około 2-3 tygodnie w porównaniu z siewem wiosennym. Jakie warzywa można siać jesienią w domu i ogrodzie?

Które warzywa można siać jesienią w domu i ogrodzie?

Rzodkiewka

W przypadku większości jej odmian, uprawa w okresie letnim rzodkiewki jest niewskazana, ponieważ wtedy roślina szybko wytwarza pęd kwiatowy oraz nie rozwija zgrubień korzeniowych. Jej nasiona można wysiewać już w pierwszej połowie sierpnia, a plony zbierać z końcem września i w październiku. 

Rzodkiewka ma stosunkowo krótki okres wegetacji - około 40-50 dni i jest dosyć odporna na chłód. Pomimo tego na poplon najlepiej wybrać odmiany, które przeznaczone są do uprawy gruntowej jesiennej lub wczesnowiosennej, np. Krasa, Saxa, Polana, Lucynka, Malaga.

Aby uzyskać dobry plon, należy utrzymywać optymalną wilgotność podłoża. Z tego względu w trakcie wzrostu oraz tworzenia zgrubienia korzeniowego, należy rośliny obficie podlewać. 

Burak liściowy 

To mniej popularne warzywo, które nadaje się na jesienne poplony. Częścią jadalną buraka liściowego nie są podziemne zgrubienia korzeniowe, a nadziemna część w postaci liści oraz grubych łodyg i traktowana jest jak jesienne szparagi.

Burak liściowy nie ma wysokich wymagań uprawowych, chociaż nie lubi gleby ciężkiej i podmokłej. Planując jego uprawę warto ograniczyć nawożenie warzywniaka nawozami, które zawierają azot, ponieważ roślina ta ma tendencję do gromadzenia azotanów w liściach. Okres wegetacji warzywa wynosi około 60 dni. Nasiona wysiewa się w pierwszych dniach sierpnia, a plony zbiera pod koniec września.

Które warzywa można siać jesienią w domu i ogrodzie?

Roszponka

Okres wegetacyjny roszponki trwa od 60 do 90 dni, jednak jest to warzywo odporne na niskie temperatury. Można ją zbierać nawet spod śniegu. Siewu nasion dokonuje się w sierpniu, z kolei pierwsze zbiory zaczynają się w październiku. Płytki system korzeniowy oraz dłuższy czas wegetacji powoduje, że roślina potrzebuje żyznych i zasobnych w składniki odżywcze gleb i ciepłego stanowiska uprawy. 

Szpinak

Szpinak wymaga żyznej oraz stale lekko wilgotnej ziemi. Jego zbiory zaczynają się w październiku - siew na początku sierpnia. Na poplon najlepiej jest uprawiać go po wczesnej kapuście, marchwi lub grochu. Szpinak jest odporny na niskie, jesienne temperatury, więc nie wymaga okrywania. Do uprawy jesiennej poleca się następujące odmiany: Markiza, Orbita, Asta, Matador.

Koper ogrodowy

Warzywo to wymaga żyznego podłoża o stałej wilgotności, jednak może być siane na stanowiskach po różnych innych roślinach. Siewki kopru nie są odporne na chłody, jak np. rzodkiewka, dlatego przed przymrozkami zagony najlepiej osłonić włókniną. Nasiona warzyw można siać rzutowo w wolne miejsca na grządkach albo rzędowo. Najlepszym terminem siewu na jesienny poplon jest koniec lipca oraz pierwsza połowa sierpnia. Polecane odmiany to Ambrozja i Szmaragd.

Czosnek

Jego termin sadzenia przypada na okres od października do połowy listopada. Najpierw należy starannie przygotować glebę - głęboko ją spulchnić i wyrównać powierzchnię. Warto także zastosować nawożenie mineralne. Głębokość sadzenia czosnku dla cebulek wynosi 4 do 5 cm, a dla ząbków 5 do 6 cm. Czosnek dobrze zimuje dzięki wysokiej wytrzymałości na niskie temperatury. Odpowiednio ukorzeniony wytrzyma przez okres zimowy i wznowi wzrost wczesną wiosną.

Jesienią można sadzić wiele odmian ozimych warzyw. Wysiane w tym okresie rośliny, na wiosnę intensywnie się rozrosną i będą gotowe do zbiorów.