Artykuł Dodaj artykuł

Bezpieczny dom: jak zabezpieczyć nieruchomość przed włamaniem?

Sprawdzony sposób na poprawę bezpieczeństwa w domu to montaż solidnych drzwi i okien antywłamaniowych.

Bezpieczny dom: jak zabezpieczyć nieruchomość przed włamaniem?Sprawdzony sposób na poprawę bezpieczeństwa w domu to montaż solidnych drzwi i okien antywłamaniowych. Przed włamaniem ochronią nas również nowoczesne technologie, takie jak rozbudowana sieć monitoringu i system alarmowy z funkcją powiadamiania.

Monitoring przed domem, w ogrodzie i wewnątrz budynku

Monitoring domu jest obecnie jednym z najbardziej skutecznych zabezpieczeń przed włamaniem. Dzięki zamontowanym kamerom, każda podejrzana aktywność w pobliżu nieruchomości zostanie zarejestrowana i zauważona przez firmę ochroniarską. Na wielu nowoczesnych osiedlach monitoring jest już standardem. Jeśli w naszej okolicy nie ma jeszcze zainstalowanych kamer, warto rozważyć taką opcję i zaproponować podział kosztów sąsiadom. Cena usługi będzie wówczas niższa. Oprócz nadzoru najbliższej okolicy, powinniśmy też wziąć pod uwagę monitorowanie terenu naszej posesji, a nawet wnętrza domu. W ogrodzie możemy zainstalować kamery uruchamiane podczas nieobecności domowników, a wewnątrz domu małe kamerki z czujnikami ruchu. Umieszcza się je najczęściej w niewidocznych miejscach i przedmiotach dekoracyjnych, takich jak wazony i obrazy.

Alarm z funkcją powiadomienia

Tradycyjny system alarmowy nie zawsze jest skuteczny, ponieważ sąsiedzi przyzwyczajeni do nieuzasadnionych uruchomień alarmu przestają z czasem reagować na wyjące syreny. W dodatku, jeśli mieszkamy na kameralnym osiedlu, nie zawsze możemy liczyć na to, że ktoś z mieszkańców będzie akurat w domu. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest instalacja alarmu z funkcją powiadomienia. Każde uruchomienie alarmu zostanie wówczas odnotowane przez firmę ochroniarską, która ma obowiązek przyjechać na miejsce i zbadać sytuację. Istnieją także systemy alarmowe, które o próbie włamania powiadomią właściciela za pomocą wiadomości SMS.

Solidne drzwi i okna antywłamaniowe

Należy pamiętać, że nawet najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń nie zastąpią solidnych drzwi i okien. Podczas budowy domu nie warto oszczędzać na tych elementach – dobre, antywłamaniowe systemy to inwestycja na długie lata. Zabezpieczenia zamontowane w drzwiach i zamkach powinny być potwierdzone specjalnymi certyfikatami (na przykład IMP, ITB). Okna można dodatkowo zabezpieczyć roletami antywłamaniowymi zaciąganymi przy każdym wyjściu z domu.