Artykuł Dodaj artykuł

Cięcie laserowe – nowoczesne rozwiązanie dla wymagających klientów

10-09-2019, 02:00

Usługi związane z cięciem laserowym stanowią obecnie jedną z najpopularniejszych, najszybszych i najdokładniejszych technik wykorzystywanych do otrzymania dokładnie wyciętych detali. Tego typu cięcie wykonywane jest na różnych materiałach zarówno metalowych, jak i niemetalowych. Elementy wycinane za pomocą lasera w szczególności cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, którzy cenią sobie precyzję wykonania oraz pełną zgodność wyrobów z ich komputerowym wzorem.

Cięcie laserowe – nowoczesne rozwiązanie dla wymagających klientów

Cięcie laserem – charakterystyka procesu

Sam proces składający się na cięcie laserowe jest jednym ze zjawisk zaliczanych do rozdzielania termicznego. Cięcie wykonywane z pomocą lasera jest procesem, w którym energia wiązki laserowej – ciągłej bądź impulsowej – powoduje albo samo stopienie ciętego materiału w szczelinie cięcia, lub też jednoczesne stopienie i odparowanie, bądź stopienie i spalanie ciętego materiału. W czasie, kiedy promień laserowy styka się z określonym elementem, przenoszona jest na niego znaczna część energii świetlnej. Aspekt ten umożliwia  wykonywanie precyzyjnych nacięć, a tym samym świadczenie profesjonalnej obróbki. Ponadto, oprogramowanie komputerowe umożliwia zoptymalizowanie całego procesu cięcia po to, aby maksymalnie zużyć arkusz blachy oraz pozyskać wysokiej jakości wyrób końcowy. Warto także zaznaczyć, iż przez swoją specyfikę, usługi cięcia laserowego są doskonałym wyborem nie tylko dla przedsiębiorców działających w różnych branżach, ale także dla klientów indywidualnych.

Cięcie laserem blach i metali – metody obróbki

Wykorzystanie lasera w procesie cięcia zarówno blach może być realizowane na kilka różnych sposobów. Można wśród nich wyróżnić trzy główne rodzaje cięcia, tj.:

  • cięcie w stanie ciekłym – w którym najczęściej wykorzystuje się argon bądź azot, co daje możliwość bardzo precyzyjnego oczyszczenia ciętej powierzchni;
  • cięcie reaktywne – w którym stosuje się albo strumień tlenu, albo mieszaninę chemiczną zawierają argon i tlen. W ramach powstającego podczas tego procesu ciepła, cięcie laserowe poprzez wypalanie jest bardziej wydajne, niż odrębne metody obróbki;
  • cięcie z wykorzystaniem pęknięć – w którym stosuje się wiązki laserowe doprowadzające określoną część metalu do bardzo wysokiej temperatury. Inaczej opisywany sposób można nazwać obróbką opierającą się na formowaniu przerw w materiale.

Cięcie z wykorzystaniem lasera – unikalne właściwości

Obróbka materiałowa z wykorzystaniem właściwości lasera stanowi jedną z alternatyw dla konwencjonalnych sposobów obchodzenia się z różnymi rodzajami tworzyw. Jest ona wykorzystywana dla szerokiego zakresu materiałów – począwszy od metali, ceramiki, a na materiałach kompozytowych kończąc. Energia emitowana przez laser posiada wiele unikalnych właściwości, przykładowo jest monochromatyczna oraz wykazuje niezwykle wysoką spójność czasową i przestrzenną. Dodatkowo, światło lasera może być kształtowane w bardzo wąskie wiązki co sprawia, że może się skupiać na niewielkich powierzchniach. Z tego też względu, niewątpliwą zaletą wykorzystywania lasera jest możliwość skutecznej kontroli głębokości realizowanych cięć oraz ilości emitowanej energii. Obróbka laserowa jest zatem odpowiednia dla precyzyjnej mikroobróbki, z uwagi na możliwość wykonywania skomplikowanych założeń projektowych.

Wycinanie laserem – perfekcyjny wyrób końcowy

W dzisiejszych czasach za technologię, która wychodzi naprzeciw stale zmieniającym się oczekiwaniom wymagających klientów, uważa się laser oraz jego wykorzystanie w przemyśle metalowym. Pracując z energią lasera można ciąć różnego typu materiały. Cały proces odbywa się szybko oraz z dużą precyzją. Urządzenie laserowe realizuje dokładnie to, co zostało wcześniej opracowane i zaprogramowane. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w projekcie można uwzględnić wycięcie nawet bardzo drobnych czy też urozmaiconych kształtów. To właśnie sprawia, iż cięcie blach za pomocą lasera gwarantuje doskonały wyrób końcowy. Ponadto, wysoki poziom jakości krawędzi likwiduje potrzebę dalszej obróbki, związanej z ich wykańczaniem. Cięcie laserowe jest zatem idealnym wyborem w przypadku potrzeby uzyskania niestandardowych elementów o finezyjnych kształtach.

Obróbka laserowa – gwarancja całkowitego zadowolenia klienta

Współczesne przedsiębiorstwa mają świadomość tego, iż każde zlecenie jest inne oraz wymaga wykorzystania odpowiednich rozwiązań, a także nowoczesnych technologii. Usługi cięcia laserem rzetelnie oraz dokładnie świadczy przedsiębiorstwa Fabryka 4x4. Nowoczesny i stale rozbudowywany park maszynowy umożliwia firmie całkowite dopasowanie rodzaju cięcia laserowego do wymagań klientów. Fabryka 4x4 oferuje kompleksowe usługi związane z obróbką metali, a także zajmuje się produkcją sprzętu off-roadowego. Dzięki ugruntowanej pozycji na rynku Fabryka 4x4 realizuje usługi na najwyższym poziomie, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnej ceny.

Podobne artykuły