Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Odbiór techniczny mieszkania – o czym warto pamiętać?

Nadszedł ten moment – odbiór upragnionego mieszkania.

Nadszedł ten moment – odbiór upragnionego mieszkania. Często podchodzimy do niego emocjonalnie, pełni chęci, by jak najszybciej wprowadzić się do upragnionego lokum. Warto jednak przygotować się do niego rzetelnie, gdyż każda przeoczona na tym usterka może kosztować nas nie tylko nerwy, ale i pieniądze, które można przeznaczyć na inny cel.

Odbiór techniczny mieszkania – o czym warto pamiętać?

Warto już na wstępie zaznaczyć, że odbiór techniczny mieszkania w większości przypadków nie jest tożsamy z przekazaniem do niego kluczy. Jest natomiast warunkiem koniecznym do spełnienia przed przeniesieniem aktu własności nieruchomości. Odbiór techniczny jest niczym innym jak sprawdzeniem przez przyszłego użytkownika lub jego przedstawiciela, czy zakupiony dom lub mieszkanie zostało wykonane zgodnie z założeniami umowy deweloperskiej. Niezależnie czy interesuje nas odbiór mieszkania w Poznaniu, czy we Wrocławiu, schemat spotkania powinien być niemalże taki sam.

Jak się do niego przygotować?

Przede wszystkim należy ponownie zapoznać się z tzw. standardem wykończenia mieszkania lub lokalu, który powinien być częścią zawartej wcześniej umowy deweloperskiej. Nie skupiajmy się jedynie na jak najszybszym odbiorze mieszkania – deweloper ma obowiązek naprawić każdą, nawet najmniejszą zgłaszaną wadę. Porozmawiajmy ze znajomymi, którzy niedawno sami kupowali nowe lokum, a także zapoznajmy się z listą najczęściej powtarzanych przez deweloperów błędów. Dobrym pomysłem, jeśli nie czujemy się specami w temacie, jest zabranie ze sobą na odbiór mieszkania profesjonalisty, który fachowo oceni stan nieruchomości. Warto również pamiętać, by na spotkanie umawiać się w ciągu dnia – dobre oświetlenie wszystkich pomieszczeń pomoże odsłonić wady, które przy wieczornej czy pochmurnej porze mogłyby ujść niezauważone.

Żadne mieszkanie nie jest idealne

Całkiem normalne jest, że podczas odbioru technicznego wykryjemy kilka czy nawet kilkanaście usterek. Pamiętajmy, by nie dać się zbyć deweloperowi, że jakieś wady możemy pominąć lub nie zapisać – chce on jak najszybciej oddać nam mieszkanie. Na mocy ustawy deweloperskiej deweloper ma obowiązek w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu, doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu wad lub oświadczenie o odmowie uznania wad. W przypadku uznania zgłoszonych usterek, na ich naprawę ma 30 dni od podpisania protokołu.

Odbiór techniczny mieszkania to najprawdopodobniej najważniejszy etap zakupu własnych, wymarzonych czterech kątów. Nie obawiajmy się korzystać z usług fachowców i pamiętajmy o przysługujących nam prawach.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły