Knauf Industries Polska Sp. z o.o.
RECTOR Polska Sp. z o.o.	Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE Sp. z o.o.	Test-Therm Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Sala kinowa w domu

17-06-2019, 02:00

Odkąd powstało kino, wiele osób korzysta z jego możliwości. Wielkie ekrany i niebywała jakość dźwięku to jedne z wielu zalet, które przekonują nas do obejrzenia filmu w kinie. Jednak obecnie producenci systemów nagłaśniania i ekranów dają nam takie możliwości, dzięki którym możemy urządzić sobie prywatną salę kinową w domu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Sala kinowa w domu

Czym charakteryzuje się sala kinowa?

Każdy z nas kojarzy, jak wygląda sala kinowa. Wielki ekran, praktycznie na całą ścianę, rzędy wygodnych krzesełek i projektor u góry, który pozwala na wyświetlenie filmu. Co sprawia, że wrażenia z oglądania filmu są zupełnie inne niż w domu, przy zwykłym telewizorze. Przede wszystkim sale kinowe charakteryzują się doskonałą akustyką, która pozwala na odpowiednie rozchodzenie się dźwięku. System dźwiękowy składa się z odpowiedniej ilości głośników, dopasowanej do konkretnej sali. Są to głośniki centralne, lewe i prawe oraz satelitarne i niskotonowe, które zapewniają nam przejmujący bas. Ważną kwestią jest też system projekcyjny, czyli ekran i projektor. Ekrany najczęściej występują w formacie 16:9. Obraz jest dodatkowo kalibrowany, by zapewnić nam jak najlepsze efekty, które zbliżona są do referencyjnego obrazu.

Jak stworzyć salę kinową w domu?

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie pomieszczenie. Najlepiej takie o minimalnej powierzchni 20 m2. Musi się tam zmieścić sprzęt, fotele czy kanapa oraz stolik na przekąski. Pamiętajmy też o odpowiednim zaciemnieniu pomieszczenia. Jeśli we wnętrzu są okna, zainwestujmy w ciemne rolety, które nie będą przepuszczać światła. Zadbajmy też o odpowiednią akustykę, prawidłowo wyciszając pomieszczenie.

Jaki sprzęt do kina domowego?

A co ze sprzętem? Jeśli chodzi o sam ekran, najlepiej wybrać duży, o proporcjach 16:9. Oczywiście im większe pomieszczenie, tym większa powinna być przekątna telewizora. Do wyboru mamy telewizory z ekranami 3D, Full HD, a najnowsze telewizory mają nawet rozdzielczość 8K! Zamiast standardowego ekranu możemy też postawić na projektor, który będzie wyświetlał film „na ścianie”.

Najważniejszy będzie system głośników. Mniej wymagający klienci mogą wybrać system 5.1, składający się z 5 kolumn głównych (2 przednie, centralna, 2 tylne) oraz subwoofera. W wersji 7.1 mamy dodatkową parę tylnych głośników efektowych, które wpływają na głębie dźwięku oraz jego przestrzenność. Niezależnie od konfiguracji, subwoofer dostaje własny sygnał, a w przypadku płyt DVD dodatkowo zarejestrowanych jest jeszcze 5 lub 6 niezależnych kanałów.

Nie możemy zapomnieć o źródle kina domowego, czyli urządzeniu do odtwarzania obrazu i dźwięku, które przesyła dźwięk do poszczególnych elementów całego systemu. Najpopularniejsze są odtwarzacze Blue-Ray, ponieważ właśnie na nośnikach blue-ray nagrywane są filmy o najlepszej jakości obrazu i dźwięku. Ponadto możemy korzystać z tunerów satelitarnych, tunerów telewizji cyfrowej czy strumieniowania wideo np. z Netflixa.

W przypadku systemu nagłaśniającego, oprócz zestawu głośników ważny jest również procesor AV oraz wzmacniacz mocy. Procesor ma na celu wysyłanie dźwięku i obrazu do ekranu i głośników. Wybierzmy taki procesor, który ma minimum wejście HDMI oraz USB. Z kolei za właściwe przesyłanie dźwięku odpowiada wzmacniacz mocy. Zamiast tych dwóch odrębnych urządzeń możemy też zainwestować w amplituner kina domowego, czyli system łączony.

Wybierając sprzęt, warto kupować taki, który ma certyfikat THX. Certyfikat ten zapewnia, że sprzęty do kina domowego mają najwyższą jakość sygnału audio i wideo. Sprawdzana jest nie tylko wydajność urządzeń, ale także bezproblemowa integracja i jakość.

Artykuł przygotowany przez Magiadzwieku.pl - montaż kina domowego, nagłośnienia strefowego i aranżacja sali konferencyjnej. Projektowanie i wykonawstwo instalacji inteligentnego budynku.