Knauf Industries Polska Sp. z o.o.
RECTOR Polska Sp. z o.o.	Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE Sp. z o.o.	Test-Therm Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Poznaj zastosowanie płyt warstwowych

01-07-2019, 02:00

Z płyt warstwowych korzystają przedsiębiorcy z różnych sektorów. Można je spotkać zarówno w nowoczesnych oborach, jak i halach sportowych czy marketach.

Poznaj zastosowanie płyt warstwowych

Płyty warstwowe — podstawowe informacje

Płyta warstwowa jest wyrobem budowlanym. Składa się z rdzenia i specjalnych okładzin. Swoje zastosowanie znalazła m.in. w budownictwie przemysłowym. Produkowana jest przez wielu europejskich producentów (dużym powodzeniem cieszą się płyty produkowane m.in. przez https://balex.eu). Z płyt warstwowych można wykonać zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Są na tyle uniwersalne, że umieszcza się je również na dachach i podwieszanych sufitach.

Produkt umożliwia szybką budowę niedrogich i jednocześnie praktycznych obiektów wielofunkcyjnych, i nie tylko. Dużą popularność zdobył wśród zwolenników budownictwa energooszczędnego. Płyty warstwowe produkowane są często przy użyciu względnie tanich i sprawdzonych materiałów takich jak wełna mineralna i styropian. Wełna zabezpiecza przed ogniem oraz hałasem; styropian jest lekki, niedrogi i oferuje dobre właściwości termoizolacyjne.

Co więcej, płyty warstwowe mogą również stanowić ciekawy element dekoracji — ich producenci oferują je w szerokiej palecie kolorów.

Jakie obiekty architektoniczne buduje się przy użyciu płyt warstwowych?

Płyt warstwowych używają przedstawiciele różnych branży. Sprawdzają się zarówno w budynkach użytku publicznego, jak i budynkach gospodarczych i rolniczych. Nierzadko można zobaczyć je także w różnego rodzaju halach, hangarach czy stadionach. Korzystają z nich również właściciele różnego rodzaju sklepów — płyty warstwowe montuje się w różnego rodzaju marketach, wystawach czy chłodniach. Dobrze izolują i są odporne na ogień, więc znalazły zastosowanie także na stacjach benzynowych, w chłodniach i przechowalniach.

Z omawianego rodzaju płyt często korzysta się wszędzie tam, gdzie inwestorom zależy na szybkim ukończeniu budowy. Jednak krótki czas układania nie jest ich jedyną zaletą. Płyty warstwowe są również niedrogie i wysoce estetyczne, więc z powodzeniem można z nich skorzystać podczas budowy nowoczesnego domu czy garażu.

Jak z płyt warstwowych korzysta branża rolnicza?

Sektor agro posiada specyficzne potrzeby budowlane. Jednak przy użyciu płyt warstwowych można wybudować także budynki specjalistyczne do jego zastosowań, takie jak np. chlewnie, kurniki, garaże dla maszyn rolniczych, obory i magazyny np. dla płodów rolnych. Branża rolnicza docenia płyty warstwowe za ich odporność na nawozy sztuczne, zwierzęce odchody, amoniak, korozję i czynniki atmosferyczne.

Płyty warstwowe wyposażone w rdzeń z pianki poliuretanowej są cenione za dobrą izolację (w rolnictwie nierzadko służą do pokrywania dachów). W ten sposób można zapewnić zwierzętom mieszkającym w oborze komfortowe warunki do życia.

Budownictwo dla branży rolniczej rozwija się dynamicznie z każdym rokiem. Przestarzałe rozwiązania są sukcesywnie wypierane przez nowsze, a płyty warstwowe, dzięki korzystnym parametrom i możliwości szybkiego montażu, zyskują coraz większą popularność.

Podobne artykuły