Artykuł Dodaj artykuł

Prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych

Drzwi pokojowe można zamontować samodzielnie. Montaż samego skrzydła jest prosty, ale jego powodzenie zależy od prawidłowo osadzonej ościeżnicy.

Prawidłowy montaż drzwi wewnętrznychDrzwi pokojowe można zamontować samodzielnie. Montaż samego skrzydła jest prosty, ale jego powodzenie zależy od prawidłowo osadzonej ościeżnicy. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku i o czym nie zapomnieć przy instalowaniu drzwi wewnętrznych.

Wybór drzwi pokojowych

Skrzydła i ościeżnice drzwi pokojowych można kupić osobno lub w komplecie. Zakup całego zestawu gwarantuje właściwe dopasowanie części. Wymiana jedynie skrzydła z reguły jest problematyczna, ponieważ trudno dobrać skrzydło do używanej ościeżnicy i zwykle trzeba wymieniać też futryn. Drzwi pokojowe mogą mieć zawiasy z lewej lub prawej strony. Przy kupowaniu nie zapomnij o wymaganym kierunku otwierania drzwi – do środka lub na zewnątrz Aby nie torowały drogi na korytarzu i nie uderzały o siebie podczas otwierania, warto dobrze przemyśleć i wymierzyć ościeże jeszcze przed zaplanowaniem zakupu.

Przygotowanie ościeży

Ościeże są otworami w ścianie przeznaczonymi do montażu futryn, czyli ościeżnicy i osadzonego w niej skrzydła. Od ich wymiarów zależy wielkość drzwi – są one planowane już na etapie projektowania domu. Otwory w ścianie powinny być większe od ościeżnicy o około 15-20 mm. Od prawidłowego przygotowania ościeży zależy wygląd osadzonych drzwi i wygoda ich otwierania i zamykania.

Prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych

Stała lub regulowana ościeżnicami

Ościeżnice dzielą się na stałe i regulowane. Stałe mocuje się zanim dokończy się prace dotyczące ścian. Regulowaną natomiast montuje się, gdy ściany są już gotowe, po zakończeniu innych czynności remontowych i budowlanych. Ościeżnicę należy unieruchomić w otworze za pomocą klinów, a następnie ją prawidłowo wypoziomować. Pomocnicze kliny nie mogą być wbite zbyt mocno, aby nie odkształcały nadproża. Dobrze zamocowane pozwalają łatwo ustalić kąty proste. Poziomice i kliny wykorzystaj również przy mocowaniu ościeżnicy za pomocą kołków rozporowych.

Jak zamontować ościeżnice?

Po dokręceniu w kołkach śrub załóż skrzydło, aby sprawdzić, czy otwiera się i zamyka bez przeszkód. Jeśli nic nie zawadza i drzwi chodzą lekko, ściągnij skrzydło i zaklej ościeżnicę dokładnie taśmą malarską, aby jej nie ubrudzić przy dalszych czynnościach. Szczeliny pomiędzy futrynami a ścianą wypełnij pianką montażową do stolarki. Zwiększa ona znacznie swoją objętość, więc nie aplikuj jej zbyt dużo. Jej nadmiar możesz odciąć nożykiem monterskim.

Po wyjęciu klinów w drzwiach

Przed zamocowaniem drzwi pozbądź się klinów. Puste miejsce po nich wypełnij montażową pianką. Po oczyszczeniu jej nadmiaru możesz mocować listwy wykończeniowe. Do tej czynności najwygodniej użyć klej montażowy, silikon lub gwoździe w zależności od konstrukcji listwy. Tak przygotowane ościeżnice są gotowe do założenia skrzydła drzwi pokojowych.

Prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych

Montaż drzwi pokojowych z ukrytymi ościeżnicami

W przypadku montażu drzwi pokojowych, które mają ukryte ościeżnice zamocuj ościeżnicę na kotwach, pamiętając o zachowaniu pionów i równych kątów. Następnie wypełnij szczeliny pomiędzy murem a ościeżnicą pianką montażową. Przykryj ościeżnicę zaprawą tynkową, która jest wzmocniona siatką. Na zakończenie należy wykończyć ścianę płytą gipsowo-kartonową.