Artykuł Dodaj artykuł

YAWAL Sun Protection – oszczędność energii i komfort użytkowników budynków.

Ostatnie upały jakie nawiedziły Polskę wielu użytkownikom budynków komercyjnych uświadomiły jak wielkim udogodnieniem jest klimatyzacja. Pomimo prażącego słońca temperatury wewnątrz zazwyczaj nie przekraczają 25 stopni. Tego typu pogoda to koszmar dla osób zarządzających budynkiem.

Logo Yawal

Ostatnie upały jakie nawiedziły Polskę wielu użytkownikom budynków komercyjnych uświadomiły jak wielkim udogodnieniem jest klimatyzacja.

Pomimo prażącego słońca temperatury wewnątrz zazwyczaj nie przekraczają 25 stopni. Tego typu pogoda to koszmar dla osób zarządzających budynkiem. Rachunki za energię zużytą na chłodzenie gwałtownie rosną. Wiadomo bowiem, że schłodzenie budynku jest operacją droższą od jego ogrzania. Rozwiązaniem jest stosowanie produktów wchodzących w skład systemu YAWAL Sun Protection.

Oprócz niewątpliwej zalety jaką jest ochrona budynku przed promieniowaniem słonecznym kolejną równie ważną jest zmniejszenie docierającego do wnętrza światła, produkty tego typu pozwalają też uniknąć efektu „oślepienia” pracujących blisko okna osób. Zamontowane na elewacji budynku konstrukcje przeciwsłoneczne (np. typu łamacze światła) ewidentnie wzbogacają bryłę budynku, co czyni go znacznie bardziej atrakcyjnym z architektonicznego punktu widzenia.

Nowy produkt adresowany jest nie tylko do dotychczasowych Klientów YAWAL, czyli producentów stolarki aluminiowej, ale także do firm z szeroko rozumianej branży osłonowej (producentów rolet, bram itp.), stanowi bowiem naturalne połączenie ofert obu tych grup producentów.

Obecnie system YAWAL Sun Protection można podzielić na trzy zasadnicze grupy:

• Łamacze światła – wersja stała

Przez nazwę łamacze światła rozumiemy malowane proszkowo profile aluminiowe o przekroju soczewki, zamontowane na fasadzie lub elewacji budynku za pomocą systemowych słupków i wsporników. Profile te mogą być zainstalowane pod różnymi kątami w stosunku do kąta padania światła, w zależności od wymagania użytkownika.

• Łamacze światła – wersja ruchoma

Ruchome łamacze światła to rozwiązanie bardziej zaawansowane w stosunku do wersji stałej. Pozwala dowolnie sterować położeniem profili osłonowych. Ruch lameli realizowany jest za pomocą odpowiednio zamontowanych silników liniowych współpracujących z różnego typu urządzeniami sterującymi. Odpowiednie rozmieszczenie łamaczy światła na konstrukcji wsporczej daje możliwość uzyskania kurtyny, która daje efekt całkowitego zaciemnienia pomieszczenia (np. sala konferencyjna).

• Żaluzje fasadowe

Instalowane na elewacji budynku bądź też bezpośrednio montowane na oknach konstrukcje lamelowe. Istnieje możliwość ich montażu na wieszakach systemowych bądź też w specjalnej ramie. Wyroby te stosuje się w celu ograniczenia dostępu do wnętrza budynku nadmiaru światła, ale też jako elementy maskujące urządzenia techniczne (klimatyzatory itp.).

Wraz z innymi systemami firmy YAWAL nowy produkt został już wykorzystany przy projektowaniu i budowie fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim. Przy współpracy firmy wykonawczej ARTON zastosowano tam system fasadowy FA 50, do którego zamocowano łamacze światła w wersji stałej i ruchomej YAWAL SUN PROTECTION. Oprócz tego podczas realizacji korzystano z systemów PBI 40 i TM62 (ścianki działowe, okna i drzwi).

Zastosowane na budynku łamacze światła mają profil soczewkowy o szerokości 240 mm. Całą konstrukcją steruje automatyczny systemem działający w oparciu o czujniki natężenia światła słonecznego. Przekroczenie założonej wartości natężenia światła powoduje automatyczny ruch lameli soczewkowych, które ogranicza dopływ światła do wnętrza budynku.

Cała realizacja doskonale wpisuje się w istniejącą na rynku tendencję, aby urządzenia działające w budynku tworzyły zintegrowany system pozwalający na zapewnienie optymalnych warunków pracy ludzi wewnątrz budynku, przy równoczesnej dbałości o koszty (oszczędność energii elektrycznej).
Kolejnym krokiem w rozwoju tego typu produktów jest umieszczanie na lamelach ogniw fotowoltaicznych które nie tylko ograniczają koszty klimatyzacji ale same generują tanią energię elektryczną.

Oferta firmy YAWAL S.A. ulega ciągłemu rozwojowi. Wraz z Klientami, Architektami i Inwestorami wdrażane są nowe rozwiązania. Firma uczestniczy w procesie tworzenia od momentu projektu technicznego, poprzez wytłoczenie i pomalowanie profili aluminiowych aż do uzyskania końcowego produktu zgodnego z oczekiwaniami Klientów.

Artykuł został dodany przez firmę

YAWAL S.A.

Yawal S.A. jest jednym z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce. Nasze systemy przeznaczone są do produkcji ścian osłonowych, różnorodnych okien, drzwi i nietypowych konstrukcji przestrzennych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.