Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Ochrona dachu przed wodą i wiatrem – zrób to sam

Membrana dachowa, produkowana przy użyciu najnowszych technologii, stanowi elementarny materiał stosowany przez dekarzy. Od jej właściwości w dużej mierze zależy odprowadzenie na zewnątrz wilgoci powstałej w części mieszkalnej budynku, a także ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych, w szczególności deszczu i wiatru.

Instrukcja montażu membrany wysokoparoprzepuszczalnej z poradami eksperta

Membrana dachowa, produkowana przy użyciu najnowszych technologii, stanowi elementarny materiał stosowany przez dekarzy. Od jej właściwości w dużej mierze zależy odprowadzenie na zewnątrz wilgoci powstałej w części mieszkalnej budynku, a także ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych, w szczególności deszczu i wiatru. Nakładanie nowoczesnych membran jest czynnością, którą możemy wykonać sami. Wystarczy staranność, nieco smykałki do budowlanki i dokładne czytanie instrukcji!

Ochrona dachu przed wodą i wiatrem – zrób to sam

Czym jest folia wysokoparoprzepuszczalna?

Folia wysokoparoprzepuszczalna stanowi warstwę służącą do wstępnego krycia pochyłych dachów wentylowanych i niewentylowanych. Jest materiałem o doskonałych właściwościach wodoszczelnych i wiatroizolacyjnych. Membrana wysokoparoprzepuszczalna zapobiega zjawisku kondensacji pary wodnej, poprawia wydajność cieplną dachu i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Blokuje również dostęp szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak woda czy wiatr, do głębszych warstw dachu.

Aby zachować korzystne właściwości folii wysokoparoprzepuszczalnej, należy stosować się do wytycznych producenta. Warto także pamiętać, że membrany nie przejmują funkcji właściwego pokrycia dachowego. Dlatego w ciągu 30 dni od momentu montażu folii należy wykonać właściwe pokrycie, aby nie doszło do uszkodzeń spowodowanych działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Jak samodzielnie położyć membranę wysokoparoprzepuszczalną TECHNONICOL

W czasie montażu folii zaleca się stosowanie klejów lub specjalnych taśm do membran dachowych w celu uszczelnienia połączeń zakładkowych. Istotne dla zachowania odpowiedniego odprowadzania wilgoci jest rozpoczęcie układania membrany od dolnej części dachu, równolegle do okapu. Pierwszy pas folii powinien być wyłożony na obróbkę blacharską okapu. Podczas montażu należy zwrócić uwagę, aby układać folię właściwą stroną do góry. Odpowiedni kierunek wskazują oznaczenia umieszczone na jej powierzchni przez producenta – membranę zawsze należy układać napisami do góry.

Ochrona dachu przed wodą i wiatrem – zrób to sam

„Zalecamy układać folię przy zachowaniu lekkiego naprężenia materiału. Należy także zadbać o pozostawienie odpowiednio szerokich zakładek (10-15 cm w przypadku stromych dachów oraz 20 cm w przypadku dachów o nachyleniu poniżej 22 stopni). Zapewni to wysoki poziom szczelności – radzi Jacek Maciejczak ekspert TECHNONICOL. – „W trosce o wygodę pracy, na naszym produkcie umieściliśmy nadruk wyznaczający granicę zakładki, co powinno skutecznie zapobiegać ewentualnym pomyłkom” – dodaje Maciejczak.

Najbardziej pożądanym układem poszczególnych pasów folii jest montaż poziomy, przebiegający równolegle względem okapu. Jednak w sytuacji, gdy pojawią się pionowe łączenia, membranę należy starannie przymocować zszywkami do krokwi, a połączenia uszczelnić przy pomocy taśmy montażowej.

Wstępne mocowanie membrany powinno zostać wykonane na zewnętrznej części krokwi przy użyciu zszywek dekarskich lub gwoździ z dużymi główkami. Następnie należy przymocować kontrłatę. Przy kominie należy wykonać możliwie niewielkie nacięcia oraz wywinąć folię w taki sposób, aby zabezpieczyć go przed zawilgoceniem. Nad kominem należy dodatkowo wykonać rynienkę odpływową.

Ochrona dachu przed wodą i wiatrem – zrób to sam
W przypadku kalenicy zamkniętej należy pozostawić 15 cm zakładki, a membranę dokładnie uszczelnić. Jeśli mamy do czynienia z mniej standardowymi krawędziami powinno się zastosować trwałe uszczelnienie. Zaleca się ułożenie dodatkowego pasa w koszu w celu zminimalizowania ryzyka przedostawania się wody, a także pozostawienie dodatkowego pasa folii i połączenia go z folią na połaciach, zachowując zakładkę o szerokości 15 centymetrów.

Zastosowanie produktu zgodnie z przeznaczeniem i opisem oraz zastosowanie się do powyższej instrukcji, a także reguł sztuki dekarskiej, zapewni wysoki poziom wiatro- i wodoszczelności membrany dachowej – tłumaczy Maciejczak. – Te zasady pozwolą każdemu wykonać prace dokładnie a przede wszystkim skutecznie, niezależnie od jego poziomu doświadczenia. - dodaje.

Artykuł został dodany przez firmę

TECHNONICOL sp. z o.o.

TECHNONICOL Corporation jest największym w Rosji i Europie producentem i dostawcą materiałów pokryć dachowych, hydro- i termoizolacyjnych. Firma została założona w 1992 roku i od tego czasu zdobyła duże doświadczenie na rynku materiałów budowlanych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły