Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Rekuperacja – budowa systemu wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to instalacja którą najlepiej jest już planować na etapie projektu budowlanego.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to instalacja którą najlepiej jest już planować na etapie projektu budowlanego. Ustalona wówczas zostaje lokalizacja centrali wentylacyjnej (rekuperatora), przebieg instalacji wentylacyjnej, punkty przebić w stropach po anemostaty nawiewno-wyciągowe, czy  w końcu to co najistotniejsze – kwestia zabudowy lub ukrycia instalacji wentylacyjnej.

Rekuperacja – budowa systemu wentylacji mechanicznej

Takie podejścia umożliwia zminimalizowanie kosztów budowy całego systemu rekuperacji, a także pozwala zaoszczędzić na pracach ogólnobudowlanych związanych na przykład z budową sufitów podwieszanych czy pionowych zabudów.

Instalacja rekuperacji

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej spotykanym rozwiązaniem rozprowadzenia instalacji wentylacyjnej jest system rozdzielaczowi z średnicą przewodów DN 75 mm. Zastosowanie tych przewodów umożliwia ukrycie ich w warstwie styropianu (o ile grubość styropianu wynosi co najmniej 8 cm + dodatkowo warstwa wylewki). Zastosowanie takiego rozwiązania oraz przygotowanie na etapie budowy stropów przepustów pod anemostaty nawiewno-wyciągowe w odpowiednich miejscach sprawia że czas na montaż instalacji wentylacyjnej skraca się do maksymalnie dwóch, trzech dni roboczych. Nie bez znaczenia pozostają także wspominane wyżej oszczędności związane z zabudową kanałów wentylacyjnych. Nie musimy także na etapie stanu surowego wykonywać przebić w stropach.

Planowanie rekuperacji

Odpowiednio początkowy etap planowania inwestycji umożliwia także zasadniczo ograniczyć koszty budowy gruntowego wymiennika ciepła. Gruntowe wymienniki ciepła to system wspomagający pracę rekuperatora. Montowany na wysokości górnej krawędzi ławy fundamentowej lub pod płytą fundamentową odpowiednio w okresie letnim schładza powietrze transportowane do budynku z kolei w okresie zimowy wstępnie je podgrzewa. System rekuperacji bez GWC opiera się na parametrach powietrza zewnętrznego (przykładowo przy temperaturze zewnętrznej + 30 stopni Celsjusza powietrze o takiej temperaturze jest tłoczone do rekuperatora) Rekuperator z GWC pobiera gorące powietrze z zewnątrz przez terenową czerpnię powietrza, kolejno tłoczy je przez wymiennik gruntowy a dalej do rekuperatora gdzie osiągamy temperaturę około + 16 stopni Celsjusza. Nawet zakładając straty chłodu na odcinku instalacji wentylacyjnej do anemostaty to i tak parametry powietrze nawiewanego do pomieszczeń są zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące niż przy systemie rekuperatora bez gruntowego wymiennika ciepła. Warto pamiętać że gruntowy wymiennik ciepła to nie tylko chłodzenie i wstępne podgrzewanie, ale także w okresie zimowym dowilżanie, a w okresie letnim osuszanie powietrza. Producent GWC PRO-VENT GEO wskazuje także na ważne argumenty natury higienicznej i prozdrowotnej. Na uwagę zasługuje także moduł CLEAN-R firmy PRO-VENT montowany za rekuperatorem, który z zadowalającym poziomem efektywności filtruje powietrze ze smogu w tym PM 1, PM 2,5 oraz PM 10. Moduł CLENA-R to także aspekt sterylizacji powietrza z bakterii i wirusów.

Rekuperacja – budowa systemu wentylacji mechanicznej

Nowoczesny system rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła to system który przy odpowiednim etapie jego zaprojektowania nie będzie systemem drogim w jego zakupie i montażu, a na pewno pozwoli zachować komfort powietrza w Twoim domu na bardzo wysokim poziomie.


Wojciech Wieloch
GSM: 662-219-907
''WOJWENT'' Wieloch spółka jawna
ul. Leśna 12
42-165 Lipie k/Częstochowa
NIP: 574-206-42-68
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl

Podobne artykuły