Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Drabiny aluminiowe dla branży budowlanej. Rodzaje, funkcjonalności oraz ergonomiczne rozwiązania

Drabiny to wciąż bardzo popularne urządzenia do pracy na wysokości wykorzystywane przez profesjonalistów budowlanych.

Krause logo

Drabiny to wciąż bardzo popularne urządzenia do pracy na wysokości wykorzystywane przez profesjonalistów budowlanych. I choć coraz częściej zastępowane są na placach budowy przez rusztowanie aluminiowe jezdne czy pomost roboczy, to ich wielofunkcyjność oraz natychmiastowa gotowość do wykorzystania sprawia, że w wielu sytuacjach nie mają sobie równych. Wraz z ekspertem firmy KRAUSE, przedstawiamy najbardziej zaawansowane technologicznie modele wykonane z aluminium.

Drabina to niezwykły wynalazek. Z jednej strony charakteryzuje się wyjątkowo prostą konstrukcją – w końcu to „zaledwie” kilka poziomych stopni lub szczebli mocowanych między pionowymi podłużnicami. Z drugiej zaś, wyróżnia się wyjątkowo wysoką funkcjonalnością oraz mobilnością, które doceniają specjaliści branży budowlanej. Jakie rodzaje mają do dyspozycji?

Drabina przystawna jednoelementowa Fot. KRAUSE

Drabina przystawna jednoelementowa
Fot. KRAUSE

Drabina przystawna – prosta konstrukcja, szybka gotowość do pracy

To prosta konstrukcja, oparta zazwyczaj na szczeblach, do wykorzystania której potrzebujemy solidnego podparcia, np. o ścianę wewnętrzną lub fasadę budynku. Może być jednoelementowa lub składać się dwóch lub nawet trzech części – wówczas gwarantuje naprawdę duże wysokości robocze. Na szczególną uwagę zasługują zmiany, jakie zostały wprowadzone na początku 2018 roku w normie PN EN 131, regulującej wykorzystanie tej grupy urządzeń. Mówi ona, że każda wystawiona do sprzedaży drabina przystawna dłuższa niż 3 metry musi być na stałe w wyposażona stabilizator. Wprowadzone zmiany mają za zadanie zwiększyć powierzchnię podparcia, a tym samym bezpieczeństwo użytkowników.

Remontujesz? Wybierz model wolnostojący

To rozwiązanie, które w branży budowlanej najlepiej sprawdza się podczas różnorodnych prac wykończeniowych. Wyróżniamy modele z wejściem z jednej lub dwóch stron, które wyposażone są w szczeble lub antypoślizgowe stopnie, a czasem także w rolki jezdne, ułatwiające przemieszczanie. – Oferowane przez nas modele z serii STABILO Professional wyróżnia wyjątkowo solidna budowa, oparta na mocnych, wpustowych połączeniach stopni z podłużnicami, wytrzymałych pasach ograniczających rozstaw oraz dwukomponentowych, antypoślizgowych stopkach, które pozwalają na wyjątkowo intensywne użytkowanie. W trosce o komfort oraz wygodę prac, poszczególne modele mogą gwarantować także dużą ryflowaną platformę zabezpieczoną pałąkiem i łańcuchem bezpieczeństwa, jak i funkcjonalną półkę na narzędzia, która ogranicza do minimum ilość zejść – mówi Marek Banach z firmy KRAUSE.

Drabina przegubowa STABILO Professional - Funkcja uchwyt dystansowy Fot. KRAUSEDrabina przegubowa STABILO Professional - Funkcja uchwyt dystansowy
Fot. KRAUSE
Drabina przegubowa STABILO Professional - Funkcja wolnostojąca Fot. KRAUSEDrabina przegubowa STABILO Professional - Funkcja wolnostojąca
Fot. KRAUSE
Drabina_przegubowa_teleskopowa_4 regulowane_nogi_STABILO Professional1_ KRAUSEDrabina przegubowa teleskopowa - 4 regulowane nogi STABILO Professional
Fot. KRAUSE
 

xxx

Jedno urządzenie, wiele funkcji? To musi być drabina przegubowa

Profesjonaliści z branży budowlanej potrzebują wysoce funkcjonalnych urządzeń. To dlatego w codziennej pracy tak chętnie wykorzystują drabiny przegubowe, których mnogość zastosowań może zadziwić niejednego mniej doświadczonego specjalistę. Doskonale sprawdzą się w roli drabiny przystawnej, wolnostojącej, ale także jako wygodny pomost roboczy (wraz z dodatkowym platformą roboczą) lub uchwyt dystansowy. – Swoje szerokie funkcje zawdzięcza konstrukcji opartej na przegubach, które w prosty sposób pozwalają ‘łamać’ urządzenie, uzyskując różne jego ustawienia. Nasze produkty wyróżnia niska waga oraz niewielkie rozmiary po złożeniu, które pozwolą z łatwością przenosić drabinę między piętrami lub zmieścić do bagażnika samochodu typu combi, co dla często zmieniających miejsce pracy ekip remontowych, stanowi wyjątkową wartość – podkreśla ekspert KRAUSE.

Wśród tej grupy urządzeń, na szczególną uwagę zasługuje drabina teleskopowa. Na czym polega jej wyjątkowość? – A choćby na tym, że dzięki możliwości regulacji długości każdej nogi osobno, możemy stabilnie ustawić ją na schodach, nawet tych krętych. Dzięki temu bez obawy o własne bezpieczeństwo pomalujemy ścianę na klatce schodowej lub wykonamy przegląd systemu oświetlenia – wyjaśnia ekspert.

Drabina przegubowa STABILO Professional Fot. KRAUSE

Drabina przegubowa STABILO Professional
Fot. KRAUSE

Urządzenia wielofunkcyjne – tam gdzie liczy się wysokość

Ogromne zróżnicowanie prac budowlanych, zmusza właścicieli firm do poszukiwania wielofunkcyjnych narzędzi pracy. Im większy zakres i różnorodność zadań, podczas których mogą być efektywnie wykorzystane, tym lepiej – zarówno dla samej firmy, która może ograniczyć ilość kupowanego sprzętu do minimum, jak i użytkownika. Korzyści są więc wymierne – mniejsze wydatki na warsztat narzędziowy, większa wygoda i oszczędność czasu, które prowadzą do zwiększenia wydajności prowadzonych prac. Obok modeli przegubowych, świetnie w tak zróżnicowanym środowisku odnajduje się trzyelementowa drabina wielofunkcyjna, która sprawdzi się jako przystawna, dwuelementowa rozsuwana lub wolnostojącą z wysuwanym elementem. Najlepiej obrazuje to film.

Drabiny specjalistyczne oraz akcesoria zwiększające bezpieczeństwo

Nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie drabin aluminiowych, nie zawsze spełnią wszystkie potrzeby użytkowników, szczególnie tych, wymagających wysoce specjalistycznych narzędzi, np. kominiarzy, dekarzy czy elektryków. – Takim odbiorcom dedykujemy serię urządzeń do zastosowań specjalnych, których konstrukcja dostosowana została do specyfiki prac tych grup zawodowych.  Do oferty wprowadzamy także akcesoria dodatkowe, które zwiększają funkcjonalność wybranych modeli, np. przedłużenie do podłużnicy z regulacją wysokości, dzięki któremu z powodzeniem ustawimy drabinę na schodach, specjalne szpice do stabilnego ustawienia drabiny na grząskim podłożu czy funkcjonalne torby na narzędzia i pojemne półki, które pozwolą zapanować nad podręcznym warsztatem narzędziowym. W ten sposób eliminujemy ciągłe schodzenie i wchodzenie na drabinę, które są prawdziwą zmorą wykonawców – wymienia Marek Banach.

Drabina dielektryczna Fot. KRAUSEDrabina dielektryczna Fot. KRAUSE
Drabina kominiarska Fot. KRAUSEDrabina kominiarska Fot. KRAUSE
 

Choć mogłoby się wydawać, że w kwestii konstrukcji drabin wszystko zostało już wymyślone, to warto śledzić najnowsze rozwiązania oferowane przez producentów tych urządzeń. Być może znajdziemy wśród nich takie, które znacząco podniesie efektywność prowadzonych przez nas prac.

Podobne artykuły