Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Wybór dobrych grzejników łazienkowych

Bez względu na to, czy planujesz kupić nowe grzejniki łazienkowe lub też wymienić stare, to musisz wiedzieć o nich kilka rzeczy. 

Wybór dobrych grzejników łazienkowychBez względu na to, czy planujesz kupić nowe grzejniki łazienkowe lub też wymienić stare, to musisz wiedzieć o nich kilka rzeczy. Przede wszystkim do przysłowiowego lamusa odeszły grzejniki wykonane z aluminium lub żelaza, które zużywały dużo energii elektrycznej i nie zawsze dawały odpowiednią ilość ciepła. Obecnie producenci starają się łączyć funkcję pragmatyczną (energooszczędną, grzewczą) z funkcją estetyczną (wiele urządzeń pełni rolę dekoracyjną).

Rodzaje grzejników łazienkowych

Jeszcze kilka lat temu na rynku dostępnie były urządzenia wykonywane z aluminium lub żelaza, o żebrowej konstrukcji nośnej, często niepozwalającej regulować temperatury. Z kolei grzejniki łazienkowe panelowe dość długo się nagrzewały, zużywając do tego spore ilości prądu (nawet do 1500 W!). Na szczęście producenci przełamali ten wizerunkowy monopol, oferując klientom szeroki wybór modeli grzewczych, które można wykonać na zamówienie, nie wspominając o odpowiednim dopasowaniu do samej łazienki. Grzejniki łazienkowe mogą mieć nietypowe kształty (okrągłe, prostokątne, kwadratowe itp.), kolory (białe lub barwne), powierzchnię (lakierowana lub chromatyczna), a to wszystko można dopasować do ogólnego wystroju pomieszczenia (łazienka klasyczna, nowoczesna lub retro).

Jaka moc grzewcza?

Producenci przyjmują, iż średnia temperatura w łazience powinna wynosić 24 stopnie Celsjusza, co pozwala na komfortowe warunki kąpieli. Jeśli grzejniki łazienkowe mają nie tylko służyć do ogrzewania pomieszczenia, ale również do suszenia ręczników i prania, to należy wziąć urządzenie o około 10-15% większej mocy. Należy podkreślić, iż wówczas niezbędnym elementem wyposażenia jest zakup dodatkowego wieszaka, który uchroni grzejniki przed korozją spowodowaną wilgocią. Do łazienki o powierzchni do 5 metrów kwadratowych wystarczy kupić grzejnik o mocy do 500 W. Jeśli pomieszczenie znajduje się w nieocieplonym domu, posiada źle zamontowaną wentylację lub ma okno, to wówczas należy zakupić model o mocy grzewczej około 750 W. Przy wyborze konkretnego urządzenia należy podać wszelkie parametry sprzedawcy, który pomoże dopasować odpowiedni grzejnik łazienkowy do potrzeb klienta.

Gdzie montować grzejnik?

Grzejniki łazienkowe nie służą wyłącznie do ogrzewania pomieszczenia, ale pełnią dodatkowo rolę miejsca do suszenia prania, wieszania ubrań oraz spełniają funkcje dekoracyjno-estetyczne. Jeśli pomieszczenie posiada okno, to najlepiej montować grzejnik łazienkowy blisko okna, ze względu na dobrą cyrkulację powietrza. Z kolei w przypadku pomieszczeń zamkniętych należy wybrać te miejsce, w którym ucieka najwięcej ciepła, a więc koło drzwi. Montując urządzenie należy mieć na uwadze, aby nie znajdowało się blisko kratki wentylacyjnej (która będzie zasysać ciepłe powietrze i je wyprowadzać), koło prysznica, wanny i umywalki (kontakt z wodą może doprowadzić do korozji) oraz zbyt blisko podłogi (odległość powinna wynosić około 20 cm nad powierzchnią).

Więcej dowiesz się na ArtykulyGrzewcze.com