Flir Flir

Artykuł Dodaj artykuł

Ekologiczna donica – wyjątkowa dekoracja na taras, balkon lub do ogrodu

03-07-2012, 00:00

Jak zrobić drewnianą donicę ze starych desek w rustykalnym stylu?

Małe drzewko, palma lub ozdobny krzew na balkonie? To nic trudnego, wystarczy mieć odpowiednio dużą donicę. Jeśli chcesz, aby w pełni odpowiadała wymaganiom wybranej przez Ciebie rośliny, a dodatkowo idealnie komponowała się z wystrojem balkonu, to przygotuj ją samodzielnie. Na nadchodzący sezon proponujemy ekologiczną donicę wykonaną ze starych, niepotrzebnych desek. Drewno, naturalnie zmieniające swój koloryt z biegiem lat, nada Twojemu balkonowi niepowtarzalny charakter. Za pomocą kompaktowej i wygodnej w użyciu piły ręcznej Dremel DSM20 oraz wielofunkcyjnego narzędzia Dremel 3000 wykonanie takiej donicy będzie wyjątkowo proste. Wystarczy, że przygotujesz ją krok po kroku według poniższego przewodnika i w ciągu kilku godzin Twoja donica będzie gotowa.

Potrzebne narzędzia:

Piła ręczna Dremel DSM20 oraz oryginalny osprzęt i akcesoria marki Dremel:

• zacisk stolarski Dremel (2505)
• prowadnica do prostych krawędzi (dostępna w zestawie Dremel DSM20-3/4)
• prowadnica do cięć ukośnych (DSM840)
• uniwersalna węglikowa tarcza tnąca (DSM500)

Narzędzie wielofunkcyjne Dremel 3000 oraz oryginalny osprzęt i akcesoria marki Dremel:

• uchwyt uniwersalny (4486)
• zestaw wierteł do drewna (636)
• zestaw tarcz ściernych EZ SpeedClic (SC413)

Potrzebne materiały:

• 82 wkręty samowiercące do drewna o średnicy 4 mm i długości 65 mm
• Szpachla do drewna w odpowiednim kolorze
• Śrubokręt ręczny lub elektryczna wkrętarka
• 5 szerokich desek o długości 4 m i grubości 38 mm, z których wytniesz następujące elementy:
• 6 desek o długości 60 cm (boki szersze)
• 8 desek o długości 52,4 cm (boki węższe i dno)
• 4 listwy o wymiarach 38 mm x 38 mm x 700 mm (nogi/wsporniki boków)
• 4 listwy o wymiarach 38 mm x 38 mm x 448 mm (wsporniki dna)
• 4 listwy o wymiarach 76 mm x 38 mm x 600 mm na końcach ucięte pod kątem 45o (górny rant)
• Gruba folia do wyłożenia donicy od środka

Krok 1

Zacznij od wycięcia z pięciu szerokich desek wszystkich niezbędnych elementów (patrz: lista potrzebnych materiałów). Idealna do tego typu prac będzie piła ręczna Dremel DSM20 z zamontowaną uniwersalną węglikową tarczą tnącą (DSM500). Narzędzie to jest bardzo wygodne w użyciu, a wykonane nim cięcia są idealnie równe i gładkie.

Po obu stronach szerokich drewnianych desek zaznacz wymiary wszystkich boków donicy. W narzędziu Dremel DSM20 ustaw głębokość cięcia na 20 mm. Następnie używając zacisku stolarskiego (2505) zaciśnij przedmiot o prostej krawędzi, np. listwę lub inną deskę wzdłuż narysowanych linii (patrz: zdjęcie powyżej). Będzie to Twoja prowadnica, która pomoże Ci wykonać idealnie proste cięcia. Teraz rozpocznij cięcie po jednej stronie deski (deska nie zostanie jeszcze przecięta – głębokość cięcia jest mniejsza niż grubość deski). Następnie przekręć deskę na drugą stronę, ponownie zamontuj listwę prowadnicy i dokończ cięcie wzdłuż tej samej linii. Przed rozpoczęciem cięcia sprawdź, czy linie z obu stron deski pokrywają się ze sobą.

W analogiczny sposób przygotuj pozostałe elementy, które będą stanowić boki donicy. Ich dokładne wymiary możesz w każdej chwili sprawdzić w liście potrzebnych materiałów.

Krok 2

Teraz przygotuj kolejne listwy, z których wykonasz wsporniki boków (jednocześnie będące nogami donicy) oraz wsporniki dna donicy.

Do tego celu także użyj piły ręcznej Dremel DSM20 z uniwersalną węglikową tarczą tnącą (DSM500) oraz prowadnicy do cięcia prostego znajdującej się w zestawie z Dremel DSM20.

Pamiętaj, by trzymać się wymiarów podanych na naszej liście.

Krok 3

Aby przygotować ranty donicy najpierw przytnij deski do odpowiedniej szerokości i długości (76 mm x 600 mm) używając piły ręcznej Dremel DSM20 z zamontowaną uniwersalną węglikową tarczą tnącą (DSM500) i prowadnicą do cięć prostych.

Następnie zamontuj prowadnicę do cięć ukośnych (DSM840) i utnij wszystkie końce rantów pod kątem 45°.

 

 

Krok 4

Gdy wykonasz już wszystkie drewniane elementy konstrukcji donicy, możesz rozpocząć ich montaż. W tym celu na wspornikach donicy zaznacz miejsca, w które wkręcisz wkręty – po dwa punkty na każdą przykręcaną deskę.

Na nogach, które jednocześnie są wspornikami boków, zaznacz 12 punktów – po 6 na dwóch przystających do siebie bokach. Na wspornikach dna zaznacz 8 punktów – po 4 na dwóch bokach przystających. Teraz w zaznaczonych punktach wywierć otwory. Użyj do tego narzędzia wielofunkcyjnego Dremel 3000 i wierteł do drewna o średnicy 4 mm (636).

Krok 5

Złóż jeden bok donicy wykorzystując trzy deski o długości 52,4 cm i dwie nogi – wsporniki boków. Połóż deski na płaskiej powierzchni, wyrównaj je i ściśnij mocno tak, by idealnie przylegały do siebie. Następnie weź dwie nogi – wsporniki boków i ułóż je idealnie równo na brzegach złączonych desek, wzdłuż ich krawędzi (patrz rysunek obok). Teraz używając śrubokrętu lub wkrętarki elektrycznej połącz wsporniki z deskami – wkręć wkręty o średnicy 4 mm i długości 65 mm we wszystkie nawiercone wcześniej otwory. W analogiczny sposób skręć drugi bok donicy o szerokości 52,4 cm.

Krok 6

Weź trzy deski o długości 600 mm, które utworzą kolejny bok donicy. Ułóż je na płaskiej powierzchni, tak jak poprzednio. Wyrównaj je i mocno dociśnij tak, by nie było między nimi żadnych szpar. Teraz weź jeden z dwóch skręconych wcześniej boków o szerokości 52,4 cm i postaw go pionowo na brzegu leżących desek. Sprawdź czy dwa boki są połączone idealnie równo i skręć je ze sobą wkrętami. Użyj do tego śrubokrętu lub wkrętarki elektrycznej. Powtórz te czynności przygotowując drugim bok o szerokości 52,4 cm.

Teraz na płaskiej powierzchni połóż pozostałe trzy deski o szerokości 600 mm, dociśnij je mocno i wyrównaj. Postaw na nich trzy połączone ze sobą boki i wkręć odpowiednią liczbę wkrętów.

Krok 7

Kolejne zadanie, które musisz wykonać to przygotowanie dna donicy. Weź cztery wsporniki dna i pojedynczo połóż je wewnątrz donicy przy każdym z boków. Wyrównaj brzegi tak, by idealnie przylegały do dolnych krawędzi i przykręć wsporniki do ścianek donicy. Teraz weź dwie deski o szerokości 52,4 cm, ułóż je równo na wspornikach dna i przykręć je.

Krok 8

Zostało już tylko przymocowanie górnego rantu donicy. Weź cztery listwy o długości 600 mm, których końce wcześniej uciąłeś pod kątem 45o i zaznacz na nich punkty, w które wkręcisz pozostałe wkręty. Następnie nawierć otwory używając urządzenia wielofunkcyjnego Dremel 3000 i wiertła do drewna o średnicy 4 mm (636). Przyłóż równo pierwszą listwę do obrzeża donicy i wkręć wkręty. Powtórz tę czynność z pozostałymi trzema listwami. Teraz wypełnij otwory pozostałe w miejscach wkrętów szpachlą do drewna w odpowiednim kolorze. Gdy szpachla wyschnie, wyrównaj powierzchnię używając narzędzia wielofunkcyjnego Dremel 3000 z zamontowaną tarczą ścierną EZ SpeedClic (SC413).

Krok 9

Wyłóż wnętrze donicy grubą folią ochronną i nasyp ziemi ogrodowej o dobrej jakości. Twoja donica jest już gotowa, wystarczy tylko zasadzić w niej wybraną przez Ciebie roślinę i ustawić ją na balkonie lub w ogrodzie.

Gotowy projekt:

 

Podobne artykuły