Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Precyzyjna obróbka CNC w branży budowlanej

Dowiedz się jak nowoczesne metody wytwarzania części rewolucjonizują współczesny sektor budownictwa

Branża budowlana to jedna z największych i najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki. Na całym świecie nieustannie powstają nowe budynki i konstrukcje. Dynamika rozwoju sektora budowlanego rodzi potrzebę dostarczania coraz większej ilości precyzyjnych części, dzięki którym możliwa jest realizacja często futurystycznych i wymagających projektów.

Precyzyjna obróbka CNC w branży budowlanej

Obróbka CNC – nowoczesna technologia produkcji części

Współcześnie technologia dysponuje już zaawansowanymi metodami produkcji części dla potrzeb wielu dziedzin. Jedną z najefektywniejszych jest obecnie obróbka CNC.

Obróbka CNC to sterowany komputerowo proces produkcyjny umożliwiający wytwarzanie bardzo precyzyjnych części z metali, tworzyw sztucznych i wielu innych materiałów. Proces ten rozpoczyna się od przetworzenia cyfrowego modelu części w instrukcje maszynowe. Instrukcje są następnie wysyłane do maszyny CNC, gdzie odpowiednie narzędzia skrawają blok surowego materiału aż do osiągnięcia zaprojektowanej części. Maszyny CNC ze względu na swoją konstrukcję i przeznaczenie występują w wielu rodzajach o odmianach. Najpopularniejsze w przemyśle są tokarki oraz frezarki.

Dlaczego obróbka CNC ma tak duże znaczenie w branży budowlanej?

Branża budowlana ze względu na swoja specyfikę entuzjastycznie przyjęła obróbkę CNC jako technologię produkcji części. Wynika to z szeregu charakterystycznych zalet procesu obróbki CNC.

Precyzja

Obróbka CNC jest w stanie osiągnąć ścisłe tolerancje dla części, które tego wymagają. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w bardzo wymagających wytrzymałościowo konstrukcjach, gdzie liczy się każdy detal. 

Elastyczność

Ze względu na fakt, że to komputer odpowiada za ruchy maszyny, możliwe jest niemalże nieograniczone kształtowanie geometrii obrabianej części. Dostęp do nowoczesnych narzędzi skrawających oraz zaawansowanych konstrukcyjnie obrabiarek pozwala na produkowanie często bardzo skomplikowanych komponentów w bardzo krótkim czasie. 

Szybkość produkcji

W przypadku średnich i dużych wielkości produkcji obróbka CNC oferuje szybki czas produkcji w porównaniu z obróbką tradycyjną. Wynika to głównie z jego zautomatyzowanego charakteru, który eliminuje potrzebę długiej i pracochłonnej obróbki ręcznej. W procesie planowania produkcji można podjąć pewne kroki, aby przyspieszyć i zoptymalizować czas pracy maszyny, w tym wybór materiału i tolerancje części.

Automatyzacja

Automatyzacja sama w sobie jest zaletą obróbki CNC. Pozwala to nie tylko na szybsze czasy produkcji w porównaniu z procesami ręcznymi, ale także usprawnia sam proces produkcji Jeśli część zostanie wysłana do produkcji na maszynie CNC, a ramiona zrobotyzowane mogą pomóc w jej usunięciu, pracownicy mogą poświęcić więcej czasu na zadania projektowe i innowacyjne. 

Powtarzalność

Jako proces sterowany komputerowo, obróbka CNC zapewnia również gwarancję powtarzalności - kluczowy element w każdym środowisku produkcyjnym klasy przemysłowej. W branży budowlanej kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniego dopasowania części, tak aby połączone w jedną konstrukcję gwarantowały stabilność i bezpieczeństwo całości.

Obecnie w dziedzinie obróbki CNC prym wiedzie zakład SABNER, która w ostatnim czasie znacznie przyspieszyła proces dosyć skomplikowanej obróbki, a w frezowaniu czy toczeniu metali wyspecjalizowały się do tego stopnia, że są w stanie wykonywać elementy z dokładnością do 0,01 mm. Ze szczegółami technologii można zapoznać się na stronie www.sabner.pl.

Artykuł został dodany przez firmę

SABNER Michał Paszek

Firma Sabner to nowoczesna firma działająca od kilkudziesięciu lat w branży obróbki skrawaniem na maszynach CNC. Sprawdzony producent części wytwarzanych seryjnie.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Podobne artykuły