Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Mobilne rusztowania aluminiowe – czy zastąpią drabiny?

Są wygodne w użyciu, lekkie i z powodzeniem można je wykorzystać zamiast klasycznej drabiny.

Krause logo

Są wygodne w użyciu, lekkie i z powodzeniem można je wykorzystać zamiast klasycznej drabiny. Chodzi o aluminiowe rusztowania jezdne, które coraz częściej wykorzystywane są nie tylko na placach budowy, lecz także w magazynach i zakładach produkcyjnych. Co sprawia, że te nowoczesne konstrukcje tak szybko zyskują na popularności?

Rusztowanie jezdne aluminiowe składane ProTec KRAUSE

Rusztowanie jezdne aluminiowe składane ProTec
Fot. KRAUSE

Aluminiowe rusztowania na kółkach to konstrukcje, które wyróżniają się niewielką wagą, prostym montażem oraz kompaktowymi wymiarami. Są dobrą alternatywą dla aluminiowych drabin przegubowych, wielofunkcyjnych czy wolnostojących i świetnie sprawdzą się podczas remontów domów i mieszkań. Przez ekipy budowlane chętnie wykorzystywane są także podczas stawiania przegród zewnętrznych niewysokich budynków oraz prac termomodernizacyjnych. Warto wiedzieć, że prawie 80% wszystkich dostępnych na rynku konstrukcji powstaje z aluminium, którego wytrzymałość można śmiało porównać do stali. To lekki materiał, który łatwo poddaje się obróbce, formowaniu, a także łączeniu np. poprzez nitowanie lub spawanie poszczególnych elementów. Jest odporny na ogień i korozję, co pozwala wykorzystywać wykonane z tego tworzywa urządzenia nawet w trudnych warunkach środowiskowych.

Szybki montaż konstrukcji

Jedną z podstawowych zalet, dzięki której jezdne rusztowania aluminiowe tak szybko zyskują na popularności, jest możliwość ich szybkiego postawienia. Praktyczna konstrukcja modułowa sprawia, że do montażu nie są potrzebne dodatkowe narzędzia. Tak jest w przypadku rozwiązań firmy KRAUSE, dedykowanych zarówno profesjonalistom, jak i użytkownikom indywidualnym. W obu przypadkach, bazą rusztowania są aluminiowe ramy pionowe, na których montowane są pomosty robocze. Powierzchnie te mogą zostać wykonane z rozmaitych materiałów (drewno, tworzywo antypoślizgowe, krata pomostowa), w zależności od tego pod jaki rodzaj prac przeznaczona została konkretna konstrukcja. Ramy wiążą się ze sobą za pomocą specjalnych połączeń zaciskowych, a cała konstrukcja wzmacniana jest systemem stężeni oraz odpowiednimi stabilizatorami, dopasowanymi do wysokości rusztowania. Jeśli z jakichś powodów wolimy uniknąć samodzielnego montażu lub bardzo zależy nam na czasie, istnieje opcja wykorzystania rusztowania składanego, które jest możliwe do postawienia w dwóch ruchach – wystarczy rozłożyć moduł bazowy, a następnie osadzić na nim podest. W ofercie KRAUSE znajdziemy takie urządzenie w wersji dla fachowców (seria STABILO Professional), ale także majsterkowiczów (seria CORDA). Dodatkową zaletą konstrukcji składanych jest ich kompaktowy rozmiar, co sprawia, że mogą być swobodnie używane wewnątrz pomieszczeń. Rama o wysokości 180 cm bez większych problemów przejdzie przez otwór drzwiowy, nie powinno więc być problemów z transportem konstrukcji pomiędzy poszczególnymi pokojami. Szybki transport urządzenia ułatwia także jego niewielka waga oraz przede wszystkim zamontowane w nim rolki jezdne. Kupując rusztowanie na kółkach należy zwrócić uwagę czy wybrany model jest wyposażony w hamulec centralny. Ten z pozoru nieoczywisty, choć bardzo istotny element, znacznie poprawia stabilność i bezpieczeństwo prowadzonych prac.

Mobilne rusztowania aluminiowe – czy zastąpią drabiny?Rusztowanie jezdne aluminiowe ProTec
Fot. KRAUSE
Mobilne rusztowania aluminiowe – czy zastąpią drabiny?Rusztowanie jezdne aluminiowe ProTec XXL
Fot. KRAUSE
 

Praktyczny pomost roboczy z regulowaną wysokością

Choć rynek oferuje sporo rozwiązań w zakresie drabin z podestem roboczym, prawdopodobnie żadna z nich nie będzie tak wygodna w użyciu jak rusztowanie. Komfort pracy zyskuje na znaczeniu wprost proporcjonalnie do ilości czasu jaką zmuszeni jesteśmy spędzić pracując na wysokości. Co więcej, większość rusztowań pozwala na dość prostą regulację wysokości podestu roboczego (najczęściej co szczebel, czyli mniej więcej 25 cm). Dla wykonawców konieczność pracy na różnych wysokościach nie będzie więc problemem. Zmiana położenia podestu może się w takim przypadku okazać dużo wygodniejsza dla jego użytkownika, niż znajdowanie komfortowej i stabilnej pozycji ciała na poszczególnych szczeblach drabiny wolnostojącej. Nie bez znaczenia jest także systemowa budowa rusztowania oparta na modułach, co pozwala na jego rozbudowę i przebudowę w zależności od potrzeb. Powiększając urządzenie o nowe elementy uzyskujemy uniwersalną konstrukcję, która może posłużyć do prowadzenia prac nawet na wysokości kilkunastu metrów. Należy jednak pamiętać, by ze względów bezpieczeństwa nie przekraczać podanych przez producenta maksymalnych wymiarów urządzenia.

Rusztowanie aluminiowe składane CORDA KRAUSERusztowanie aluminiowe składane CORDA
Fot. KRAUSE
Rusztowanie aluminiowe drabinowe CORDA KRAUSERusztowanie aluminiowe drabinowe CORDA
Fot. KRAUSE
Rusztowanie drabinowe CORDA KRAUSERusztowanie drabinowe CORDA
Fot. KRAUSE
 

Uprawnienia do montażu

Choć rusztowania aluminiowe zdają się mieć same zalety, należy wspomnieć o kilku ograniczeniach. Największą jest ich przewodnictwo elektryczne, co sprawia, że konstrukcje tego typu nie powinny być wykorzystywane przez osoby zajmujące się pracą przy instalacjach elektrycznych. Dla niektórych wadą jest także fakt, że do montażu i demontażu rusztowań konieczne są stosowane uprawnienia. Zagadnienia te zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 6.09.2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 118, poz. 1263). Zgodnie z § 23 i § 26 ww. rozporządzenia, montażyści muszą ukończyć szkolenie i uzyskać pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Wówczas otrzymują odpowiednie świadectwo oraz uzyskują wpis do książki operatora (§ 26 ust. 1). Poza wymaganymi uprawnieniami, przyszły monter musi także posiadać aktualne badania lekarskie, wskazujące na brak przeciwwskazań do prac na wysokości powyżej 3 m, przejść instruktaż stanowiskowy dotyczący montażu/demontażu konkretnych typów rusztowań oraz znać instrukcję obsługi, wydaną przez producenta określonego rusztowania.

Podobne artykuły