Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Nowoczesne wnętrze – kunsztowny minimalizm i odrobina naturalnej awangardy

17-06-2019, 00:00

Wystarczy zapytać osoby, które aktualnie remontują wnętrze lub urządzają je na nowo – w jakim stylu upatrzyli sobie aranżację, a pewne jest, że w większości otrzymamy stanowczą odpowiedź: nowoczesnym. Czy jednak będą mieli rację?

Nowoczesne wnętrze – kunsztowny minimalizm i odrobina naturalnej awangardy
Wnętrze nowoczesne, jak każde inne, urządzone w dowolnym stylu, rządzi się swoimi prawami. Główne założenia w dobieraniu wyposażenia oraz elementów architektonicznych zakładają kierowanie się tu minimalizmem. Ten trudno jest utrzymać, gdy za projekt wnętrza zabieramy się samodzielnie. Pomoc sprawdzonego biura w stworzeniu udanego projektu wnętrz jest tu nieodzowna. Doświadczony projektant najpierw przeprowadzi z nami wywiad, na podstawie którego zaadaptuje określoną przestrzeń, zgodnie z potrzebami klienta, ale również możliwościami architektonicznymi wnętrza. Dopiero potem przejdzie do realizacji marzeń o nowoczesnym wnętrzu.

Nowoczesne wnętrze – układ pomieszczeń

Styl modern uwielbia niczym nieograniczone przestrzenie. Stąd tak duży ukłon w stronę projektów wnętrz, gdzie na planie prostokąta mamy rozdysponowaną kuchnię otwartą na salon. W pomieszczeniu kuchennym na praktycznym planie trójkąta roboczego, znajdziemy wszystko co jest nam potrzebne do przyrządzania pysznych dań: blaty, lodówkę, zlewozmywak, kuchenkę.

Pamiętajmy! Kuchnia otwarta jest przedłużeniem salonu. Tak współdzielona przestrzeń musi być spójna. Podczas doboru mebli, projektant z pewnością dopasuje taką okładzinę meblową, która wkomponuje się także do mebli w części wypoczynkowej domu.

Sypialnia z łazienką? To nieco awangardowe rozwiązanie, coraz częściej gości w projektach domów jednorodzinnych. Skłaniamy się do takiego układu, przede wszystkim kładąc nacisk na wygodę poruszania się po domu. Część sypialniana, uznana za jedną z tych, w których najczęściej i najchętniej wypoczywamy, powiększona o salon kąpielowy to prawdziwa oaza relaksu. Co więcej, to również możliwość swobodnego i szybkiego przygotowania się do pracy, gdy w domu zamieszkuje spora rodzina.

W nowoczesnych projektach unikamy pomieszczeń małych, zamkniętych i zacienionych – im przestronniejsze wnętrza, tym lepiej. Stąd coraz mniejsze przywiązanie do długich i wąskich korytarzy oraz salonu, czy kuchni z osobnym wejściem.

Meble, wyposażenie i kolory – na co stawiamy w nowoczesnych aranżacjach?

Jeśli lubimy surowość, jaką nadaje wnętrzom beton, drewno oraz szkło – to szybko odnajdziemy idealny zestaw wyposażenia i wykończenia dla swojego domu lub mieszkania.
Naturalna struktura drewna to najczęściej wykorzystywany materiał, jako okładzina mebli oraz podłogi. Szkło, bardzo dobrze dopełnia wnętrza łazienkowe – stosowane jako transparentne wykończenie prysznica, ale również dobrze sprawdza się jako balustrada schodów. Szkło pięknie odbija światło, dzięki czemu nawet mniejszych rozmiarów wnętrze, wydaje się dużo bardziej przestronne.

Beton, to ten materiał, który bardzo śmiało i coraz częściej zastępuje płytki. Ta wdzięczna w utrzymaniu i dość tania w ułożeniu faktura sprawia, że każda aranżacja prezentuje się schludnie i minimalistycznie – czyli tak, jak nowoczesność lubi najbardziej.

Porada projektanta! W nowoczesnych wnętrzach, drewno odnajduje swoje zastosowanie także w wykończeniu łazienek. Wodoodpornym panelom nie straszna wilgoć łazienkowego wnętrza, a niektóre gatunki egzotycznego drewna, można stosować nawet w tej strefie łazienki, która jest uznawana za mokrą.

Materiał to jednak nie wszystko. Nowoczesne wnętrze tworzy także określona paleta barw. Odnajdziemy tutaj piękną i szlachetną biel, neutralną szarość, a niekiedy także czerń, która zastosowana w odpowiednich proporcjach, nie przyciemni wnętrza. Nowoczesna paleta barw to także drobna awangarda ukryta w neonach. Można je umieścić na dodatkach, które jak wiadomo, w każdym wnętrzu odgrywają kluczową rolę dekoracyjną.

Czy projektowanie nowoczesnego wnętrza jest trudne? Nie, jeśli projekt powstaje przy współpracy z doświadczonym projektantem. Taka pomoc jest nieodzowna, by wyeliminować przykre dla naszego portfela błędy. Zawsze warto zwrócić się o poradę, która może też wykluczyć nasze wątpliwości i przyspieszyć prace wykończeniowe. Taka współpraca z pewnością zakończy się pięknie zaaranżowanym wnętrzem.

Podobne artykuły