Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Taryfa G11 - dla kogo i kiedy warto ją wybrać?

Powszechnie wiadomo, iż energia elektryczna jest potrzebna każdemu do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu.

Powszechnie wiadomo, iż energia elektryczna jest potrzebna każdemu do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu. Co więcej coraz częściej gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa zużywają dużo energii elektrycznej. Przez to każdy jest zobowiązany do płacenia wysokich rachunków. Jednak obecnie każdy ma dostęp i możliwość wyboru zarówno dostawcę jak i taryfę. Dlatego też warto wiedzieć czym jest taryfa G11 i dla kogo jest ona najlepszą opcją. 

Taryfa G11 - dla kogo i kiedy warto ją wybrać

Czym jest taryfa G11?

W oparciu o definicję taryfa G11 określa jaki jest koszt kWh prądu dla danego gospodarstwa domowego czy też przedsiębiorstwa. Zasada działania taryfy G11 opiera się na przynależności danego regionu do wybranej strefy czasowej. Wszystkie kraje i regiony, które znajdują się w wybranej strefie czasowej korzystają wyłącznie z jednej, ustalonej taryfy. Bez względu na to, czy korzystają z energii w ciągu dnia czy też w nocy, stawki za energię pozostają takie same. 

Warto również nadmienić, iż taryfa G11 jest przypisana każdemu gospodarstwu odgórnie. Istnieją jednak inne taryfy, które każdy może zamieniać wedle uznania. Należy również pamiętać, iż w dowolnej chwili można zamienić taryfę g11 na inną - nie ma odgórnego limitu dni czy też miesięcy, przez który należy korzystać z taryfy. O innych rodzajach taryf dowiesz się więcej z tego artykułu: https://columbusenergy.pl/2019/03/06/taryfy-pradu-co-oznaczaja-i-ktora-wybrac/

Komu przysługuje taryfa G11?

Z niewiadomych przyczyn utarło się, iż taryfa G11 przysługuje wyłącznie gospodarstwom domowym. Jednak wbrew obiegowej opinii warto wiedzieć, iż taryfa G11 dotyczy znacznie szerszego grona podmiotów. Można do nich zaliczyć:

  • pomieszczenia gospodarcze związane z prowadzeniem gospodarstw domowych np. piwnica lub strych;
  • budynki o charakterze mieszkalnictwa zbiorowego np. hotele, domy studenckie, internaty, jednostki wojskowe, plebanie;
  • budynki o charakterze wypoczynkowym - campingi, domki letniskowe;
  • budynki użyteczności publicznej - urzędy, budynki używane przez władzę czy też służby;
  • zasilania np. dźwigów osobowych w blokach;
  • garaży odbiorców indywidualnych jak i instytucjonalnych np. firm transportowych czy galerii handlowych.

Według powyższych informacji można stwierdzić, iż taryfa G11 przysługuje wielu podmiotom. Dzięki temu wszystkie powyższe podmioty mają możliwość zmiany w każdej chwili na inną taryfę oraz obowiązuje ich jedna stawka za kWh zgodnie z taryfą dostawcy.

Kiedy warto zdecydować się na korzystanie taryfy G11?

Korzystanie z taryfy G11 jest uzasadnione  i rozsądne zarówno dla firm jak i indywidualnych gospodarstw domowych. W przypadku gospodarstw domowych warto jest skorzystać z tej taryfy najlepiej w sytuacji, gdy:

  1. Występuje nieregularne zużycie energii elektrycznej - jeśli w danym gospodarstwie domowym ciężko jest określić jakie jest zużycie energii każdego miesiąca, i jest ono zmienne, wówczas taryfa G11 jest najlepszym rozwiązaniem;
  2. Nie ma możliwości ujednolicenia zużycia przez sprzęt AGD i RTV energii elektrycznej w godzinach wieczornych oraz nocnych - w sytuacji, gdy zużycie przez sprzęt taki jak lodówka, telewizor, czy komputer zużywa raz mniej a raz więcej prądu, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z taryfy G11.

Jednak warto również wiedzieć, iż taryfa G11 jest przeznaczona jednocześnie dla firm. Taka możliwość dotyczy w głównej mierze wybranych grup przedsiębiorstw. Najczęściej jest ona rekomendowana osobom, które prowadzą swoją działalność gospodarczą pracując z domu i rozliczają się z klientami czy też spotykają się z nimi również w domu. Wówczas taka działalność podlega pod taką samą taryfę korzystania z energii elektrycznej zarówno dzień jak i w nocy. Takie rozwiązanie sprawia również, iż przedsiębiorcy nie muszą decydować się na inne taryfy, które generowałyby dodatkowe koszty. 

Która oferta taryfy G11 będzie najlepsza?

Określenie, u którego dostawcy energii taryfa G11 będzie najlepsza uzależnione jest od faktu z kim właściciel nieruchomości ma podpisaną umowę o dostarczanie energii. Jeżeli przez cały okres korzystania z energii elektrycznej dana osoba ma podpisaną umowę wyłącznie z jednym dostawcą, cena energii nie ulegnie zmianie. Jest to regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki, który kontroluje ceny taryfowe energii dostarczane do gospodarstw domowych.

Sytuacja ma się jednak inaczej w przypadku wyrażenia chęci zmiany dostawcy. Wówczas cena energii w taryfie G11 uzależniona jest od zawartej umowy na dostarczenie energii. Jeśli w umowie zostanie wynegocjowana niższa cena, wówczas taryfa okaże się bardziej korzystna aniżeli wcześniej. Zawsze warto pamiętać, iż można zmienić taryfę na przykład na G12 albo G13, czy te poszukać innego dostawcy. Jednak w taryfie G11 można mieć pewność, iz w wybranej strefie czasowej i niezależnie od pory dnia lub nocy ceny energii pozostaną takie same. 

Ile kosztuje 1 kWh w taryfie G11?

Ustalenie ceny 1 kWh w opisywanej taryfie jest z reguły ciężkie do ustalenia ze względu na zmienność cen prądy. Tak naprawdę od dostawcy prądu zależy jak będzie kształtowała się cena, a także od Urzędu Regulacji Energetyki, który reguluje ceny taryf. Z roku na rok ceny również się zmieniają ze względu na wiele różnych czynników wewnętrznych u danego dostawcy jak i zewnętrznych, które nie są od niego zależne. Jednak uśredniając, przybliżony koszt dla większości województw 1 kWh wynosi między 51 a 59 groszy. 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły