Artykuł Dodaj artykuł

Ekologiczna donica – wyjątkowa dekoracja na taras, balkon lub do ogrodu

Małe drzewko, palma lub ozdobny krzew na balkonie? To nic trudnego, wystarczy mieć odpowiednio dużą donicę.

Jak zrobić drewnianą donicę ze starych desek w rustykalnym stylu?

Małe drzewko, palma lub ozdobny krzew na balkonie? To nic trudnego, wystarczy mieć odpowiednio dużą donicę. Jeśli chcesz, aby w pełni odpowiadała wymaganiom wybranej przez Ciebie rośliny, a dodatkowo idealnie komponowała się z wystrojem balkonu, to przygotuj ją samodzielnie. Na nadchodzący sezon proponujemy ekologiczną donicę wykonaną ze starych, niepotrzebnych desek. Drewno, naturalnie zmieniające swój koloryt z biegiem lat, nada Twojemu balkonowi niepowtarzalny charakter. Za pomocą kompaktowej i wygodnej w użyciu piły ręcznej Dremel DSM20 oraz wielofunkcyjnego narzędzia Dremel 3000 wykonanie takiej donicy będzie wyjątkowo proste. Wystarczy, że przygotujesz ją krok po kroku według poniższego przewodnika i w ciągu kilku godzin Twoja donica będzie gotowa.

Potrzebne narzędzia:

Piła ręczna Dremel DSM20 oraz oryginalny osprzęt i akcesoria marki Dremel:

• zacisk stolarski Dremel (2505)
• prowadnica do prostych krawędzi (dostępna w zestawie Dremel DSM20-3/4)
• prowadnica do cięć ukośnych (DSM840)
• uniwersalna węglikowa tarcza tnąca (DSM500)

Narzędzie wielofunkcyjne Dremel 3000 oraz oryginalny osprzęt i akcesoria marki Dremel:

• uchwyt uniwersalny (4486)
• zestaw wierteł do drewna (636)
• zestaw tarcz ściernych EZ SpeedClic (SC413)

Potrzebne materiały:

• 82 wkręty samowiercące do drewna o średnicy 4 mm i długości 65 mm
• Szpachla do drewna w odpowiednim kolorze
• Śrubokręt ręczny lub elektryczna wkrętarka
• 5 szerokich desek o długości 4 m i grubości 38 mm, z których wytniesz następujące elementy:
• 6 desek o długości 60 cm (boki szersze)
• 8 desek o długości 52,4 cm (boki węższe i dno)
• 4 listwy o wymiarach 38 mm x 38 mm x 700 mm (nogi/wsporniki boków)
• 4 listwy o wymiarach 38 mm x 38 mm x 448 mm (wsporniki dna)
• 4 listwy o wymiarach 76 mm x 38 mm x 600 mm na końcach ucięte pod kątem 45o (górny rant)
• Gruba folia do wyłożenia donicy od środka

Krok 1

Zacznij od wycięcia z pięciu szerokich desek wszystkich niezbędnych elementów (patrz: lista potrzebnych materiałów). Idealna do tego typu prac będzie piła ręczna Dremel DSM20 z zamontowaną uniwersalną węglikową tarczą tnącą (DSM500). Narzędzie to jest bardzo wygodne w użyciu, a wykonane nim cięcia są idealnie równe i gładkie.

Po obu stronach szerokich drewnianych desek zaznacz wymiary wszystkich boków donicy. W narzędziu Dremel DSM20 ustaw głębokość cięcia na 20 mm. Następnie używając zacisku stolarskiego (2505) zaciśnij przedmiot o prostej krawędzi, np. listwę lub inną deskę wzdłuż narysowanych linii (patrz: zdjęcie powyżej). Będzie to Twoja prowadnica, która pomoże Ci wykonać idealnie proste cięcia. Teraz rozpocznij cięcie po jednej stronie deski (deska nie zostanie jeszcze przecięta – głębokość cięcia jest mniejsza niż grubość deski). Następnie przekręć deskę na drugą stronę, ponownie zamontuj listwę prowadnicy i dokończ cięcie wzdłuż tej samej linii. Przed rozpoczęciem cięcia sprawdź, czy linie z obu stron deski pokrywają się ze sobą.

W analogiczny sposób przygotuj pozostałe elementy, które będą stanowić boki donicy. Ich dokładne wymiary możesz w każdej chwili sprawdzić w liście potrzebnych materiałów.

Krok 2

Teraz przygotuj kolejne listwy, z których wykonasz wsporniki boków (jednocześnie będące nogami donicy) oraz wsporniki dna donicy.

Do tego celu także użyj piły ręcznej Dremel DSM20 z uniwersalną węglikową tarczą tnącą (DSM500) oraz prowadnicy do cięcia prostego znajdującej się w zestawie z Dremel DSM20.

Pamiętaj, by trzymać się wymiarów podanych na naszej liście.

Krok 3

Aby przygotować ranty donicy najpierw przytnij deski do odpowiedniej szerokości i długości (76 mm x 600 mm) używając piły ręcznej Dremel DSM20 z zamontowaną uniwersalną węglikową tarczą tnącą (DSM500) i prowadnicą do cięć prostych.

Następnie zamontuj prowadnicę do cięć ukośnych (DSM840) i utnij wszystkie końce rantów pod kątem 45°.

 

 

Krok 4

Gdy wykonasz już wszystkie drewniane elementy konstrukcji donicy, możesz rozpocząć ich montaż. W tym celu na wspornikach donicy zaznacz miejsca, w które wkręcisz wkręty – po dwa punkty na każdą przykręcaną deskę.

Na nogach, które jednocześnie są wspornikami boków, zaznacz 12 punktów – po 6 na dwóch przystających do siebie bokach. Na wspornikach dna zaznacz 8 punktów – po 4 na dwóch bokach przystających. Teraz w zaznaczonych punktach wywierć otwory. Użyj do tego narzędzia wielofunkcyjnego Dremel 3000 i wierteł do drewna o średnicy 4 mm (636).

Krok 5

Złóż jeden bok donicy wykorzystując trzy deski o długości 52,4 cm i dwie nogi – wsporniki boków. Połóż deski na płaskiej powierzchni, wyrównaj je i ściśnij mocno tak, by idealnie przylegały do siebie. Następnie weź dwie nogi – wsporniki boków i ułóż je idealnie równo na brzegach złączonych desek, wzdłuż ich krawędzi (patrz rysunek obok). Teraz używając śrubokrętu lub wkrętarki elektrycznej połącz wsporniki z deskami – wkręć wkręty o średnicy 4 mm i długości 65 mm we wszystkie nawiercone wcześniej otwory. W analogiczny sposób skręć drugi bok donicy o szerokości 52,4 cm.

Krok 6

Weź trzy deski o długości 600 mm, które utworzą kolejny bok donicy. Ułóż je na płaskiej powierzchni, tak jak poprzednio. Wyrównaj je i mocno dociśnij tak, by nie było między nimi żadnych szpar. Teraz weź jeden z dwóch skręconych wcześniej boków o szerokości 52,4 cm i postaw go pionowo na brzegu leżących desek. Sprawdź czy dwa boki są połączone idealnie równo i skręć je ze sobą wkrętami. Użyj do tego śrubokrętu lub wkrętarki elektrycznej. Powtórz te czynności przygotowując drugim bok o szerokości 52,4 cm.

Teraz na płaskiej powierzchni połóż pozostałe trzy deski o szerokości 600 mm, dociśnij je mocno i wyrównaj. Postaw na nich trzy połączone ze sobą boki i wkręć odpowiednią liczbę wkrętów.

Krok 7

Kolejne zadanie, które musisz wykonać to przygotowanie dna donicy. Weź cztery wsporniki dna i pojedynczo połóż je wewnątrz donicy przy każdym z boków. Wyrównaj brzegi tak, by idealnie przylegały do dolnych krawędzi i przykręć wsporniki do ścianek donicy. Teraz weź dwie deski o szerokości 52,4 cm, ułóż je równo na wspornikach dna i przykręć je.

Krok 8

Zostało już tylko przymocowanie górnego rantu donicy. Weź cztery listwy o długości 600 mm, których końce wcześniej uciąłeś pod kątem 45o i zaznacz na nich punkty, w które wkręcisz pozostałe wkręty. Następnie nawierć otwory używając urządzenia wielofunkcyjnego Dremel 3000 i wiertła do drewna o średnicy 4 mm (636). Przyłóż równo pierwszą listwę do obrzeża donicy i wkręć wkręty. Powtórz tę czynność z pozostałymi trzema listwami. Teraz wypełnij otwory pozostałe w miejscach wkrętów szpachlą do drewna w odpowiednim kolorze. Gdy szpachla wyschnie, wyrównaj powierzchnię używając narzędzia wielofunkcyjnego Dremel 3000 z zamontowaną tarczą ścierną EZ SpeedClic (SC413).

Krok 9

Wyłóż wnętrze donicy grubą folią ochronną i nasyp ziemi ogrodowej o dobrej jakości. Twoja donica jest już gotowa, wystarczy tylko zasadzić w niej wybraną przez Ciebie roślinę i ustawić ją na balkonie lub w ogrodzie.

Gotowy projekt:

 

Podobne artykuły