15-09-2010, 00:00
![]() |
| fot. LARS |
Ergonomiczne i nowocześnie urządzone biuro z pewnością sprzyja efektywnej pracy. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który istotnie wpływa na nasze samopoczucie i kondycję w biurze, w którym spędzamy od kilku do kilkunastu godzin w ciągu dnia. To komfort cieplny. Specjaliści podpowiadają, w jaki sposób kształtować optymalny klimat przestrzeni biurowej.
Obecnie obserwuje się istotne zmiany jakościowe w charakterze pracy biurowej. Przestrzeń biurowa to dziś bardzo często przestrzeń otwarta, w której przebywa jednocześnie od kilku do kilkudziesięciu czy nawet kilkuset pracowników. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków do pracy. Na optymalne środowisko pracownicze składa się wiele czynników.
![]() |
| fot. LARS |
Praca biurowa to niemal wyłącznie praca przy komputerze. Aby minimalizować negatywne dla zdrowia skutki długiego siedzenia przy biurku i przed monitorem, właściciele i administratorzy biurowców inwestują w ergonomiczne sprzęty i meble, dobre oświetlenie, a także odpowiednio wyposażone przestrzenie socjalne i te, przeznaczone do odpoczynku.
- Jednak nawet najbardziej komfortowo urządzone biuro czy sala konferencyjna nie zapewnią efektywnej pracy zwłaszcza, jeśli będzie w nim gorąco i duszno – tłumaczy Agnieszka Fabiś, specjalista ds. klimatyzacji w firmie LARS, producenta regulatorów temperatury AURATON oraz klimatyzatorów FUJIAIRE.
![]() |
| fot. LARS |
Latem, gdy pomieszczenia szybko się nagrzewają, wysoka temperatura szybciej powoduje zmęczenie i znużenie pracowników, a nawet ich rozdrażnienie. W nowoczesnych budynkach biurowych okna często są zbyt szczelne, a niektórych w ogóle nie można otwierać. Poza tym, samo wietrzenie pomieszczeń na niewiele się zdaje, gdy temperatura za oknem osiąga poziom 30°C i więcej.
Wtedy jedynym rozwiązaniem okazuje się klimatyzacja. Choć urządzenia klimatyzacyjne w biurach powoli stają się standardem, prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy podczas upałów przestaje działać. – Aby klimatyzacja nie była jedynie przyczyną frustracji pracowników, należy o nią dbać. Tylko dobrze utrzymane urządzenia mogą właściwie spełniać swoją rolę, nie generując przy tym niepotrzebnych i wysokich nakładów finansowych na naprawę czy nawet wymianę – podkreśla Agnieszka Fabiś.
![]() |
| fot. LARS |
By nie było za późno
Decyzję o montażu klimatyzacji w nowych biurowcach podejmuje się zwykle na tym etapie inwestycji, w którym planowane są również pozostałe instalacje, jak ogrzewanie czy wentylacja. Dlatego naprawa lub wymiana klimatyzacji, która funkcjonuje od początku, jako element całego systemu odpowiedzialnego za komfort cieplny w budynku, może stanowić bardzo poważny problem. Kiedy klimatyzacja przestaje chłodzić, zwykle jest to kwestia wyczyszczenia lub wymiany filtrów. Zdarza się jednak, że powodem jest brak czynnika chłodzącego w urządzeniu.
Czasem wystarczy go po prostu uzupełnić. Ale najczęstszą przyczyną ubytków gazu chłodniczego są wszelkie nieszczelności, jakie pojawiają się w układzie nieodpowiednio utrzymywanej klimatyzacji. Wówczas mamy do czynienia z poważną awarią, która kończy się zazwyczaj wymianą całego systemu klimatyzacyjnego. Nieszczelności mogą bowiem pojawić się wszędzie i zwykle bardzo trudno je zlokalizować.
![]() |
| fot. LARS |
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Stara jak świat zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć - nabiera więc ogromnego znaczenia również w przypadku klimatyzatorów. - Aby urządzenia klimatyzacyjne w pomieszczeniach biurowych funkcjonowały bez zarzutu przez długi czas, należy systematycznie poddawać je konserwacji. W tym celu najlepiej poprosić o pomoc fachowców, którzy regularnie będą sprawdzać czystość filtrów, a w razie potrzeby wymienią je – wyjaśnia Agnieszka Fabiś. Kontrola jakości i kondycji klimatyzacji pozwoli zapewnić pracownikom biura odpowiednią temperaturę, a także stale dostarczane czyste i świeże powietrze. Racjonalne korzystanie z urządzeń może ponadto poprawić efektywność i energooszczędność ich pracy. W praktyce oznacza to jednak konieczność uwzględnienia kilku ważnych zasadach użytkowania. – Po pierwsze, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie powinna być większa niż 5-8°C. Po drugie, optymalna temperatura do pracy powinna mieścić się w przedziale 23-26°C. Po trzecie, gdy otwieramy okna - wyłączajmy klimatyzację! – tłumaczy Agnieszka Fabiś. Jeśli będziemy pamiętać o tych warunkach, unikniemy nie tylko strat energii, ale również niepotrzebnych przeziębień i kataru.
Komentarze