Artykuł Dodaj artykuł

Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?

Wkrętarka to bardzo przydatne urządzenie, które każdy z nas powinien mieć w domu, aby móc samodzielnie dokonywać drobnych napraw; przyda się także w przypadku planowanej budowy lub remontu.

Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?Wkrętarka to bardzo przydatne urządzenie, które każdy z nas powinien mieć w domu, aby móc samodzielnie dokonywać drobnych napraw; przyda się także w przypadku planowanej budowy lub remontu. Warto wiedzieć, że pod względem sposobu zasilania wkrętarki podzielić można na akumulatorowe oraz sieciowe. Zobacz, czym różnią się te dwa typy i który lepiej sprawdzi się w domu.

Wkrętarki akumulatorowe – wady i zalety

Podobnie jak wiele innych urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, także i wkrętarki dostępne są w dwóch wariantach: akumulatorowym i sieciowym. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się wkrętarki akumulatorowe. Ich zaletą jest wygoda użytkowania. Wkrętarkę możemy zabrać wszędzie – na działkę, do domku letniskowego, do garażu, do altany.

Umożliwia ona pracę nawet wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci elektrycznej. Sprawdzi się jednak także tam, gdzie mamy dostęp do sieci. Wkrętarka akumulatorowa nie ma bowiem długiego, nieporęcznego, plączącego się kabla, który utrudniać może pracę lub wymagać przedłużania za pomocą przedłużacza. Minusem wkrętarki akumulatorowej jest mniejsza moc niż w przypadku urządzenia sieciowego. Kolejną wadą jest ograniczony czas pracy - po wkręceniu lub wykręceniu danej liczby wkrętów akumulator rozładuje się i będzie wymagał podłączenia do prądu.

Wkrętarki sieciowe – wady i zalety

W przypadku zastosowania profesjonalnego częstym wyborem jest wkrętarka sieciowa. Chociaż wymaga dostępu do sieci elektrycznej, rekompensuje to znacznie większą mocą niż w przypadku wkrętarki akumulatorowej. Ma to znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy chcemy aby spełniała także rolę wiertarki. Ponadto, narzędzie zasilane za pomocą kabla może pracować przez nieograniczony czas. Wadą urządzenia sieciowego jest, jak już wspomniano wyżej, obecność przewodu, który utrudniać może docieranie do trudno dostępnych miejsc czy po prostu poruszanie się z narzędziem.

Inne istotne cechy wkrętarek

Oprócz rodzaju zasilania warto zwrócić uwagę także na inne cechy wkrętarek. Pierwszą z nich jest moc. Ma ona znaczenie dla zastosowania urządzenia; wkrętarki o większej mocy stosowane być mogą również do wiercenia otworów. Istotna jest także regulacja momentu siły i szybkości.

Wkrętarki do zastosowania amatorskiego oraz profesjonalnego

Wybierając wkrętarkę, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie ona stosowana, jak często i jak intensywnie. W przypadku sporadycznego używania do drobnych prac domowych wystarczająca będzie wkrętarka akumulatorowa o małej mocy. Profesjonalne prace stolarskie i budowlane wymagać mogą zakupu wkrętarki o dużej mocy, z funkcją wiercenia. Jeśli zależy nam na mocy, najlepiej wybrać urządzenie zasilane za pomocą kabla. Jeśli natomiast przewidujemy konieczność użytkowania narzędzia poza domem, w miejscu gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, powinniśmy zdecydować się na sprzęt akumulatorowy.

Wkrętarki dostępne są w wersji sieciowej oraz akumulatorowej. Wybór warto uzależnić od wygody użytkowania, miejsca, długości i częstotliwości pracy.

Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?

Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?