Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Gonty elewacyjne szturmem podbijają polski rynek

Zadbana i starannie wykonana elewacja stanowi wizytówkę domu oraz jest pierwszym elementem, którzy przyciąga spojrzenie odwiedzających nas gości. Jest także świadectwem zmysłu estetycznego domowników i podnosi wartość nieruchomości.

logo Technonicol

Zadbana i starannie wykonana elewacja stanowi wizytówkę domu oraz jest pierwszym elementem, którzy przyciąga spojrzenie odwiedzających nas gości. Jest także świadectwem zmysłu estetycznego domowników i podnosi wartość nieruchomości. Jednym z materiałów szturmem podbijających polski rynek jest gont elewacyjny. Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest to wyjątkowo efektowny, łatwy w montażu i, co szczególnie ważne, bardzo solidny materiał. To także oryginalna alternatywa dla tradycyjnych wykończeń elewacyjnych, idealna do obudowy nowych domów czy ozdobienia lub renowacji budynków wymagających odświeżenia.

Gonty elewacyjne szturmem podbijają polski rynek

Czym jest gont elewacyjny?

Gont elewacyjny TECHNONICOL HAUBERK jest rodzajem okładziny stosowanej na fasadach budynków mieszkalnych, a także na płotach i ogrodzeniach, wykonanym z osnowy z welonu szklanego obustronnie pokrytego modyfikowaną masą bitumiczną. Jego zewnętrzną powłokę stanowi posypka bazaltowa, która z jednej strony nadaje mu interesujące wykończenie, z drugiej – pozytywnie wpływa na trwałość i długowieczność materiału. Wysokie walory wizualne i użytkowe sprawiają, że z roku na rok jego popularność wzrasta. Gont elewacyjny staje się rozwiązaniem chętnie stosowanym przez właścicieli domów jednorodzinnych z uwagi na szereg zalet, zwłaszcza na prostotę montażu.

„Położenie gontu elewacyjnego jest bardzo proste, wymaga jedynie zastosowania podłoża, na przykład, z płyt OSB lub odeskowania, na które nanosi się warstwę papy podkładowej. Płaty gontu montuje się z wykorzystaniem gwoździ o podwyższonej główce. Zazwyczaj na jeden listek potrzebnych jest osiem takich gwoździ, wbitych prosto i niezbyt głęboko. Takie rozwiązanie chroni mury przed wodą i jest jednocześnie wyjątkowo odporne na bardzo silne wiatry” – wyjaśnia Jacek Maciejczak, ekspert TECHNONICOL.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gontu elewacyjnego?

Gont elewacyjny dobiera się przede wszystkim ze względu na kolorystykę. Popularne barwy to odcienie czerwieni, brązów, beże, ze szczególnym uwzględnieniem ponadczasowego koloru ceglanego. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę także na kolorystykę dachu, zwłaszcza jeżeli ten również jest pokryty gontem bitumicznym. W takim przypadku, aby zyskać harmonijny efekt, należy dopasować do siebie barwy wzajemnie się uzupełniające, a nie kontrastujące ze sobą. Domy o klasycznej fasadzie lepiej prezentują się z wykorzystaniem stonowanych kolorów gontów elewacyjnych. W przypadku nowoczesnych brył, dobrze sprawdzi się wykorzystanie mocniejszych akcentów barwnych.

„Warto dodać, że gont elewacyjny nie musi być wykorzystywany do pokrycia całej elewacji. Można go stosować fragmentarycznie, w celach dekoracyjnych, a dodatkowo powtórzyć dany motyw również na małej architekturze ogrodowej lub na przykład na ogrodzeniu, co da spójny i ciekawy efekt” – wyjaśnia Jacek Maciejczak.

Najważniejsze zalety gontu elewacyjnego

Z zastosowaniem gontu elewacyjnego wiąże się z szeregiem korzyści, takich jak:

  • prostota instalacji – do montażu nie potrzeba specjalistycznej ekipy wykończeniowej – można wykonać go samodzielnie, wystarczy odrobina staranności i dokładności;
  • ochrona fasady przed uszkodzeniami – materiał elewacyjny chroni przed uszkodzeniami powstałymi na skutek silnego wiatru i deszczu;
  • trwałość koloru – żywotność koloru gontu oraz odporność na promieniowanie UV sprzyjają jego doskonałemu wyglądowi przez długie lata;
  • lepsza izolacja termiczna – gont elewacyjny stanowi wyjątkowo szczelną, dodatkową warstwę ochronną, która skutecznie ogranicza skutki ekstremalnie niskich temperatur i wilgoci, zapobiegając również zaciekom;
  • poprawa efektywności energetycznej budynku – gont elewacyjny zatrzymuje ciepło w domu, minimalizując straty energii;
  • ograniczenie problemów z hałasem – odgłosy dobiegające z zewnątrz, związane z ruchem ulicznym, przejazdami pociągów czy przelatywaniem samolotów mogą być sporą uciążliwością dla domowników; gont elewacyjny stanowi warstwę pomagającą wytłumić hałas, który mógłby przeniknąć do wnętrza;
  • możliwość zastosowania do nietypowych projektów architektonicznych – gont elewacyjny jest na tyle elastyczny, że sprawdzi się również w przypadku domów o niestandardowej bryle.

Artykuł został dodany przez firmę

TECHNONICOL sp. z o.o.

TECHNONICOL Corporation jest największym w Rosji i Europie producentem i dostawcą materiałów pokryć dachowych, hydro- i termoizolacyjnych. Firma została założona w 1992 roku i od tego czasu zdobyła duże doświadczenie na rynku materiałów budowlanych.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły