Flir
Miejsce reklamowe Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE Sp. z o.o.	Test-Therm Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Czujniki w nowoczesnym domu

13-08-2019, 02:00

Zamontowanie odpowiednich czujników w domu pozwala zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacją, które mogą przyczynić się do utraty domu czy mieszkania wraz z jego wyposażeniem. Ponadto wystąpienie takich incydentów jak pożar lub rozprzestrzenienie się czadu we wnętrzu domu może stanowić ogromne zagrożenie dla domowników. Jakie czujniki warto zamontować w domu oraz czym należy kierować się podczas ich wyboru?

Czujniki w nowoczesnym domu

Nowoczesne zabezpieczenia domu

Detektory wykrywają zagrożenie oraz bardzo szybko informują domowników o zaistniałym incydencie. Najważniejszą jednak ochroną przed utlenianiem się gazu lub pożarem jest prewencja, czyli systematyczny przegląd najistotniejszych instalacji w domu. Niestety nie jest ona gwarancją zapobiegnięcia niebezpiecznym wydarzeniom losowym, dlatego też warto zdecydować się na zakup najważniejszych czujników, które wykrywają zmianę temperatury, dym czy czad.

Poniżej przedstawione zostały czujniki, które powinno posiadać każde gospodarstwo domowe:

1) Czujniki dymu - są urządzeniami, które posiadają bardzo prostą zasadę działania, która oparta jest na uruchomieniu alarmu (optycznego i dźwiękowego) w momencie wykrycia zagrożenia jakim jest dym. Istnieją dwa rodzaje czujek:

  • optyczne – doskonale sprawdzają się w sytuacji pojawienia się znacznych ilości ognia. Takie urządzenie posiada czujniki fotoelektryczne, które włączają alarm, w momencie gdy cząsteczki dymu zaczną rozpraszać dochodzące do nich światło.
  • jonizacyjne (izotopowe) – posiadają niezwykle szybki czas reakcji, nawet  na niewielką ilość dymu.  Włączenie alarmu następuje w momencie połączenia się zjonizowanych cząsteczek powietrza z cząsteczkami dymu.

Na rynku można znaleźć urządzenia posiadające oba powyższe mechanizmy.

2) Czujniki temperatury -  w związku, iż czujniki dymu nie nadają się do zamontowania w kuchni, producenci opracowali inny sposób wykrycia zagrożenia. W pomieszczeniach narażonych na naturalną ilość dymu powstałego podczas gotowania i dużą ilość wilgoci stosuje się czujniki temperatury. Alarm w owych urządzeniach jest uruchamiany w momencie wykrycia zbyt wysokiej temperatury.

3) Czujniki czadu – ich zadaniem jest wykrycie obecności tlenku węgla w powietrzu. Zazwyczaj czad jest sporym problemem w mieszkaniach cechujących się kiepską wentylacją, w których do ogrzewania stosuje się grzejniki gazowe, piecyki naftowe czy też piece kaflowe. Ponadto, warto zamontować taki czujnik w kotłowniach, gdzie za opał służy węgiel lub drewno. Urządzenie najlepiej funkcjonuje po umieszczeniu go na jednej ze ścian w zagrożonym pomieszczeniu na wysokości ok. 150cm od podłoża.

4) Czujnik zalania wodą – jest urządzeniem bardzo często stosowanym w serwerowniach i w biurach posiadających w swoim wyposażeniu klimatyzację.  W sytuacji wystąpienia awarii urządzeń klimatyzacyjnych ( zwłaszcza systemu odprowadzania skroplin) może dojść do zalania sprzętu czy też dokumentacji. Najbardziej wrażliwymi na zalania miejscami są: łazienka, kuchnia oraz toaleta. Ponadto warto umieścić takie urządzenia w pomieszczeniach gospodarczych takich jak kotłownia, garaż czy poddasze.

5) Czujka magnetyczna – jest urządzeniem montowanym na drzwiach, które ma za zadanie zabezpieczać dom przed włamaniami. W momencie otworzenia drzwi lub okna, zwiększa się odległość między zamontowaną czujką i magnesem, co skutkuje uruchomieniem alarmu.

6) Czujka ruchu - głównym jej zadaniem jest wykrycie ruchu pod nieobecność właścicieli. W przypadku, gdy w domu znajdują się zwierzęta, istnieje możliwość kupna modelu detektora, który nie reaguje na ruch zwierzęcia do wagi 15 kg. Innym rodzajem czujki, doskonale sprawdzającym się na zewnątrz domów jednorodzinnych jest czujka ruchu zsynchronizowana z oświetleniem. W momencie wykrycia ruchu zapala się lampa.

7) Kamery obserwacyjne – montaż kamer na posesji bądź w mieszkaniu pozwala na kontrolę domu oraz jednocześnie umożliwia wykrycie ewentualnego włamania. Dzięki rozwojowi technologii, obecnie możliwy jest dostęp do podglądu z kamer z dowolnego miejsca na świecie.

Podobne artykuły