Artykuł Dodaj artykuł

Ekogroszek cena, czyli jaki wybrać by nie przepłacić?

Zużycie węgla kamiennego w Polsce to około 75mln ton, z czego aż 60% konsumuje sektor energetyczny, 25% przemysł i budownictwo, a 15% zużywają gospodarstwa domowe i drobny przemysł.

Zużycie węgla kamiennego w Polsce to około 75mln ton, z czego aż 60% konsumuje sektor energetyczny, 25% przemysł i budownictwo, a 15% zużywają gospodarstwa domowe i drobny przemysł. Z roku na rok kurczy się rynek węgla o dużej zawartości siarki, a stosunkowo niskiej wartości opałowej, którego polskie kopalnie wydobywają najwięcej. Wzrost w segmencie węgla notuje m.in. asortyment typu eko miał i ekogroszek, którego głównymi odbiorcami są małe przydomowe kotłownie.

Ekogroszek cena, czyli jaki wybrać by nie przepłacić?

Ekogroszek fakty i mity

Najczęściej składy opału w kraju oferują ekogroszek wydobywany w polskich kopalniach o parametrach:

  • energetyczny typ 31.2
  • wartość opałowa 26-29 MJ/kg
  • granulacja  5 - 25 mm
  • zdolność spiekania RI
  • zawartość popiołu poniżej 10%
  • zawartość siarki poniżej 1.0%
  • wilgotność poniżej 15%

Generalnie to dobre parametry ekogroszku, ale trzeba wiedzieć, że w Polsce jest ponad dwadzieścia  działających kopalń, które w różnym stopniu dostarczają klasyfikowane paliwo jakim jest ekogroszek. By bardziej zobrazować złożoność procesu należy dodać, że ów opał jest spalany w kilkudziesięciu typach kotłów i co ważniejsze - za pomocą kilkunastu rodzajów palników, jakie się w nich mogą znaleźć, które różnie spalają ten sam opał. Do tej kombinacji należy dołożyć różnorodność zapotrzebowania domu na energię, ilość osób mieszkających, temperaturę na zewnątrz i umiejętności użytkownika.

To całkiem niezły wachlarz możliwości, więc ekogroszek cena to nie jedyny parametr, jakim powinniśmy się kierować. Czasem może to prowadzić do paradoksów - dwóch kupujących z tego samego składu opału i z tej samej hałdy może mieć inne efekty i być przekonanym, że ktoś ich oszukał.

Oczywiście, nie można pominąć zdarzających się nieuczciwych sprzedawców, którzy oferują
węgiel kamienny o lepszych parametrach niż te, jakie spełnia on w rzeczywistości. Sytuacja ta może się zdarzyć nie tylko względem jednostkowego użytkownika końcowego, ale również do dalszej odsprzedaży. Trudność prostej i szybkiej oceny jakości ekogroszku szczególnie przez użytkownika końcowego popycha do takich praktyk.

Jaki ekogroszek kupować?

Jeśli w wyniku możliwości budżetowych bądź za namową dobrego ducha postawiliśmy na ogrzewanie kotłem zasilanym ekogroszkiem albo zaczynamy „karierę” palacza, to będzie dużo łatwiej zdobywać doświadczenie na ekogroszku mniej kalorycznym, czyli o wartości opałowej 25-26 MJ/kg i zdolność spiekania RI

 

Luzem czy workowany?

Zakup luzem jest dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy odpowiednie pomieszczenie typu kotłownia w którym będziemy w stanie zmagazynować zapas potrzebny na cały sezon. Zakupu dokonamy maksymalnie cztery miesiące do czasu spalenia, bo po tym okresie ekogroszek traci na wartości opałowej. W tym miejscu należy pamiętać, że minął już jakiś okres od wydobycia tego węgla. I co najważniejsze - chcemy szuflować ekogroszek do zasobnika. Taki wybór może przynieść oszczędności na poziomie 100-150zł/tonę.

Jeśli zamierzamy kupić ekogroszek workowany i nie szukamy najniższej ceny, to optymalnie będzie wybrać: workowany bezpośrednio przez kopalnie – eliminuje ryzyko, że zawartość ma niższe parametry niż etykieta, upraszcza ewentualne reklamacje. Wydłużamy bezpieczny okres przechowywania, a zarazem suszenia bez utraty wartości opałowej nawet do ośmiu miesięcy.

W czasie, kiedy nasze oczekiwania dot. komfortu palenia i chęci nieustannego kontrolowania kotłowni ulegną osłabieniu możemy zastanowić się nad zmianą paliwa na bardziej komfortowe, jakimi są dla przykładu olej opałowy czy propan. Ostatnio  cena oleju opałowego w ślad za cenami ropy mocno potaniała, więc może warto rozważyć taką zmianę?

Gdzie kupować ekogroszek?

Podobnie jak w wielu innych segmentach handlu również w zakresie ekogroszku internet zmienił poziom cen na niższe. W dobie ogólnie dostępnych i tanich przesyłkach kurierskich wielu sprzedawców z powodzeniem handluje swoim opałem na terenie całego kraju. Kiedy kupujemy  węgiel workowany to często poziom usług  kurierskich (bezpośrednio w miejsce docelowe) przewyższa jakość lokalnych i często bezkonkurencyjnych składów opału.

Artykuł sponsorowany