Knauf Industries Polska Sp. z o.o.
Miejsce reklamowe Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE Sp. z o.o.	Usługi Informatyczne SZANSA Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Praca po studiach budowlanych

07-08-2019, 02:00

Stopień naukowy inżyniera jest pożądany przez wielu pracodawców szukających specjalistów w określonych dziedzinach. W związku z powyższym spore grono młodych ludzi decyduje się na ukończenie studiów inżynierskich, które dają wiele możliwości po ich sfinalizowaniu. Najczęściej młodzi inżynierowie zatrudniają się w którymkolwiek biurze inżynierskim bądź zakładają własne.

Praca po studiach budowlanych

Czy warto zostać inżynierem?

Studenci szkół wyższych których zainteresowania obejmują inżynierie w zakresie podróżowania po świecie, innowacji oraz polepszania jakości życia człowieka, nie powinni mieć problemu z założeniem własnego biura inżynierskiego. Na podstawie badań dotyczących popularności danych tytułów zawodowych, to właśnie inżynier zajmuje wysokie miejsce w rankingu przyznawanym corocznie studentom.

Jedną z popularnych grup kierunków studiów inżynierskich są te, należące do ogólnie pojętej branży IT – automatycy, graficy webmasterzy, informatycy itd.  O znalezienie pracy nie muszą się martwić inżynierowie środowiska, architekci oraz inżynierowie budownictwa.  W związku z brakiem pracowników w powyższych sektorach, zainteresowani mogą spodziewać się wyższych płac oraz korzystnych warunków zatrudnienia – programy rozwojowe, umowy o pracę oraz benefity pozapłacowe.

Kolejną grupą specjalistów inżynierskich są zawody mieszczące się w puli zawodów zrównoważonych – m.in. elektrycy, inżynierowie produkcji, matematycy, fizycy, chemicy czy biotechnolodzy. Warto wziąć pod uwagę, iż wykształcenie w powyższych kierunkach (jak we wszystkich technicznych) daje ogromne szanse na rozwój i znalezienie pracy odpowiadającej indywidualnym predyspozycją.

Praktyki jako klucz do sukcesu inżyniera

Zainteresowanie specjalizacją inżynierską to podstawowa cecha, która umożliwia utrzymanie motywacji podczas przechodzenia przez trudne kursy oraz stresujące poszukiwanie pracy w określonym biurze inżynierskim. Zdecydowanie się na odbycie stażu bądź praktyki zawodowej jest doskonałym sposobem na poznanie specjalności z jej praktycznej strony. Ponadto skorzystanie z możliwości wolontariatu w biurze pozwala na weryfikację swojej wizji kariery i osobowości w odniesieniu do różnych typów prac inżynierskich.

Warto udać się do uniwersytetu w celu uzyskania informacji na temat możliwości kariery w owej sub-dyscyplinie, a także sprawdzić perspektywy dla danej niszy oraz diagnozę wynagrodzeń na najbliższe lata i dekady. Taki zabieg pozwala postawić na przyszłościową karierę.

Biuro inżynierskie – zakres działań

Biuro inżynierskie zajmuje się wieloma różnorodnymi zagadnieniami jednocześnie. Określając obszar działań, można zauważyć, iż obsługuje ono w sposób holistyczny najróżniejsze zagadnienia inwestycyjne. Początkowo praktycy opracowują właściwą taktykę działania, następnie ubiegają się o zdobycie wszelakich wymaganych papierów i zgód, a w ostatnim etapie przechodzą do realizacji zaplanowanego projektu.

Bardzo istotnym zagadnieniem, które dotyczy dosłownie każdego biura inżynierskiego jest wykonanie dokumentacji projektu i wykonawczej, które są podstawą każdej inwestycji. Ponadto biuro zawsze może pełnić funkcję wsparcia technicznego oraz nadzorowania. Zakres działań zależy od oczekiwań konkretnego klienta.

Biuro inżynierskie – rodzaje działalności

Każde biuro wyróżnia się czymś szczególnym. Uzależnione jest to od pracujących w nim ekspertów oraz zakresu ich obowiązków. Powszechnie przyjęta automatyka industrialna może być powiązana z robotyką, budową maszyn, energetyką oraz wieloma innymi pokrewnymi branżami. Bardzo często takie biura nawiązują współpracę z licznymi partnerami, dzięki czemu posiadają w swojej ofercie wszechstronne usługi.

Biura inżynierskie – kto może w nich pracować?

Rozpoczęcie pracy w tego rodzaju działalności jest możliwe po ukończeniu odpowiednich studiów. Dopiero wtedy możliwe jest podjęcie poszukiwań  współpracy z którymkolwiek profesjonalnym biurem inżynierskim. Cennym atutem jest doświadczenie na podobnym stanowisku bądź staż w takim miejscu.

Podobne artykuły