Flir
Miejsce reklamowe Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE Sp. z o.o.	Test-Therm Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jaki wpływ na trwałość drogi ma odpowiednia stabilizacja gruntu?

13-08-2019, 02:00

Proces stabilizacji gruntu polega na pomieszaniu gruntu oraz spoiwa hydraulicznego.

Ta procedura stosowana jest w celu poprawy parametrów podłoża pod względem jego wytrzymałości.

Aby stabilizacja gruntu mogła być skuteczną, konieczne jest zachowanie odpowiednich warunków wilgotnościowych.

Jaki wpływ na trwałość drogi ma odpowiednia stabilizacja gruntu?
Kiedy warto wykonać stabilizację gruntu? To usługa szczególnie przydatna w sytuacji, gdy pojawia się potrzeba wyrównania podłoża. Czynnikami, które mogą wpłynąć na brak stabilizacji podłoża są nie tylko uszkodzenia gruntu w danym miejscu, ale również:
 • Rodzaj gleby
 • Stan gleby
 • Obecność szkód górniczych
 • Wody podziemne
 • Wietrzenie skał.

Stabilizacja gruntu może się przydać więc wszędzie tam, gdzie występują wszelkiego typu osuwiska czy pustki. Wyjątkowo często wykonuje się ją też w miejscach, gdzie obecne są szkody górnicze - czyli choćby na Śląsku. Warto przy tym wspomnieć, że stabilizacja gruntu wykonywana może być zarówno w przypadku inwestycji dopiero planowanych, jak również tych, które już istnieją. W miejscach, gdzie istnieje spore ryzyko uszkodzenia gruntu - na terenie Warszawy w bardzo wielu miejscach konieczne były takie czynności.

Bardzo często wykonuje się takie usługi nawet podczas budowania torów kolejowych czy dużych powierzchniowo budynków - na przykład, galerii handlowych lub bloków mieszkalnych.

Krótko mówiąc: stabilizacja gruntów jest niezbędna tam, gdzie pojawia się konieczność wyrównania podłoża, a także jego wzmocnienia. To procedura, która zapobiega wszelkim zmianom w samym gruncie. Co ważne, stabilizacja gruntów pozwala w szybki sposób zapewnić odpowiednią stabilność.

Jakie są technologie stabilizacji gruntu?

Które techniki stabilizacji gruntu wybierane są najczęściej? W tej sekcji opiszemy różne metody poprawy kondycji podłoża, stosowane przez firmy specjalizujące się w takich usługach. Do najpopularniejszych metod należą:

 • Wymiana gruntu
 • Konsolidacja podłoża
 • Wyparcie podłoża
 • Dreny pionowe
 • Stabilizacja (spoiwo)

Na czym dokładnie polega każda z tych metod? Opisujemy poniżej!

Jaki wpływ na trwałość drogi ma odpowiednia stabilizacja gruntu?

Wymiana gruntu jako sposób na stabilizację

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod stabilizacji gruntu w przypadku prac drogowych. Bardzo często okazuje się, że wystarczy wymienić grunt w miejscu, w którym prowadzona jest inwestycja, aby zapewnić drodze w tym miejscu bezproblemowe i stabilne użytkowanie przez wiele lat.

Mogłoby się wydawać, że ta prosta i względnie tania metoda jest pozbawiona wad, ale...warto pamiętać o tym, że bardzo często występuje brak stabilności w danym miejscu. Może się zdarzyć, że w obszarze inwestycji grunt jest po prostu niestabilny. Na przykład - występują tam cieki wodne. W takim wypadku, sama wymiana podłoża nie zda się na zbyt wiele. Specjaliści rekomendują raczej inne sposoby.

Konsolidacja podłoża - sposób na stabilność gruntu

Na etapie planowania inwestycji powinno się przeprowadzać badanie gleby. Takie czynności pozwolą na określenie, czy podłoże w danym miejscu zapewnia odpowiedni poziom absorpcji oraz czy jest dostatecznie miękkie. Gdyby okazało się, że grunt nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów, wykorzystuje się takie procesy jak właśnie konsolidacja.

Na czym polega konsolidacja podłoża? Krótko mówiąc, jest to zmniejszenie jego objętości. Usuwa się warstwy ziemi znajdujące się w podłożu, a przy tym także osusza. Dzięki temu, spada poziom wody, co pozytywnie wpływa na stabilność budynków stawianych w danym punkcie.

Wypieranie podłoża - jak stabilizuje grunt?

W tym przypadku, stabilizacja polega na tworzeniu dodatkowych nasypów. Ich rolą jest stopniowe wypieranie gruntu, który jest problematyczny. Dzięki temu, usuwa się ziemię, która charakteryzuje się wysokim zabagnieniem oraz podmakaniem. Co oczywiste, wypieranie nie pozwala na całkowite usunięcie słabszego gruntu. Warto jednak pamiętać, że obie warstwy w końcu ulegają połączeniu, pod wpływem nacisku.

Drenaż pionowy

Jednym ze sposobów wzmocnienia gruntu, który ma słabą nośność, jest zastosowanie specjalnych konstrukcji, takich jak:

 • Drenaże (do odprowadzania cieczy)
 • Stalowe pręty
 • Kratownice

Dzięki tym konstrukcjom, znacznie zmniejsza się ryzyko osiadania gruntu. Samo podłoże również znacznie wolniej się przemieszcza. To dlatego bardzo często stosuje się drenaż pionowy przy okazji konsolidacji gruntu. Elementy umieszcza się w gruncie, co pozwala na znaczne skrócenie ścieżki filtracji, a przy okazji szybszy odpływ wody z poziomu podłoża.

Stabilizacja (spoiwo)

To proces, w ramach którego wybiera się odpowiednie spoiwo dla danego gruntu. Jego rolą jest stworzenie czegoś w rodzaju fundamentu. Gdy połączy się już z podłożem, powstaje coś w rodzaju betonowej płyty - oczywiście, zadbać należy o to, aby rozmiar był rzeczywiście dopasowany do wielkości inwestycji. Z czego wykonane są spoiwa? Oto najpopularniejsze materiały:

 • Wapno
 • Cement
 • Popiół

Spoiwo ma nie tylko stworzyć fundament. Dzięki tej procedurze znacznie wzmacnia się sama wytrzymałość podłoża. W ramach tej metody, grunt jest mieszany i zagęszczany przy użyciu cementu z wodą. To sprawia, że jest znacznie bardziej wytrzymały i stabilny.

Stabilizacja gruntu - z usług jakiej firmy skorzystać?

Wybierając wykonawcę do stabilizacji gruntu w Warszawie warto postawić na firmę z doświadczeniem. Cena jest ważna, ale w przypadku tak wyspecjalizowanych usług budowlanych bezpieczniej wybrać wykonawcę, który rzeczywiście posiada odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie do wykonania tego rodzaju zlecenia. Jedną z najbardziej znanych firm wykonujących stabilizację gruntu w Warszawie i okolicy jest Totalbud Inwestycje. Szeroki zakres usług stabilizacji gruntów w Warszawie (https://www.totalbud-inwestycje.pl/stabilizacja-gruntow.html) oraz wieloletnie doświadczenie sprawiają, że ten wykonawca na pewno sprawdzi się w takich zleceniach.

Warto też pamiętać o tym, żeby wykonawca stosował różne metody wzmacniania podłoża. Tylko sprawdzenie gruntu na miejscu daje pewność, czy dany sposób rzeczywiście przyniesie spodziewane efekty.

Podobne artykuły