Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Konstrukcja, blachodachówka, okna połaciowe, rynny… Co jeszcze jest potrzebne do wykończenia dachu?

Blachodachówki sprzedają się bardzo dobrze na polskim rynku budowlanym. Niska cena oraz coraz lepsza jakość idą w parze z nowoczesnym i innowacyjnym trendem we wzornictwie. Aby dach pozostał szczelny przez długie lata oraz elegancko się prezentował, należy pamiętać, że składa się nie tylko z pokrycia. Co oprócz arkuszy blachy powinniśmy zapewnić dekarzowi?

Blachodachówki sprzedają się bardzo dobrze na polskim rynku budowlanym. Niska cena oraz coraz lepsza jakość idą w parze z nowoczesnym i innowacyjnym trendem we wzornictwie. Aby dach pozostał szczelny przez długie lata oraz elegancko się prezentował, należy pamiętać, że składa się nie tylko z pokrycia. Co oprócz arkuszy blachy powinniśmy zapewnić dekarzowi?

blachodachówka optima Blachy Pruszyński kominek wentylacyjny kronoplast.jpg

Arkusze blachodachówki to nie wszystko – należy odpowiednio dobrać akcesoria, które są niezbędne do prawidłowego montażu. Zapewni nam to trwałe i bezpieczne pokrycie na lata. Aby nie spotkać się z przykrymi niespodziankami, zalecane jest zaopatrzenie się u tego samego producenta, u którego zamówiło się blachodachówkę. Mamy wtedy pewność, że poszczególne elementy będą pasować do siebie jakościowo i kolorystycznie, co będzie stanowiło swego rodzaju „zestaw” pokrycia dachowego. Spis akcesoriów potrzebnych do stworzenia odpowiedniego pokrycia powinien być wyszczególniony w projekcie domu. Możemy również zapytać w hurtowni, które elementy proponuje producent, a decyzję skonsultować z dekarzem.

Co należy kupić? 

Akcesoria dachowe to obróbki blacharskie tj. gąsiory, wiatrownice, pasy nadrynnowe i podrynnowe, rynny koszowe oraz elementy wentylacyjne, czyli kominki wentylacyjne i wywietrzniki. Aby uszczelnić miejsca połączeń, a równocześnie nie blokować cyrkulacji powietrza pod pokryciem, warto zastosować taśmy kalenicowe i kominowe. Należy także pamiętać o uszczelnieniu newralgicznych miejsc, a więc miejsc połączeń wszystkich obróbek. Firma Blachy Pruszyński proponuje uszczelki, które idealnie dopasowują się do profilu blachodachówki. Nie zapominajmy o elementach mocujących. Producenci oferują wkręty samowiercące, które są dedykowane do blachodachówki powlekanej. Jeśli posiadamy blachodachówkę z posypką, najlepszym rozwiązaniem byłyby gwoździe powlekane. W ofercie znajdziemy także produkty takie jak uszczelniacze dekarskie oraz farby zaprawkowe. Warto też wcześniej się zainteresować orynnowaniem. Najlepszy będzie system rynnowy zakupiony od tego samego producenta – gwarantujemy sobie tym sposobem dopasowanie kolorystyczne i kompatybilność z pokryciem. 

Co warto kupić?

Kupując pokrycie dachowe zazwyczaj nie przewidujemy, że po naszym dachu będzie się ktoś poruszał. Jest to mylne przekonanie. Dach powinniśmy poddać przeglądowi już po 3 latach (w przypadku blachodachówek), gdyż zimowe warunki pogodowe i jesienne wichury potrafią spowodować nieszczelności, które należy niezwłocznie naprawić. Aby zapewnić bezpieczeństwo i ułatwić pracę firmie dekarskiej, bądź też samym sobie, warto zainwestować w ławy i stopnie dekarskie. Ciekawymi akcesoriami są również bariery przeciwśniegowe i śniegochwyty  - są to specjalnie zaprojektowane elementy powstrzymujące śnieg zsuwający się z dachu. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie się przed zagnieżdżaniem ptactwa pod pokryciem przy pomocy wróblówki. Jest to grzebień mocowany do linii okapu. Innym elementem, który dodatkowo uszczelnia nasz dach to kołnierz z gumy EPDM. Służy on zabezpieczaniu wszystkich wystających z pokrycia akcesoriów, a więc np. kominków wentylacyjnych czy też anten. Jest także odporny na starzenie. Dopasowuje się do profilu blachodachówki, a więc nie musimy się martwić o estetykę domu – nie wpłynie on na nią gdyż jest dostępny w takiej samej kolorystyce co zakupione przez nas pokrycie. 

Artykuł został dodany przez firmę

PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.

Firma Blachy Pruszyński, największy polski producent stalowych pokryć dachów i elewacji, dostosowując swoją ofertę do wymogów architektów oraz oczekiwań klientów, każdego roku rozszerza asortyment oferowanych produktów.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły