Artykuł Dodaj artykuł

Aluminium – jak frezować coraz bardziej popularny w budownictwie materiał?

29-08-2019, 02:00

PROCUTTER - frez do aluminium

Aluminium to materiał, który zyskuje coraz większe znaczenie i coraz chętniej wykorzystywany jest także w budownictwie.

Aluminium – cechy i zalety

Aluminiowa konstrukcja jest lekka, a jednocześnie trwała, nie bez znaczenia są również walory estetyczne tego materiału.

Najczęstsze zastosowanie aluminium

Istotną cechą aluminium jest jego plastyczność – to ona sprawia, że jest to wymarzony materiał do produkcji profilów konstrukcyjnych. Coraz częściej więc możemy spotkać w nowoczesnym budownictwie konstrukcje wykonane z aluminium –to stolarka  okienna,  zabudowa oranżerii , drzwi balkonowych i tarasowych, bram garażowych.

Aluminium – największe zalety

Dla użytkownika niezwykle ważne są walory użytkowe aluminium – jest niepalne, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć i promieniowanie słoneczne. Materiał nie ulega korozji, jest łatwy w konserwacji i utrzymaniu czystości. Ważne jest również to, że to materiał, który jest przyjazny dla środowiska – podlega recyklingowi i możliwe jest jego ponowne przetworzenie.

Rodzaje stopów aluminium

Oprócz czystego aluminium, które ma niskie właściwości wytrzymałościowe i bardzo dużą plastyczność, najczęściej wykorzystywane są stopy aluminium. Stopy aluminium mają najczęściej w swoim składzie takie pierwiastki, jak: miedź, krzem, mangan, magnez, magnez + krzem, cynk, i inne.

Dzięki dodatkom innych metali, stopy zmieniają swoje własności i dzięki temu możemy otrzymać materiały o różnych cechach: nieutwardzalne lub utwardzalne, odlewnicze lub do obróbki plastycznej. Znajdują wtedy swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu – od budownictwa,  poprzez przemysł maszynowy, spożywczy, stoczniowy, po branże  górniczą, chemiczną i automotive.

O czym należy pamiętać podczas frezowania aluminium?

Produkcja elementów wykonanych z materiałów zawierających aluminium często polega na wykonywaniu operacji frezowania. Frezowanie odbywa się przy pomocy różnego typu maszyn  frezujących. Należą do nich plotery – 5-osiowe centra obróbkowe CNC oraz obrabiarki CNC. Maszyny te różnią się mocowaniem elementu obrabianego i narzędzi oraz mocą wrzeciona, a co za tym idzie, dostępnym momentem obrotowym. Ma to zasadniczy wpływ na dobór odpowiedniego narzędzia.

Jak przebiega frezowanie aluminium?

Aluminium frezuje się, używając dużych prędkości obrotowych (nawet do 25 tys. obr/min) i dużych posuwów. Obróbka tą metodą wymaga użycia odpowiednich narzędzi, które pozwolą na właściwe odprowadzenie wióra, a także uzyskanie odpowiedniej jakości powierzchni oraz zakładanych wymiarów.

Należy również pamiętać, że rodzaj stopu i stan jego utwardzenia znacząco wpływają na zachowanie się materiału podczas skrawania, a także na jego twardość, która jest głównym czynnikiem doboru warunków obróbki. Najlepszą skrawalność wykazują materiały utwardzane do przeróbki plastycznej oraz stopy odlewnicze o zawartości krzemu poniżej 12%. Czyste aluminium i niskostopowe materiały do przeróbki plastycznej charakteryzują się dużą ciągliwością, a także niewielką twardością, są więc trudne w obróbce z niskimi parametrami skrawania. Najtrudniejsze w obróbce są stopy odlewnicze o zawartości krzemu powyżej 12% – wytrącenia krzemu powodują szybsze zużycie freza.

Podczas frezowania aluminium istotna jest także kontrola temperatury – mimo dobrej przewodności cieplnej, lokalny wzrost temperatury może doprowadzić do zmian w strukturze lub miejscowego topienia materiału. Prowadzi to najczęściej do zaklejenia freza i jego zniszczenia.

Frez do aluminium – najlepszy wybór

W obróbce frezowania aluminium sprawdzają się trzpieniowe frezy VHM, wykonane z węglika spiekanego. Do frezowania aluminium używane są najczęściej  frezy jedno- lub dwuostrzowe, a nawet trzyostrzowe. W geometrii freza przeznaczonego do obróbki aluminium istotne są geometria ostrza narzędzia i konstrukcja kanału wiórowego. Ponieważ wiór aluminiowy jest dość długi, bardzo ciągliwy, a także trudno łamliwy i splątany, należy kontrolować proces powstawania, kształtowania i odprowadzania wiórów, aby nie dopuścić do zarysowań powierzchni obrabianej i utraty precyzji obróbki. Ilość ostrzy dobiera się indywidualnie do procesu – najczęściej frezy trzyostrzowe pozwalają na osiągnięcie najlepszej wydajności i najlepszej jakości powierzchni.

Jeżeli nadal nie mamy pewności, jaki najlepszy będzie frez do aluminium, sklep pod adresem https://sklep.toolswro.com.pl jest doskonałym miejscem do znalezienia odpowiednich narzędzi. Frezy VHM marki Procutter są oferowane w sklepie online. W razie problemów z samodzielnym doborem narzędzia skontaktuj się z naszymi inżynierami – pomożemy w doborze właściwego rozwiązania.

Podobne artykuły