Knauf Industries Polska Sp. z o.o.
RECTOR Polska Sp. z o.o.	Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE Sp. z o.o.	Test-Therm Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Trzy najczęstsze pułapki remontowe – nie daj się im zwieźć!

11-07-2019, 02:00

Trzy najczęstsze pułapki remontowe – nie daj się im zwieźć!

Remont domu lub mieszkania to poważna inwestycja, która pochłania znaczną część domowego budżetu i zasobów czasowych. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, trzeba się do niego odpowiednio przygotować – zaczerpnąć inspiracji, by określić, jak ma wyglądać nowe wnętrze, a także skorzystać z porad fachowców, którzy podpowiedzą, w co warto szczególnie zainwestować oraz czego unikać. W tym artykule ostrzegamy przed trzema najczęstszymi pułapkami remontowymi, w które można bardzo łatwo wpaść. Sprawdź!

1. Oszacowanie zbyt małego budżetu

To jeden z najczęstszych błędów, popełniany przez osoby, które przeprowadzają swój pierwszy w życiu remont. Wiele z nich bierze jedynie pod uwagę główne koszty, zapominając o tzw. kosztach ukrytych, które zwykle pojawiają się dopiero w trakcie prac. Wiele zależy oczywiście od tego, jak skomplikowany jest remont, a także od rodzaju remontowanego pomieszczenia. Masz w planach jedynie przemalowanie ścian, czy również wymianę podłogi, mebli oraz drzwi? A może w grę wchodzi całkowita przebudowa łazienki, łącznie z wymianą płytek, armatury oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej? Warto pamiętać, że im więcej zmian planujesz, a więc im bardziej gruntowny remont zamierzasz przeprowadzić, tym proporcjonalnie większy budżet należy oszacować. Zakłada się, że za każdy gruntownie remontowany metr kwadratowy (np. wykańczając mieszkanie od dewelopera lub całkowicie zmieniając wystrój i wyposażenie mieszkania z rynku wtórnego) będzie trzeba zapłacić około 1000 zł. Oczywiście koszty te nie są tak wysokie, gdy planujesz jedynie wymianę paneli w salonie lub zmianę koloru ścian w sypialni. Poniżej kilka elementów, których koszty wiele osób zapomina wkalkulować w budżet remontowy:

  • drobne akcesoria montażowe (śrubki, uszczelki, gwoździe, listwy podłogowe),
  • włączniki do światła oraz gniazdka,
  • emulsja do gruntowania ścian,
  • folia do przykrycia podłogi lub sprzętów.

2. Tanie materiały

Wybór materiałów z najniższej półki cenowej niestety może negatywnie odbić się na wyglądzie wnętrza nawet już po kilku miesiącach. Przykładowo, najtańsze, a więc i często słabe jakościowo farby nie są niestety odporne na zmywanie, są mało wydajne, długo schną, a nawet mogą bardzo szybko wyblaknąć na ścianie. Co więc można zrobić, by kupić materiały dobrej jakości, jednocześnie nie wydając kroci? Kilka pomysłów poniżej.

  • Materiały budowalno-remontowe kupuj zimą – wiosna i lato to niewątpliwie sezon remontowy, dlatego ceny za materiały są o wiele wyższe. Zima to najlepszy czas na kupienie większości niezbędnych elementów.
  • Zaglądaj do gazetek promocyjnych – zaprezentowane w nich oferty często umożliwiają zakup wysokiej jakości materiałów w okazyjnych cenach lub na zasadzie 2+1 gratis.
  • Znajdź możliwie najtańszą hurtownię – zdecydowanie warto o to zapytać znajomych, którzy remont lub budowę domu w Twojej okolicy mają już za sobą.

Koszty remontu można także zredukować na etapie wystroju wnętrza. Przykładowo, stylowe zasłonki można uszyć samemu, a kosztowne obrazy na ścianach zastąpić efektowną fototapetą lub stylowym plakatem. Drugi z wymienionych pomysłów cieszy się obecnie szczególnie dużą popularnością, ponieważ dzięki takim rozwiązaniom wnętrze wygląda oryginalnie i nowocześnie (szeroki wybór fototapet, plakatów i imitacji znanych obrazów znajdziesz na: https://www.decormint.com/pl/).

3. Nieodpowiedni podwykonawcy

Podczas sezonu remontowego, znalezienie odpowiednio wykwalifikowanej ekipy, która podejmie się zadania, to nie lada wyzwanie. Niektóre firmy remontowo-budowlane mają kalendarze wypełnione po brzegi aż na dwa najbliższe lata. W takiej sytuacji niektórzy decydują się na zatrudnienie niesprawdzonych i mało znanych na rynku fachowców, których efekty pracy niestety pozastawiają wiele do życzenia. Skutek? Zmarnowane materiały i konieczność ponownego remontu w krótkim czasie, a także niekończące się usterki. Zdecydowanie warto poczekać na dostępność sprawdzonej ekipy, która wykona remont solidnie i z największą starannością. Co prawda usługi cieszących się dobrą sławą fachowców kosztują sporo, jednak na tym naprawdę nie należy oszczędzać.

Jak widać, odpowiednie przygotowanie się do remontu, a także właściwe oszacowanie budżetu, pozwoli uniknąć wielu rozczarowań i sprawi, że ostateczny wygląd wnętrza będzie identyczny lub jak najbliższy Twoim planom.

 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły