Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jak wyczyścić grzejnik

Nie można zaniedbywać kaloryfera i zakładać, że jak już został zamontowany, tak niech stoi.

Grzejniki https://mat-dom.pl/ obecnie są tańsze niż kiedykolwiek, jednak wciąż zaopatrzenie w nie dom nie jest małym wydatkiem. Wobec tego warto zadbać o to, aby jak najdłużej i najlepiej nam służyły. Nie można zaniedbywać kaloryfera i zakładać, że jak już został zamontowany, tak niech stoi. Nawet jeśli po kilku latach bez jego czyszczenia grzejnik wciąż działa, nie znaczy to, że zawsze tak błędzie. Dodatkowo nieczyszczenie grzejnika może sprawić, że będzie on działał mniej efektywnie. Warto więc wiedzieć, jak się za to zabrać i co dokładnie zrobić.

Jak wyczyścić grzejnik

Jak często należy czyścić grzejnik

Przyjmuje się, że większość kaloryferów powinno się czyścić minimum dwa razy w roku: na rozpoczęcie i zakończenie sezonu grzewczego. Jeśli jednak widzimy w innym czasie, że na grzejniku zbiera się kurz i brud, warto się tym zająć. Jest to znacznie bardziej higieniczne i oszczędzi wiele dyskomfortu na przykład osobom cierpiącym na alergię.

Czyszczenie kaloryfera żeberkowego

Proces czyszczenia w dużej mierze zależy od tego, jakiego typu mamy grzejnik. Nigdy nie powinien jednak być przesadnie trudny ani czasochłonny. W przypadku kaloryferów żeberkowych sprzątanie jest bardzo szybkie i proste. Wystarczyć powinno przetarcie z kurzu i brudu nie tylko żeberek, ale także i rur. Można w tym celu wykorzystać tradycyjną mokrą ściereczkę, ale wcześniej warto delikatnie odkurzyć grzejnik. Bardzo ułatwi to pracę i pozbędzie się wierzchniej warstwy kurzu i brudu.

Czyszczenie grzejnika płytowego

Sytuacja w przypadku grzejnika płytowego jest bardzo podobna jak w przypadku żeberkowego. Różnicą jest to, że przed rozpoczęciem czyszczenia konieczne jest odkręcenie gałki termostatycznej i zdemontowanie obudowy. Poradzić sobie z tym powinien nawet całkowity laik. Następnie wykonujemy z żeberkami grzejnika dokładnie takie same czynności, jakie wymienione zostały w poprzednim punkcie.

Czyszczenie grzejnika żeliwnego

Grzejniki żeliwne powoli już znikają z polskich domów, wciąż jednak można je uświadczyć na przykład w niektórych blokach. Ich czyszczenie wymaga trochę bardziej specjalistycznych narzędzi niż klasyczna szmatka czy miotełka. Konieczna będzie wąska szczoteczka lub odkurzacz z bardzo niewielką ssawką. W przypadku grzejników żeliwnych pojawia się także ryzyko powolnego rdzewienia urządzenia. W takim wypadku konieczne będzie jego zeszlifowanie i późniejsze pomalowanie, aczkolwiek jeśli nie mamy żadnego doświadczenia z szlifierką, być może lepiej zostawić to komuś innemu. O pomoc nie trzeba nawet prosić fachowca – poradzić sobie z tym powinien każdy majsterkowicz-amator.

Czyszczenie grzejników jest kluczowe dla ich prawidłowego działania, nie można więc tego lekceważyć. Nawet jeśli naprawdę nie mamy wiele wolnego czasu, powinniśmy go trochę wygospodarować na czyszczenie kaloryferów chociażby te dwa razy do roku.

Podobne artykuły